А “щастя” було так близько…

Право

  23 Июн , 2009

У правоохоронні органи продовжують надходити заяви про факти шахрайства й усе ще є необхідність повернутися до наболілої теми. Способи, якими користуються шахраї, щоб заробити собі на "хліб насущний" і не тільки, найрізноманітніші. Міліцейська статистика свідчить про те, що зловмисники знаходять різні шахрайські шляхи заволодіння чужим майном. Це можуть бути й азартні ігри, і пропозиції про працевлаштування, зняття порчі, обміну валюти, іноді шахраї під приводом надання послуг у сфері ремонтних робіт або, наприклад, установки вікон, дверей, балконних рам, одержавши передоплату, назавжди зникають із поля зору хазяїв.
За невелику суму (спочатку!) зловмисники обіцяють зняти порчу з усього майна або вилікувати смертельні хвороби. У кращому разі після надання такої "допомоги" надходять звернення до міліції, у гіршому – людина залишається без квартири, без коштів для існування і з повним розчаруванням у людях. Так сталося з 18-річною Оленою. Дівчина прямувала додому, коли хтось позаду окликнув її. Оглянувшись, вона побачила жінку середнього віку, що поспішає до неї. Коли та заглянула в очі дівчини, то сказала, що бачить порчу на її родині. І що вона, як цілителька, поки не пізно, може їй допомогти. У цей час раптово до них підбігла захекана жінка зі словами: "Як добре, що я Вас, нарешті, знайшла!" та почала просити допомоги в знахарки. Для проведення обряду очищення дівчині необхідно було піти додому, взяти всі коштовності, на яких і нависло прокляття, та принести незнайомці. Як заворожена, Олена слухала "цілительку". Вірячи всьому, що відбувається, дівчина пішла додому і винесла всі наявні ювелірні вироби. Щоб зняти порчу, жінка відправилася в найближчу церкву, а Олена, за вказівкою "ворожки", залишилася очікувати на вулиці разом з іншою жінкою, що бажала позбутися порчі. Через кілька хвилин жінка відійшла і більше не поверталася. Олена, ще почекавши достатньо довгий час у повній самотності, увійшла до церкви. Коли дівчина не знайшла там "цілительки", зрозуміла, що вона втратила свої гроші, достатньо велику суму – 10 тис. грн.
Найчастіше "вдала угода" аферистів проходить завдяки вишуканій зовнішності самих шахраїв. Як приклад, у барі до дівчат підходять молоді люди, знайомляться, запитують, чим вони могли б бути корисними таким чарівним створінням – загалом, залицяються. Дівчата раді знайомству, тим більше хлопці показують себе з найкращого боку, і починають підсвідомо довіряти новим знайомим. Не настільки, щоб віддати ключі від квартири, де гроші лежать, але можуть і від столика відлучитися, залишивши мобільний телефон або дозволяють подзвонити з нього, при цьому не протестуючи, коли невідомий разом з телефоном виходить на вулицю, і в гості до себе додому запросити після 2-годинного знайомства, не виявивши ранком ні нового знайомого, ні мобільного телефону. Звертається із заявою в міліцію не кожна і, в основному, не безпосередньо відразу ж після виявлення зникнення майна, а, в кращому разі, через декілька годин. Чи то сумніваються про необхідність обнародування факту нового знайомства, чи сподіваються на совісність шахраїв – загадка.
Достатньо велика кількість на сьогодні фактів шахрайства стосовно пенсіонерів. До людей похилого віку приходять, як правило, дві жінки й, представившись працівниками соціального забезпеченнями, фонду ветеранів ВВВ і т.п., повідомляють пенсіонерам про те, що вони нібито їм принесли доплату до пенсії. Старенькі на радощах навіть не цікавляться посвідченнями своїх гостей та впускають незнайомців у свій будинок. Зловмисниці діють за давно напрацьованою схемою. Одна з жінок, найчастіше, дістає великі купюри й просить принести здачу. Хазяї йдуть до заповітного місця своїх заощаджень, беруть необхідну суму й повертаються до "гостей". Причому, якщо зловмисниці не встигають розглянути місце заощаджень, то по кілька разів змушують стареньких ходити за грішми під різними приводами, наприклад, розміняти гроші на більш дрібні купюри. Після всього гості йдуть і, вже перебуваючи на порозі, різними способами намагаються відволікти увагу хазяїв для того, щоб проникнути в кімнату, де пенсіонери зберігають гроші. Наприклад, говорять, що з крану на кухні тече вода або чується запах газу. Іноді просто просять принести води запити таблетку. І поки пенсіонери в такий спосіб відволікаються, зловмисниці за лічені секунди умудряються заволодіти їхніми заощадженнями. Але ж більшість із потерпілих цієї категорії збирали ці гроші по копійках, намагаючись забезпечити собі спокійну старість і не стати тягарем для дітей. Найчастіше потерпілі виявляють зникнення грошей не відразу. За цей час злочинниці встигають зникнути.
Працівники соціальних служб захисту, далекі й близькі родичі, організатори благодійних акцій, розіграшів – ось неповний перелік прикриттів, що використовується особами, мета яких – заволодіння коштами людей похилого віку, людей, які сьогодні продовжують наївно довіряти оточуючим. Ще один факт шахрайства відбувся з пенсіонеркою Надією Михайлівною. Якось жінці, що і так не могла похизуватися гарним здоров’ям, стало погано. Потрібних ліків під рукою, на жаль, не виявилося, але сходити за ними в аптеку викликався знайомий сусід. Купивши все необхідне й підходячи до будинку, Микола Єгорович побачив на подвір’ї іномарку, в якій сиділи чоловік, жінка і двоє дітей. Не виходячи з автомобіля, чоловік звернувся до пенсіонера із проханням про допомогу. Він пояснив, що його родина є громадянами Чехії. Двома машинами, разом з родиною друзів, вони приїхали в Україну на заробітки. В 10-ти км від міста відбулася аварія, внаслідок чого другий автомобіль ушкоджений, а водій перебуває у важкому стані. Зі слів невідомих Микола Єгорович зрозумів, що в лікарні відмовилися приймати потерпілого в дорожній пригоді, тому що на його лікування потрібна велика сума грошей. На руках родичів була тільки національна валюта Чехії. В обмінних пунктах, до яких вони зверталися, обмін на українські гроші здійснити відмовилися, а шукати інші нібито просто не було часу. "Іноземці" попросили пенсіонера допомогти й позичити їм гроші. У заставу вони залишали барсетку, в якій, за їхніми словами, були документи й вищезгадані чеські крони. На доказ невідомий запропонував Миколі Єгоровичу з’їздити до ЛШМД і переконатися в правдивості своїх слів. Пенсіонер погодився, заніс ліки додому Надії Михайлівні, пояснивши їй ситуацію, яка склалася, сів у машину до невідомих і поїхав. На шляху до ЛШМД сімейна пара постійно дзвонила "потерпілому родичу" і розмовляли з ним чеською мовою, нібито турбуючись про його самопочуття. Невідомі демонстрували нервозність і поспішність, що, у принципі, для описаної ними ситуації було нормальним. Під’їхавши до лікарні, "чехи" просто показали пенсіонерові, що ось тут буде лікуватися наш товариш, і вся процесія поїхала у зворотному напрямку. Повернувшись з лікарні, Микола Єгорович розповів Надії Михайлівні історію вже у всіх подробицях. Надія Михайлівна пожаліла невідомих, запросила їх у будинок і віддала у заставу на барсетку близько
1 тис. євро, 10 доларів і 600 грн. Подякувавши за допомогу, "чехи" зібралися йти. Раптом господарка будинку помітила, що жінка, проходячи повз стіл, узяла золотий ланцюжок, що лежав на ньому. Невідома, помітивши реакцію пенсіонерки, відразу поклала його на місце. Коли сімейна пара виїхала, пенсіонерка відкрила залишену їй барсетку й виявила там замість очікуваних документів і грошей нарізаний білий папір. Микола Єгорович відразу ж поїхав до ЛШМД, але там йому повідомили, що про даний факт чують від пенсіонера вперше й іноземці, що постраждали в ДТП, до них останнім часом не надходили.
Що стосується фактів, коли приходять додому невідомі, представляючись працівниками різних організацій і пропонують допомогти в здійсненні обміну грошових купюр старого зразка на нові, придбати продукти харчування або лікарські препарати за смішною ціною, нашим співгромадянам, особливо найбільш уразливої частини населення – пенсіонерам, необхідно все-таки не довіряти наосліп кожному "представникові державних служб". Рекомендуємо громадянам бути більш пильними і обережними до сторонніх, які можуть видавати себе за співробітників ЖЕКів, "Обленерго", благодійних служб, агентств працевлаштування, банків, управління соціального захисту тощо!
Правильно реагуйте, якщо раптом на вулиці, на ринку – у будь-якому місці масового скупчення людей до вас звернеться невідомий з питанням – чи не ваші гроші він знайшов от тільки-но, у вас під ногами. Це старий виверт шахраїв. Пам’ятайте, що в результаті ви ризикуєте залишитися без тієї готівки, що є у вас при собі. Як і відбулося зі студенткою одного із університетів м. Миколаєва. Дівчина зняла гроші з банкомату й направлялася додому. Зупинитися її змусив згорток, що лежав на тротуарі. Як тільки вона наблизилася до нього, відразу підскочив чоловік та з тремтінням у голосі запитав, чи не знаходила вона гроші. На що дівчина заперечно кивнула головою. Вказавши на згорток, хлопець сказав, що це його загублена власність. У пакеті знаходяться гроші, тому він наполягає розгорнути його для того, щоб перевірити, чи всі вони на місці. Дівчина не стала заперечувати. Перерахувавши гроші, чоловік сказав, що там не вистачає певної суми, і став висувати їй претензії, зображаючи із себе потерпілого. Нервуючи від подібних обвинувачень, студентка навіть не помітила, як підійшли ще двоє хлопців. Вони попросили дівчину показати всі гроші, які вона має при собі. Зловмисники по кілька разів перерахували гроші й у підсумку розійшлися. А в руках студентки не залишилося ні знайдених грошей, ні власних.
На сьогодні поки що міліція не може викорінити всю злочинність, але може вплинути на кількість злочинів, що скоюються, і не без допомоги самих же громадян. Кожен з нас повинен пам’ятати про те, що може стати жертвою шахрайства.

 


Інна ДЕМ’ЯНЕНКО,
ВЗГ УМВС України
в Миколаївській області

Сообщение:

*

НОВОСТИ