Матч тривалістю 100 років! (Андрій ТЮРІН)

Напевно, і не гадав британець Чарльз Клавел Бейт, що його ім'я вдячні нащадки згадуватимуть і через ціле століття. А прославився скромний працівник хлібної контори в Миколаєві тим, що створив перший у наших південних степах футбольний клуб з досить екзотичною назвою – "Зебра". Втім, і сама гра, яку завезли на південь тодішньої Російської імперії англійські моряки, здавалася вельми екзотичною для свого часу. Але відтоді змінилося декілька епох та відгриміли криваві світові війни, а футбол став найулюбленішим видом спорту, що продовжує переможну ходу по планеті. Ініціатором ушанування славного ювілею виступила футбольна спільнота Миколаївщини, а цю ідею підтримав і президент ФФУ Григорій Суркіс.

 

Отже, субота, 18 жовтня. Цей справді святковий – сонячний і теплий – день розпочався з відкриття футбольних майданчиків для потреб двох дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву – "Торпедо" і ФК "Миколаїв". Що ж, діти – наше майбутнє, і це гасло є пріоритетним у діяльності обласної влади та організаторів спорту. Віднині сотні маленьких мешканців матимуть усі умови для того, аби гартуватися як фізично, так і духовно. Власне, у перерізанні символічних стрічок узяли участь керівники обласної та міської влади, а також шановані гості з Києва, очолювані заступником виконавчого директора Федерації футболу України Василем Забродою. Діти також отримали вельми доречний подарунок – футбольні м'ячі. І хтозна, можливо, саме на цих міні-аренах розпочнуть свій шлях у великий футбол майбутні Дерев'яги і Норови, Морозови і Чуніхіни, Дмитруліни і Березовчуки.Не обійшлося і без сюрпризів. Одразу ж після урочистого відкриття футбольного майданчика на Центральному міському стадіоні можновладці взялися до виконання символічних пенальті. На ворота став голова обласної федерації футболу Микола Єропунов, а намагалися "пробити" його голова облдержадміністрації Олексій Гаркуша і Миколаївський міський голова Володимир Чайка. Та нічого з цього не вийшло! Настрій у всіх учасників свята лише поліпшився, а додаткових позитивних емоцій додало колективне дегустування "футбольного", у вигляді  прикрашеного гербами Федерації футболу України поля, торта.

 

А вже опівдні відбулася чи не головна подія ювілейного заходу. На початку проспекту Леніна урочисто відкрили меморіальний знак на честь століття миколаївського футболу. Ініціювала цю ідею та практично втілювала у життя вся футбольна громадськість Миколаївщина, а особлива подяка – меценатам та представникам влади, чиї імена увіковічені у граніті, – голові облдержадміністрації Олексієві Гаркуші, голові обласної ради Тетяні Демченко, голові обласної Федерації футболу Миколі Єропунову, голові ФФУ Григорію Суркісу. Вирізьблені на стелі й прізвища тих ентузіастів – футболістів, тренерів, організаторів футболу, – котрі сприяли грі номер один на миколаївській землі. Серед них – легендарний Чарльз Клавел Бейт… А ще художній керівник проекту, заслужений діяч мистецтв України В'ячеслав Іваницький помістив у гранітній композиції футбольний м'яч та кубок. І цей меморіальний знак, освячений Владикою Питиримом, архієпископом Миколаївським і Вознесенським, безперечно, стане ще одною візитівкою нашого обласного центру.

 

А неподалік уже гуде чаша миколаївського колізею. На трибунах Центрального міського стадіону зібралися люди різних національностей та віросподівань, соціального статусу та життєвих переконань. Та всіх об'єднала одна релігія – Футбол. Про це нагадує й величезний, завширш-ки декілька метрів, футбольний м'яч, що його встановили на центр поля. Причому до урочистостей з нагоди золотого ювілею долучилися не лише мешканці Миколаєва, а й делегації з усіх міст і районів області.

 

На початку академії відбувся парад футбольних команд, причому святкову колону очолила когорта славних ветеранів миколаївського футболу, а серед них – Павло Іванович Худояш, Володимир Григорович Стройнов, Юрій Георгійович Міллер, Євген Васильович Дерев'яга, Владлен Васильович Науменко, Анатолій Михайлович Норов. Варто назвати також імена організаторів і меценатів спорту, котрі прибули на свято, – це депутати обласної ради Володимир Григорович Погорєлов, Микола Іванович Бялик, Олександр Петрович Лівік, а також Володимир Васильович Борухов, Валерій Іванович Михайловський, Дмитро Вікторович Штапенко, Олег Іванович Нартов, Сергій Іванович Жайворонок та багато-багато інших.

 

Ушанували і призерів чемпіонату та першості Миколаївської області, які щойно завершилися. Під овації численних глядачів кубки та медалі знайшли своїх володарів, а це – чемпіон області "Торпедо" (Миколаїв), ФК "Воронівка", ФК "Новопетрівка" (Снігурівський район), переможець другої групи ФК "Казанка", МГК (Вознесенськ), "Олімп" (Снігурівка).

 

З вітальним словом до присутніх звернулися наш відомий земляк народний депутат Анатолій Кінах, який привітав миколаївців зі святом від імені Верховної Ради, та представник Федерації футболу України Василь Заброда, який вручив кубок ФФУ лідеру миколаївського футболу Миколі Єропунову. Найвища нагорода Федерації футболу України – медаль "За заслуги" – була вручена тим, хто достойно сприяв розвитку народної гри. Це – губернатор О.М. Гаркуша, голова обласної ради Т.В. Демченко, мер Миколаєва

 

В.Д. Чайка, голова ФФМО М.Л. Єропунов.

 

А потому на авансцену викликали десятки і сотні учасників урочистостей, котрих нагородили почесними грамотами та пам'ятними призами від Федерації футболу України, облдержадміністрацїі та обласної ради, міської ради, обласної федерації футболу. Пам'ятні ж медалі "100 років миколаївському футболу" залишаться на згадку найшанованішим ветеранам футболу Миколаївщини. Органічно вписалися в канву урочистостей й чудові виступи кращих артистів Палацу культури ДП НВКГ "Зоря" – "Машпроект".

 

– Щиро вітаю вас зі 100-літтям миколаївського футболу від депутатського корпусу облради та від себе особисто, – сказала, звертаючись до присутніх, голова обласної ради Тетяна Демченко. – І хочу нагадати, що органи місцевого самоврядування роблять дуже багато задля розвитку футболу в нашій області. Лише цього року було розроблено і ухвалено обласну Програму розвитку футболу, в якій передбачений цілий комплекс заходів задля поліпшення спортивної інфра-структури і організації футбольного господарства. І є всі підстави сподіватися, що цей документ буде підкріплений фінансово.

 

Зрештою, увінчав чудовий жовтневий вечір матч на Кубок століття миколаївського футболу. На смарагдовому полі зійшлися давні друзі-суперники – чемпіон області 2008 року "Торпедо" і володар Кубка області "Воронівка" з Вознесенського району. Запеклий двобій не залишив байдужим нікого на трибунах, але, як це часто буває у подібних випадках, захисні мури команд встояли перед наступальним поривом нападників. Нічия 0:0 – і команди вдалися до пробиття післяматчових пенальті. У цій "російській рулетці" більше пощастило торпедівцям – 3:0, котрі одразу ж взялися качати генерального директора свого підприємства Андрія Хоменка. Ще б пак, адже кубок-красень залишиться у музеї слави заводської команди навічно чи, бодай, до наступного ювілею. А поки матч тривалістю 100 років іде на перерву. Бо завтра розпочнеться наступний тайм. І нехай він принесе всім нам ще більше задоволення та позитив-них емоцій!

 

 

 

Андрій ТЮРІН

 

 

 

Фото Дмитра ЛАСКІНА і автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ