Радіти селянину зарано…

Официально

  16 Июл , 2009

Більшу частину складу постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин, сільського будівництва та соціального розвитку села становлять керівники сільськогосподарських підприємств області. Та, попри гарячу жнивну пору, 15 липня вони зібралися на чергове засідання своєї комісії, бо питань гострих, проблемних, таких, що потребують негайного розв’язання, в аграрній галузі накопичилося більше ніж досить. Провів засідання голова постійної комісії Володимир КЛЮЧНИК, а в обговоренні питань порядку денного взяли участь голова обласної ради Тетяна ДЕМЧЕНКО і заступник голови облдержадміністрації з аграрних питань Віталій ТРАВЯНКО.

 

Про ситуацію, що склалася у поточному році на ринку сільськогосподарської продукції області, доповіла виконуюча обов’язки начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Олена Піскун. Зокрема Олена Віталіївна повідомила, що на Миколаївщині вже намолочено 1,5 мільйона тонн ранніх зернових. Та радіти аграріям передчасно, адже ціна збіжжя часто-густо не покриває собівартості врожаю, вирощеного нелегкою селянською працею. Щоправда, держава задекларувала перспективу закупівлі нового врожаю в Державний продовольчий резерв. Мінімальна закупівельна ціна на пшеницю п’ятого класу становитиме 967 гривень за тонну, на зерно першого класу – до 1,5 тисячі гривень. Натомість прямі закупки збіжжя до державного резерву ще не розпочаті, вони проводитимуться лише з 1 серпня.

 

Водночас 26 сільгосппідприємств області вже подали заявки на отримання бюджетних позик під заставу зерна. Проте, як шляхом нехитрих арифметичних підрахунків довів Володимир Ключник, при заявленому розмірі позики у 550 гривень аграрії реально, після різноманітних відрахувань, матимуть за рік усього 350 гривень… То кому потрібна така "підмога"?

 

Продовжуючи тему, зазначу, що в цьому році до Миколаївської області від держави надійшло близько 22 мільйонів гривень на підтримку сільськогосподарського виробництва (з них 15 міль-йонів гривень отримують галузі садівництва і виноградарства). Це – втричі менше, ніж було торік. Зокрема у державному бюджеті 2009 року зовсім не заплановано дотації за кожен посіяний гектар. Минулого ж року на зазначені цілі було спрямовано 32 мільйони гривень, що стало суттєвою підтримкою для трудівників села.

 

Тож із порушених проблем депутати вирішили підготувати одразу два звернення до уряду: одне – з питань цінової політики в державі, інше – щодо загальної ситуації в агропромисловому комплексі.

 

Серед інших важливих питань члени комісії розглянули проблему ефективності та цільового використання земель сільськогосподарського призначення державної власності. Начальник Головного управління Держкомзему у Миколаївській області Володимир Янчук зазначив, що зі 106,5 тисячі гектарів орної землі Миколаївщини, що перебуває в державній власності, лише 65 тис. га передані в оренду для ведення сільськогосподарського виробництва. Тобто значний земельний клин області або не використовується зовсім, або ж обробляється, але "тіньовим" способом – без сплати будь-яких податків та зборів. Ускладнює ситуацію й те, що не  у всіх регіонах області розроблено тимчасовий порядок здачі орної землі державної власності в оренду. Це, як пролунало під час засідання, стосується семи районів області – Братського, Врадіївського, Доманівського, Жовтневого, Кривоозерського, Новоодеського та Первомайського. Цю ситуацію, наголосила голова обласної ради, слід виправляти негайно.

 

Розібратися з цільовим використанням землі депутати рекомендували Державній інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Миколаївській області.

 

Викликав неабияке здивування членів комісії й той факт, що орендна плата за землю в деяких випадках є замалою, набагато меншою, ніж 3 відсотки від вартості землі. Тож виконавча влада, органи місцевого самоврядування, органи податкової служби повинні докласти максимум зусиль, аби якомога ефективніше сприяти наповненню бюджету, тим паче – під час кризової скрути.

 

Говорили під час засідання і про біди… бика-запліднювача. Останніми роками матеріальну базу племрепродукторної галузі  області було знищено практично вщент. Воно й не дивно, адже колишнє державне підприємство із незрозумілих причин змінило форму власності на акціонерну, з цього й почався крах. "Тож як за таких умов, – риторично запитала Т. Демченко, – можна вести мову про відродження тваринницької галузі Миколаївщини?"

 

Отже, члени комісії вирішили підставити плече Вознесенському та Новобузькому племпідприємствам з метою задоволення бодай мінімальних витрат на їх існування. Підтримали присутні й пропозицію Т.В. Демченко звернутися до облдержадміністрації щодо того, аби у зв’язку з критичним станом у тваринництві розробити та внести зміни до Програми підтримки тваринницької галузі в області. Бо незабаром, як гірко пожартував хтось із депутатів, корову можна буде побачити лише в зоопарку…

 

Зважені, конструктивні рішення члени комісії ухвалили і з усіх інших розглянутих питань.

 

Андрій ТЮРІН

Сообщение:

*

НОВОСТИ