Щоб жодна дитина не залишилася голодною…

Официально

  25 Апр , 2009

23 квітня розпочалася двадцять восьма сесія Миколаївської обласної ради п’ятого скликання. Сесію вела голова обласної ради Тетяна Демченко. У роботі взяли участь дев’яносто вісім депутатів зі ста двадцяти обраних, депутати Верховної Ради України від фракції Партії регіонів та від фракції Комуністичної партії України – Микола Круглов та Володимир Матвєєв відповідно, голова обл-держадміністрації Олексій Гаркуша, керівники управлінь Миколаївської ОДА, голови районних рад та державних адміністрацій.

 

Перед початком сесійної роботи Тетяна Демченко вручила грамоту Верховної Ради України директору дитячого садочка "Берізка" села Сергіївка Березнегуватського району Зінаїді Мазур, а також нагородила від імені Голови Верховної Ради України цінним подарунком (годинником) заступника голови обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів Олександра Завражина.

 

І справді, нагороди знайшли своїх героїв.

 

Так, у Сергіївському дитячому садочку панує затишна атмосфера, в усьому відчувається професіоналізм, дбайливе та відповідальне ставлення трудового колективу на чолі з Зінаїдою Мазур до маленьких сергіївців. Чесно кажучи, не всюди навіть і в обласному центрі побачиш подібне диво, яке ще раз переконливо доводить, що кризи та злидні – це все самообман, ілюзія, бо якщо люди люблять своє село, свою "маленьку батьківщину" та трудяться на її благо, тоді цей населений пункт процвітає.

 

Після вшанування нагороджених сесія розпочала свою роботу. Як завжди, депутати ретельно обговорювали питання про внесення змін до обласного бюджету. Доповідав начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Вадим Іщенко. Також депутатський корпус заслухав звіт цього посадовця стосовно виконання обласного бюджету Миколаївської області та резервного фонду непередбачених видатків за 2008 рік.

 

Голова постійної комісії з питань планування, бюджету, фінансів та інвестицій Олександр Смирнов дав наступну оцінку діяльності головного фінансового управління ОДА:

 

– Головне фінансове управління на достойному рівні провело цей рік. Але наша комісія відмічає некритичність даного звіту, намагання показати лише позитивні сторони діяльності фінуправління, помилки ж та недоліки не показують депутатам. Так, наприклад, залишається нез’ясованим питання, чому, незважаючи на вимоги депутатів, кошти, виділені на пам’ятники, були використані на пам’ятні знаки жертвам Голодомору, в той час, коли ані алея Слави, ані курган Слави відремонтовані не були?

 

Серйозно підійшли депутати і до обговорення низки соціальних та економічних проблем, пов’язаних із завершенням будівництва Ташлицької ГАЕС 2009 року. Доповідала з цього питання начальник управління капітального будівництва облдержадміністрації Світлана Григор’єва.
Втім, по так званій Ташлицькій програмі у депутатів виникло дуже багато питань та доповнень.

 

Зокрема голова постійної комісії облради з питань промислової політики, транспорту та енергетики Володимир Фукс зазначив:

 

– І позиція держави, і позиція наша – депутатів така, що гроші треба виділяти лише на завершення будівництва, а ніяк не на початок. Тому що вже дуже багато розпочато, але дуже мало доведено до кінця.

 

Депутат обласної ради Микола Машкін:

 

– У Олександрівці Вознесенського району четвертий рік будується водогін, і вже четвертий рік туди йдуть кошти, а об’єкт усе ніяк не завершують. Вважаю роботу облдержадміністрації з цього приводу недостатньою.

 

Дивною була позиція стосовно Ташлицької програми голови Доманівської районної ради Віктора Власюка. Він вимагав виділити району шістнадцять мільйонів гривень на будівництво модульного спортивного комплексу, тоді як у районі, як зазначила голова по-стійної комісії облради з питань роботи з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації та зв’язків з органами місцевого само-врядування Олена Симоненко, немає коштів на Будинок творчості, потребують ремонту Доманівська середня школа та школа у селі Мостовому. У цьому ж таки селі є проблеми і з водопостачанням.

 

У всякому разі, питань щодо використання коштів за Ташлицькою програмою у депутатів залишилося дуже багато…

 

Незрозумілою була й позиція Миколаївської облдержадміністрації стосовно такої надважливої проблеми, як харчування дітей в загальноосвітніх школах та дошкільних навчальних закладах.

 

Так, голова ОДА Олексій Гаркуша на початку сесії попросив депутатів не розглядати це питання та зняти його з порядку денного, мотивуючи це тим, що воно, начебто, недостатньо вивчене. Депутатський корпус більш ніж двома третинами свого складу не підтримав пропозицію губернатора, розуміючи всю важливість вирішення даної проблеми для здоров’я дітей. Та коли почали, згідно з регламентом, розглядати це питання, Олексія Миколайовича вже не було. Він покинув сесійну залу набагато раніше. Його ж однопартієць по Народній партії та безпосередній підлеглий – начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Валерій Мельніченко, підтримуючи свого керівника, відмовився доповідати по темі шкільного та дошкільного харчування, аргументуючи це тим, що не готувався до неї. Але ж він був запрошений на засідання постійних комісій та президії облради і не міг не знати, що питання буде винесено на сесію!

 

Його відмова обурила багатьох депутатів. Так, зокрема, депутат обласної ради Анатолій Кравченко сказав, що до цієї теми начальник управління не може бути не готовим, бо сама посада зобов’язує його знати про харчування у школах та дитячих садочках області максимум інформації і тримати дане питання на особистому контролі.

 

Одне слово, голова облдержадміністрації і головний освітянин області проігнорували розгляд питання стосовно харчування дітей на двадцять восьмій сесії Миколаївської обласної ради.

 

Депутати ж продовжили його розглядати, розуміючи всю важливість пору-шеної теми для здоров’я та майбутнього всієї громади Миколаївської області.

 

На актуальності даного питання наголосила голова постійної комісії обласної ради з питань культури, науки і освіти, сім’ї та молоді, спорту Таміла Бугаєнко:

 

– До обласної ради вже неодноразово звертаються по допомогу вчителі й батьки з різних районів. Адже закінчується навчальний рік і починається літо – сезон заготівлі овочів, фруктів, сезон збирання врожаю – підготовки до осені. Надворі ж – економічна криза. І це поглиблює проблему. Батьки, особливо тих дітей, яких підвозять до шкіл сусідніх населених пунктів, кажуть, що їхні діти голодні від сьомої години ранку й до п’ятої вечора. А якщо їм батьки і дають кишенькові гроші, то в найкращому разі вони куплять у шкільному буфеті булочку, а то й просто чіпси, які, вже доведено наукою, дуже шкідливі для організму людини, а тим паче для тендітного підростаючого організму дитини.

 

В одній школі я попросила у класі, де навчаються двадцять вісім дітей, підняти руки тих учнів, хто сьогодні з’їв тарілку супу, так я нарахувала лише дві-три руки. А є школи у нашій області, які взагалі не мають приміщення для їдальні. Самі ж учителі звертаються до нас: "Допоможіть!". І я не розумію, чому обласна державна адміністрація робить протистояння там, де ми повинні разом і швидко вирішувати проблему. А вирішити її можна, адже на території більшості сільських рад області є аграрні підприємства, котрі отримують добрі врожаї і завжди готові поділитися зі школою, треба тільки піти їм назустріч.

 

Депутат обласної ради Олена Омельченко:

 

– Часто питання харчування дітей залежить від районної влади та директорів шкіл. Де посадовці, педагоги, керівники сільгосппідприємств дбайливо, відповідально ставляться до харчування дітей, там діти не голодні. Хочу розказати вам про досвід Березнегуватського району, де провели ефективні заходи, і відпрацьовують програму добре. Ситуація з харчуванням там значно зрушила на краще.

 

Голова Миколаївської обласної ради Тетяна Демченко:

 

– Дуже неприємно констатувати той факт, що деякі з наших колег з облдерж-адміністрації у питанні, що потребує консолідації, об’єднання, свої амбіції ставлять вище. І говорити сьогодні про недостатній фінансовий ресурс для розв’язання проблеми харчування дітей неприпустимо. Адже це одне з найголовніших питань. І якщо у нас бодай одна дитина залишилася голодною, то яка ж ми з вами тоді влада!

 

Таким чином, це наболіле питання, дуже гостро і чітко поставлене на сесії, потребує свого розв’язання, потребує віднайдення такої нормативної і організаційної методики, яка дозволить вирішити його у найкоротший термін. Депутати ж докладають для цього максимум зусиль.

 

На сесії було прийнято рішення:

 

– вжити заходів щодо охоплення гарячим харчуванням учнів середніх та старших класів;
– 100-відсотково забезпечити харчування дітей з багатодітних, малозабезпечених сімей ті дітей-сиріт;
– вжити заходів щодо усунення порушення натуральних норм продуктів, щоб вони відповідали державним нормативам;
– відновити заготівлю сільгосппродукції, а також провести роботу із залученням спонсорських коштів;
– поновити співпрацю освітянських закладів із сільгосптоваровиробниками;
– не допускати продаж освітнім закладам продуктів харчування по завищеним цінам.

 

Також депутатами було розглянуто цілий ряд звернень. Серед них звернення керівника фракції КПУ в обласній раді Миколи Дзарданова про використання символіки років Великої Вітчизняної війни у день державного свята – Дня Перемоги. Микола Сергійович розвернув полотнище прапора перед учасниками сесії і сказав, що цей прапор є точною копією стяга Перемоги. Саме під таким прапором наші діди та прадіди йшли в бій, вмирали, визволяли Україну та увесь світ, ідучи на штурм Берліна. І, звичайно, нам – їхнім нащадкам – потрібно зустрічати День Перемоги саме з ним.

 

Крім того, Миколаївська обласна рада вирішила звернутися до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України щодо вилучення зі шкільної програми та підручника "Українська література" для восьмого класу сумнозвісної казки Євгена Дударя "Червона Шапочка" (про це "РП" неодноразово писало).

 

Облрада прийняла заяву щодо рішення Львівської обласної ради від 10 квітня 2009 року і висловила своє обурення намаганням львів’ян демонтувати пам’-ятники воїнам-визволителям нашої землі від фашистських загарбників та осквернити їхні могили своєю неповагою.

 

Особисто мені хотілося б нагадати депутатам Львівської обласної ради про те, що історія інколи повторюється та дуже боляче, дуже дошкульно б’є засліплених чи то гординею, чи то псевдонаціоналізмом, який уже набуває фашистського забарвлення. Б’є, можливо, не зараз, а потім, через багато років, через покоління. І хто забуває про страхіття війни, той сам може стати її жертвою. Якщо ж ви, львів’яни, не думаєте про себе, то хоча б подумали про дітей ваших, про те, чого ви їх навчаєте.

 

А чого ви їх навчаєте, видно з наступного факту. Один мій друг був узимку в Західній Україні. Його повели до музею вояків ОУН-УПА. І потім він показав мені фотографії звідти. На одній з них було наступне: простий дощатий стіл. На столі лежали дерев’яне розп’яття та Біблія, а поряд з ними – гранати.

 

Чим це можна пояснити? Як можуть ці предмети взагалі бути один біля одного. Як може Хрест та Святе Письмо, котрі вказують шляхи до спасіння людства, а шляхи ці – шляхи любові, шляхи миру й добра, лежати поряд із засобами вбивства? Чия фантазія могла помістити їх поряд?!

 

Мені здається, що західноукраїнцям треба розібратися всередині свого серця, яку релігію вони сповідують, – християнську, яка не дозволяє паплюжити могили, яка вчить поважати мертвих, ким би вони не були, чи націоналістично-шовіністичну? І яким іконам вони молються – Господа нашого Іісуса Христа чи Степана Бандери та Романа Шухевича, які носили форму гітлерівської армії, що влаштувала криваву баню всьому світові, знищивши мільйони ні в чому не винних людей.

І, звичайно, правий депутат Миколаївської обласної ради Микола Машкін, коли каже, що потрібно створити робочу групу, яка вивчить питання стосовно діяльності ОУН-УПА. Адже, якщо ми вже розповідаємо нашим дітям про звірства НКВС, то треба їм розказати і про звірства поліцаїв та гестапо, аби дитина мала доступ до об’єктивної інформації та сама могла проаналізувати і зробити висновки.

 

Депутати розглянули на сесії й інші важливі питання.

 

Але XXVIII сесія Миколаївської обласної ради свою роботу не завершила. Вона продовжить розглядати бюджетні питання на наступному тижні – 29 квітня.

 


Андрій ЧИЖЕНКО


Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ