Труби розбрату. (Андрій ТЮРІН)

Посеред білого дня у степу поблизу районного центру Доманівки невідомі зловмисники почали зухвало викопувати металеві труби, що належать місцевій територіальній громаді. Попри те, що йдеться про сотні тисяч гривень комунальної власності (читай – народного добра), міліція чомусь не поспішала виконувати покладені на неї обов'язки. Лише завдяки активній позиції місцевої громади вдалося дати відсіч нахабам. Проте немає ніякої певності в тому, що ситуація не повториться вже ближчим часом. Тим паче, що нині, за місяць після приснопам'ятних подій, "невідомі" злочинці так і не "удостоїлисия" заслуженого покарання.

 


Та про все по порядку. Водогін с. Зброшкове – с. Забари – смт Доманівка почали будувати ще за радянських часів, з метою забезпечення якісною питною водою населених пунктів, що входять до складу Доманівської селищної ради. Але із настанням "демократичніших" часів будівництво згорнули. Щоправда, надія на добудову життєво необхідної для доманівців водної артерії зажевріла, коли на соціальні проекти почали спрямовувати так звані "ташлицькі" кошти. Але прожект, яким "опікувалося" управління капітального будівництва облдержадміністрації, з незрозумілих причин так і не було доведено до ладу (державної здачі в експлуатацію), а сотні тисяч державних гривень – у вигляді дев'яти кілометрів металевих труб – фактично закопали у землю…

 


Чому згадане обласне управління так недбало (насамперед, зважаючи на кінцевий результат) впоралося із покладеним на нього соціальним завданням – то, гадаю, серйозна тема для іншої газетної публікації. Між тим недобудований водогін Зброшкове – Забари – Доманівка перейшов у комунальну власність Доманівської селищної ради, а 4 жовтня 2007 року рішенням сесії селищної ради цей об'єкт було передано на баланс комунального підприємства "Доманівське". Суттєва деталь: на момент передачі водогону в управління КП "Доманівське" балансова вартість 1800 чавунних труб становила 524 тисячі 438 гривень.

 


 І ось на початку лютого 2009 року, а саме п'ятого числа, близько сьомої години вечора, на околиці села Зброшкове з'являються екскаватор, автомобілі РАФ і "Шкода-Октавіа", а з ними – шість незнайомців. Незважаючи на протести місцевих мешканців, землерийна машина заходиться викопувати грунт у місці залягання металевих труб.

 


На вимогу обурених сельчан та селищного голови О.О. Доги на місце пригоди прибула слідчо-оперативна група у складі заступника начальника районного відділу внутрішніх справ, дільничного інспектора та працівника ДАІ, котрі вилучили документи у прибульців та разом з ними вирушили до райвідділу міліції.
Варто зазначити, що у "металістів" не лише не було жодного права власності на металеві труби водогону, який належить доманівській громаді, а й навіть дозволів на проведення земельних робіт на території Доманівської селищної ради. То яким же було здивування людей, коли наступного дня, о 10-й годині, роботи знову поновилися, а заїжджі "добродії" зухвало повідомили, що буцімто "питання вириття труб узгоджено в райвідділі міліції"!

 


Не дивно, що за такої, м'яко кажучи, бездіяльності правоохоронних органів місцеві мешканці ледве не влаштували самосуд над незваними гостями. Ще б одна іскра людського гніву й відчаю, і напевно б запалали і екскаватор, і автівка, – люди навіть погрожували на знак протесту перекрити автомобільну трасу Доманівка – Миколаїв. Зрештою, зброшківці домоглися, аби сучасні мамаї пішли геть.

 


Та чи надовго? Адже того ж таки 5 лютого той самий екскаватор був помічений у декількох десятках метрах від в'їзду до Доманівки. Унаслідок землерийних робіт у невідомому напрямку зникло 450 метрів металевих труб незавершеного будівництва газопроводу Доманівка – Мостове. У райцентрі подейкують, що під час незаконних робіт прибульців охороняли не лише працівники місцевої міліції, а й "братки" з автоматами.

 


Намагаючись захистити власність громади, мешканці сіл Зброшкове та Забари калатають у всі дзвони, намагаючись привернути увагу можновладців до своїх проблем. Зокрема, подібне звернення надійшло до депутата обласної ради (фракція БЮТ) Ярослава Індикова. 4 березня група депутатів облради у складі Я. Індикова, Н. Дурачевської та С. Грабовського детально вивчала ситуацію на місці. Відбулося й спільне засідання робочої комісії, до якої увійшли також депутати районної ради на чолі з селищним головою О. Догою, працівники комунального підприємства "Доманівське" тощо. Під час наради було окреслено шляхи вирішення застарілої проблеми, аби дати раду тим кілометрам труб, довкола яких вирують такі недитячі пристрасті. Серед рекомендацій робочої комісії – провести технічну експертизу водогону з тим, щоб виробити подальші кроки. Депутати облради пообіцяли всілякого сприяння з боку обласної ради, в тому числі й фінансового. Але – за умови, якщо й місцева влада докладе відповідних зусиль.

 


Неабияке здивування й навіть обурення у членів робочої комісії викликала роль у конфлікті місцевої міліції. Письмові відповіді посадовців Доманівського районного відділу УМВС депутати назвали нічим іншим, як відписками, за якими не видно жодного бажання людей у погонах розшукати винних та покарати їх згідно з чинним законодавством.

 


І справді, як могло так статися, що посеред білого дня біля самісінької Доманівки було поцуплено з півкілометра металевих труб вартістю у декілька десятків тисяч гривень, а з міліції досі – ані пари з вуст? Пройшов уже місяць, а навіть депутатам обласної ради та селищному голові начальник Доманівського РВ Олег Маковський нічого нового не сказав, мовляв тривають перевірки та є "таїнство" слідства. Олег Миколайович також повідомив, що стосовно несанкціонованого демонтажу водогону у порушенні карної справи відмовлено, а зниклими газовами трубами вже опікуються в обласному управлінні міліції.
Викликає подив й обізнаність міліцейського керівника у справі. За словами О. Маковського, екскаватора, що був задіяний у незаконному демонтажі труб, на території району вже немає. Але ж не розплутав, не розплутав іще Олег Миколайович дедуктивний ребус, аби дізнатися очевидну істину, відому в Доманівці мало не всім: згаданий агрегат спокійнісінько стоїть на мехзагоні одного з фермерських господарств. Причому – всього за декілька сотень метрів від районного осередку боротьби зі злочинністю. Отакої!

 


Що ж приховують від громадськості доманівські пінкертони? І чи випадково у районі все настирливіше ширяться чутки про те, що незаконний бізнес "кришують" саме люди у погонах? Обізнані люди стверджують і те, що "металевий" слід веде прямісінько до обласного центру. І це, як на мене, цілком слушна версія. Подивіться-но, на яких "крутих" автомобілях їздять наші міліцейські високопосадовці – з ними можуть гідно конкурувати хіба що автівки кримінальних авторитетів.

 


Звідки такі багатства у наш злиденний час? І дурню зрозуміло, що не з трудів праведних. Згадаймо бодай, які багатомільйонні статки робили мало не за лічені дні так звані "металісти". Через цю злочинну діяльність, до речі, була вирізана-знищена під корінь система меліорації цілої області, котру десятиліттями будували наші батьки та діди! А що у цей час робила наша доблесна міліція? Правильно, "перевіряла" та в котрий раз констатувала: у порушенні карної справи відмовити. Чи не знайомий почерк? Злочинне зволікання й призвело до майже стовідсоткової руйнації системи меліорації на посушливому Півдні України. А міліціянти, між тим, увесь свій запал спрямовують на зовсім інші напрямки роботи – згадаймо-бо, як зовсім нещодавно у Криму бійці "Беркуту" ввірвалися в приватне домоволодіння та гранатою відірвали руку законослухняному та поважному батьку сімейства. Потім, щоправда, вибачалися. Мовляв, зробили ні в чому не винну людину інвалідом "помилково". У цивілізованих країнах, до речі, після подібних випадків міністри внутрішніх справ ідуть у відставку. А в нас?..

 


Андрій ТЮРІН
Фото автора
Доманівський район

Сообщение:

*

НОВОСТИ