Подолати кризу можна тільки спільно

Официально

  28 Мар , 2009

А для цього вкрай необхідні конкретні кроки і згуртована, спільна праця. Такий лейтмотив ХХVІІ сесії нинішнього, п’ятого скликання, що відбулася у цей четвер, 26 березня. Із 120 депутатів на сесію прибув 91 депутат. Участь у ній взяли народний депутат України від Миколаївської області Володимир Матвєєв, голови районних державних адміністрацій, районних рад і міські голови, керівники обласних управлінь і регіональних структур центральних державних органів, голови Миколаївської обласної ради попередніх скликань.

 

Розпочалася сесія з питання питань – з розгляду основних показників Програми соціально-економічного розвитку Миколаївської області на 2000-2010 роки "Миколаївщина-2010" на 2009 рік та виконання цієї Програми 2008 року. Доповідач з цього питання – начальник головного управління економіки обласної державної адміністрації Наталія Мартинова насамперед відзначила позитивну динаміку зростання минулорічних обсягів промислового виробництва. Однак зазначила, що фінансова криза негативно позначилась на економіці нашої області. Тож і минулорічний плюс тут становив лише 0, 4 відсотка. Тоді як 2007 року він сягнув майже восьми. Із прикрим мінусом торік спрацювали переробна і добувна галузі. Лихоманило та до сьогодні ще лихоманить навіть потужні й економічно міцні підприємства. Скоротився попит на продукцію легкої промисловості та харчування. Ситуація ж, зазначила Наталія Мартинова, під контролем. На виконання доручення віце – прем’єр – міністра України та протоколу жовтневої, 2008 року, наради в Мінекономіки України у регіоні встановлено щомісячний моніторинг реального стану в усіх галузях економіки і щотижневий – економіки основних, бюджетоутворювальних підприємств. Головний економіст області лише пунктирно торк-нулась проблем агропромислового комплексу. Ще менше – проблем залучення інвестицій для розвитку економіки. Велика надія, йшлось, на грудневий, 2008 року, Міжнародний інвестиційний форум, який відбувся у Миколаєві і який міг би зміцнити ділові відносини між підприємствами нашої області й національними та зарубіжними інвесторами. Тим часом очікується суттєве скорочення обсягів промислового виробництва – на 16,5 відсотка. Зокрема у машинобудівній, легкій і харчовій промисловості, у виробництві будівельних матеріалів.

 

Скорочення виробництва у реальному секторі економіки негативно позначиться на зайнятості населення, на фонді оплати праці, на заробітній платі. Незважаючи на те, що заробітна плата трудівників, зайнятих у галузях економіки, йшлося на сесії, зросла на 130 гривень, по інших показниках простежується її зменшення, що свідчить про негативні тенденції в економіці області.

 

Судячи з оптимістичних ноток у голосі Наталії Мартинової і низки справних цифр, соціально-економічному стану Миколаївської області цього, кризового року, однак, ніщо не загрожує.

 

Та надамо слово депутатам обласної ради.

 

Ігор Овдієнко з трибуни сесії висловив сумніви щодо наданої до розгляду на сесії інформації головного управління економіки зі зростання обсягів промислового виробництва на двох суднобудівних заводах – Чорноморському та імені 61-го комунара. Оскільки, на слова депутата, суднобудування на обох підприємствах фактично зупинено. Зростання ж місячної зарплати – виключно теоретичне, оскільки перекривається зниженням кількості робочих днів на тиждень до двох-трьох замість п’яти. Коли йдеться про заборгованість по зарплаті на ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод", то недораховується заборгованість у десять мільйонів гривень загалом по його дочірніх підприємствах. Однак цієї суми чомусь немає в офіційних статистичних даних Миколаївської області. До всього того, Кабінет Міністрів України своїм рішенням уже багато років утримує на суднобудівному заводі імені 61-го комунара крейсер "Україна", охорона якого підприємству вже обійшлася у шість мільйонів гривень.

 

– Найголовніші проблеми в агропромисловому комплексі Миколаївської області, – сказав Олександр Мезнік, – це відсутність державного фінансування аграрних програм, банківського кредитування. Пропозиція депутата – внести зміни до обласного бюджету на 2009 рік щодо фінансування обласних програм підтримки розвитку агропромислового розвитку.

 

– Який сенс розглядати сьогодні основні показники Програми соціально-економічного розвитку Миколаївської області на 2009 рік, якщо не вирішуються найнагальніші питання шкільної освіти? – наголосила Таміла Бугаєнко. Депутат обласної ради, яка очолює постійну освітянську комісію, запропонувала: основні показники Програми затвердити разом із прийняттям змін до обласного бюджету Миколаївської області на 2009 рік. І негайно ж виправити ситуацію, що склалася в галузі освіти.

 

Обговорити основні показники Програми разом із розглядом і прийняттям змін до обласного бюджету на 2009 рік запропонував і Олександр Криничний.

 

– У поданому на розгляд сесії документі не пропонуються конкретні шляхи виходу із ситуації. Мало сказано про те, де брати кредити, залучати інвестиції для того, аби створити робочі місця. Тобто обласній державній адміністрації по кожному напрямку соціально-економічного розвитку Миколаївщини обов’язково потрібно конкретизувати свої дії.

 

– Ця Програма не відповідає ні тій ситуації, ні тим актуальним питанням, які стоять сьогодні перед Миколаївською областю, – сказав Микола Машкін.- І ні основні показники, ні саму Програму у такому вигляді приймати не варто. Ми повинні мати перед собою антикризові заходи і повинні знати, яким обсягом бюджету вони будуть підтримані. І ось такий пакет, і я в цьому плані приєднуюсь до попередніх промовців, ми повинні приймати.

 

– Вважаємо, що обласна державна адміністрація у розробленні основних показників Програми соціально-економічного розвитку області на 2009 рік, у своїх планах дуже слабо спирається на депутатський корпус, на роботу органів місцевого самоврядування, – зазначила з трибуни сесії Лариса Шеслер. – Ми вважаємо, що запропонований нам документ – недороблений. Його треба доопрацювати у постійних комісіях і депутатських фракціях і тільки після цього він може бути прийнятий.

 

– Торік аграрії Миколаївської області із Державного бюджету, на фінансування дванадцяти програм по дев’ятнадцяти напрямках, отримали 119 мільйонів гривень, – сказав депутат облради, заступник голови обласної державної адмініст-рації Віталій Травянко.
На сьогодні ми маємо постанову Кабінету Міністрів України щодо фінансування із Держбюджету п’яти програм, однак кошти ні по одній поки що не надійшли.
Ситуація з весняно-польовими роботами доволі-таки непроста, зазначив Віталій Іванович. Однак на сьогодні, через банківські установи, отримано кредити у дев’ять мільйонів гривень. Вирішено питання щодо кредитних пролонгацій, сповна є насіння для весняного засіву, на 95 відсотків аграрії області забезпечені пальним.

 

– На Миколаївщині не було жодного випадку, коли б закрили школу під час навчального року, відправивши на два тижні у вимушену відпустку вчителів, – відкинув критику на свою адресу начальник обласного управління освіти і науки облдерж-адміністрації Валерій Мельніченко. – Якщо це й було на три дні, то такі відпустки скасовано розпорядженням адміністрації.

 

– Ситуація в освіті нормальна. Йде навчальний процес. Якщо були перенесені канікули, то навчальні й робочі плани все одно будуть виконані. Всі готуються до випуску і вступу учнів…

 

Суттєвий акцент сесії: зайнявши принципову позицію, депутати були вірні їй, як кажуть, до кінця. Рішення сесії: питання про основні показники Програми соціально-економічного розвитку Миколаївської області "Миколаївщина-2010" на 2009 рік узяти до відома, розглянувши її на наступній сесії. При цьому доручити обласній державній адміністрації уточнити й надати обласній раді економічно й реально обґрунтовані показники цієї Програми. Для затвердження на наступній сесії обласної ради надати проект доповнень до Програми та проект змін до обласного бюджету Миколаївської області на 2009 рік, які б суттєво впливали на подолання кризи в економічній та соціальній сферах нашого регіону.

 

Доповідачем з цього питання, на пропозицію Ігоря Овдієнка, затверджено керівництво обласної державної адміністрації, "не нижче заступника голови адміністрації".

 

Ще один вельми суттєвий акцент сесії: попри політичну нестабільність у державі, Миколаївській обласній раді вдається знайти консенсус між різними політичними фракціями. Тому й усі питання порядку денного сесії пройшли без ускладнень, а її рішення було ухвалено переважною більшістю депутатів. Зокрема з виконання обласної Програми протидії захворюванню на туберкульоз, Регіональної програми підтримки малого підприємництва у Миколаївській області на 2009 – 2010 роки та її фінансування у 2009 році, обласної Цільової соціальної програми з відновлення зовнішнього освітлення сільських населених пунктів Миколаївщини, Програми розвитку фізичної культури та спорту тощо.

 

Обговорюючи потужний вузол складних і проблемних соціальних питань, зокрема по соціальній підтримці людей похилого віку й осіб із обмеженими фізичними можливостями, а також громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з оздоровлення дітей, зокрема сиріт, яких нині більше, ніж було у війну, депутати звертали увагу на максимальне наповнення обласного й місцевих бюджетів. Без коштів зрушити з місця жодну з них неможливо. Було поставлено, і вельми руба, й питання про справедливий, раціональний розподіл бюджетних фінансів для задоволення найактуальніших, невідкладних потреб сьогодення.

 

У розгорнутому і конструктивному рішенні сесії – базові цілі й пріоритети сталого соціально-економічного розвитку Миколаївської області на доволі складний 2009 рік. Тобто саме та система заходів і та політика, яку й мають реалізувати органи влади згуртовано й спільно. Природно, що для цього насамперед потрібна й сталість політики загалом у державі, її реальна й гарантована, а не декларована увага до потреб регіону. Щоб у селі не закривалася школа, навіть якщо в ній сумнозвісний "некомплект" учнів. Щоб у лікарнях було нормальне харчування і достатньо медичних засобів та лікарів. Тому депутати прийняли й відповідне Звернення до Верховної Ради України. "Від імені громади Миколаївщини, яку ми представляємо,- йдеться у документі, – звертаємось до депутатів Верховної Ради України як до єдиної сили, яка спроможна захистити країну в цій ситуації: якщо влада не може керувати – нехай іде геть. Від імені мешканців Миколаївщини ми доручаємо вам виразити недовіру Президенту України та уряду. Для одночасного відсторонення Президента та Прем’єр-міністра від влади як осіб, що несуть загрозу економічним інтересам країни та нам, її жителям, доручаємо вам прийняти рішення про проведення позачергових виборів Президента та Верховної Ради України".

 

Депутати, на звернення свого колеги Ігоря Дятлова, розглянули скаргу жителів села Бузьке Вознесенського району, представники якого пікетували того дня парадний під’їзд обласної влади. Йдеться про неправомірні, з їхньої точки зору, дії розробників місцевого кар’єру піску. Протокольне доручення сесії облради: негайно створити депутатську робочу групу і спільно з відповідними державними структурами з’ясувати реальний перебіг ситуації.

 

***
Тетяна Демченко вручила Почесну грамоту Верховної Ради України депутату облради Ларисі Шеслер. Почесні грамоти Миколаївської обласної ради – депутатам облради Миколі Підгородинському та Олександру Казаріну. За плідну депутатську діяльність, спрямовану на розвиток народовладдя і демократизацію суспільних відносин, зміцнення української державності.

 

Також поінформувала депутатів облради про кадрові зміни у міжсесійний період і привітала з новим призначенням начальника управління МВС України у Миколаївській області, полковника міліції Володимира Уварова, начальника управління охорони навколишнього природного середовища України у Миколаївській області Валерія Богдана, керуючого Миколаївським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів Олега Фітченка, начальника головного фінансового управління облдержадміністрації Вадима Іщенка та голову Миколаївської районної державної адміністрації Олександра Біжана.

 

І зачитала низку подяк від жителів Миколаївщини депутатам облради Євгену Дирдіну, Івану Білоусу, Валерію Мельніченку, Віталію Травянку, Тетяні Шмаковій, Миколі Жуку, Ігорю Дятлову, Олександру Лапшину, Віктору Відяпіну, Миколі Рехтеті за допомогу у вирішенні нагальних життєвих проблем. На пропозицію Тетяни Демченко подяки жителів Миколаївщини депутатам обласної ради публікуватимуться на сторінках газети "Рідне Прибужжя".

 

***
По закінченні сесії Тетяна Демченко дала прес-конференцію для місцевих мас-медіа, акцентувавши увагу на Програмі соціально-економічного розвитку Миколаївської області на 2000-2010 роки "Миколаївщина-2010" на 2009 рік. – Це не просто питання, – сказала голова облради. – Це – життя нашого регіону.

 

Депутати затвердили звіт про виконання цієї Програми за 2008 рік. Але не за-твердили прогнозові показники соціально-економічного розвитку області на 2009 рік. Причин доволі багато. Основні ж ті, що депутати не отримали їх реально обґрунтованими.

 

– Нам дуже важко було зрозуміти, яким чином буде вирішено проблему збільшення виробництва промислової продукції, спад якої вже в перші два цьогорічні місяці сягнув майже двадцяти п’яти відсотків? Яким чином буде подолано спад виробництва сільськогосподарської продукції? За рахунок чого будуть створені додаткові робочі місця? Що взагалі робити із безробіттям, рівень якого значно більший у порівнянні з 2008 роком?

 

Рішенням сесії обласну державну адміністрацію, зазначила Тетяна Демченко, зобов’язано виконати рішення сесії від 16 січня про бюджет на 2009 рік. Було чітко зазначено, що до 1 березня обласна державна адміністрація спільно з профільними комісіями обласної ради проаналізують використання коштів по обласному бюджету розвитку, а це – більше десяти мільйонів гривень. І відпрацюють перелік усіх тих проблем, які будуть вирішуватись за рахунок трьох спеціальних фондів. На жаль, цього не було зроблено.

 

Також було вказано на невиконання рішення жовтневої, 2007 року, сесії по Ташлицькій програмі. Ним було затверд-жено, що перелік об’єктів, які фінансуються за рахунок цієї соціально-екологічної програми, затверджується сесією обласної ради. Однак вона була усунута від формування цього переліку. Що й має розглянути наступна сесія обласної ради.

 

Тетяна Демченко, окрім іншого, зазначила, що рішенням ХХVІІ сесії облради прийнято суттєві зміни до Комплексної програми соціального захисту людей похилого віку, осіб з обмеженими фізичними можливостями та осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – "Турбота". Зокрема, йдеться про надання одноразової матеріальної допомоги учасникам бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни до 65-ї річниці визволення Миколаївської області від фашизму та 65-ї річниці визволення України. Крім того, було затверджено Порядок забезпечення інвалідів (без обох ніг) спеціальним автотранспортом за рахунок коштів з обласного бюджету. Автомобілі – безкоштовні. По смерті інваліда цей транспорт не відбирається, як це було донедавна, а залишається його сімї.

 

Відповідаючи на запитання журналістів щодо вельми жорсткого обговорення питань з приватизації майна спільної власності територіальних громад області, Тетяна Демченко, зокрема, зазначила, що із переліку об’єктів, запропонованих обл-держадміністрацією для приватизації цього року, рішенням сесії виключено пансіонати "Миколаїв", "Побутовик" та "Море", комунальне підприємство "Зелене господарство" тощо. Виключно з тим, щоб детально вивчити цю ситуацію. А вже потім розглянути це питання на сесії обласної ради. Нам не зрозуміло, підкреслила голова обласної ради, чому ми самі не можемо ефективно управляти цими привабливими підприємствами, чому вони збиткові?

 

На чергову сесію облради, сказала Тетяна Демченко, буде також винесено і питання щодо підвищення тарифів на спожиту електроенергію – воно теж прозвучало на цьогоденному пленарному засіданні.

 

Голова обласної ради відповіла й на всі інші запитання журналістів.

Надія БОНДАРЧУК


Фото Дмитра ЛаскІна

Сообщение:

*

НОВОСТИ