У День знань вшанують визволителів

Официально

  20 Авг , 2009

Триває напружена робота над питаннями порядку денного ХХХ сесії обласної ради п’ятого скликання. 17 серпня за участі голови Миколаївської облради Тетяни ДЕМЧЕНКО працювала комісія з питань культури, науки й освіти, сім’ї та молоді, спорту під керуванням її голови Таміли БУГАЄНКО.

З величезного спектра  суспільного життя, яким опікувалися члени комісії (всього понад 20  питань), центральне місце посіло внесення змін до обласного бюджету на 2009 рік – з метою його збалансування з урахуванням субвенцій та дотацій, що надійшли у міжсесійний період. Увійшли сюди і кошти, спрямовані на виконання депутатських наказів за дорученням виборців. У переліку Проекту бюджету, що з ним ознайомив комісію начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Вадим Іщенко, значиться – 1300 тис. грн. на реконструкцію дошкільних закладів; 1 млн. грн. на покращання харчування дошкільнят і 830 тис. – учнів початкових класів і сиріт; 857 тис. грн. – на утримання дошкільних закладів; 1300 тис. грн. – на заробітну платню працівників бюджетних установ як компенсацію за подорожчання енергоносіїв та збільшення відрахувань до центрів зайнятості;  1500 тис. грн. – на поїздку в листопаді до Києва делегації Миколаївщини на Всеукраїнський фестиваль мистецтв. Заплановані також гроші  на обладнання фельдшерсько-акушерських пунктів, транспортні видатки, забезпечення ліками хворих на діабет. На жаль, побідкався доповідач, недостатньо коштів зарезервовано на виплату зарплат у районах, які неспроможні "перекрити" їх самостійно.

 

Але і без того до запропонованого Проекту бюджету у членів комісії і голови обласної ради питання були напоготові. Так, з огляду на незадовільний стан матеріально-технічної бази освітніх закладів та  низку спеціальних умов, що перешкоджають спрямуванню коштів за цією статтею, запропоновано внести доповнення в Програму соціально-економічного розвитку Миколаївської області, що надалі дозволить враховувати ці потреби в бюджеті.

 

Також в черговий раз (бо питання обговорюється у більшості постійних комісій) "повернуто" поїзд з артистами області, професійними і аматорами, на Всеукраїнський фестиваль. На щорічній акції презентації досягнень областей на головній сцені країни наполягає сам Президент України, він же – вітатиме посланців особисто.

 

Тетяна Демченко, витримавши паузу, бо, мабуть, таки інша Миколаївщина була їй перед очима, промовила, ніби прямо з серця: "Ми відповідаємо за стан у громадах. На порозі холодів – 4 млн. грн. на енергоносії, 6,9 млн. – на заробітну платню… Де взяти? Тільки Казанківський   район потребує негайно 437,8 тис. грн. на зарплатню вчителям, 300 тисяч – на опалення шкіл, 180 тисяч – на підвезення учнів… – 1 млн. 200 тис. разом по освітній галузі! (Репліки з місця членів комісії: "Не профінансовані як слід також Програми "Учитель", "Людина року", "М-да, пир во время чумы!", "Листопад – це ж гаряча виборча пора. Президент сам залюбки завітає до Миколаєва!").

 

– З 2006 року освітня галузь району відчуває гостру нестачу бюджетного асигнування, – вступає в розмову присутній на засіданні голова Казанківської районної ради Василь Кузін. – 2009 рік перевищив усі наші побоювання: недофінансування у 2,5 млн. грн.! Лише завдяки перевиконанню бюджету району й спрямуванню у галузь спочатку 880 тис. грн., потім ще 350 тис. грн.  ми скоротили дефіцит до 1234 тис. грн. Але не фінансується культура, соцзахист,  ми відбираємо кошти в охорони здоров’я – тільки б розпочати  навчальний рік. На зустрічі голів рад з Прем’єр-міністром я порушував цю проблему, зумовлену формульним підходом у фінансуванні галузі, який не працює в сільській місцевості в умовах вкрай низької народжуваності і не передбаченого у зв’язку з цим коефіцієнта вирівнювання. Передав листа особисто їй в руки і на словах пояснив суть свого виступу, що планував. 11 серпня ми провели надзвичайну сесію, і якраз надійшла відповідь: "Згідно формульного підходу, а також Конституції України і Бюджетного Кодексу, кошти на Казанківський район виділені в повному обсязі".

 

Сільські школи у нас  типові – на 400 місць. А в них – 30-35 учнів. На кожного за формулою цього року виділено 6332 грн., з яких оплачується все – утримання школи, харчування, зарплата, енергоносії… Бюджетне фінансування заборонено, хіба десь зекономимо. А в той час маємо сумну демографічну статистику: 2443 школярі – цифра цього року, наступного буде принаймні на 100 менше, а недофінансування галузі зросте до 3,5 млн. грн. І це проблема не тільки Казанки. Це – анахронізм, який зжив себе. Закриття школи – проблема не менш серйозна, і я знаю, принципова позиція  обласної ради – збереження мережі навчальних закладів.  Тож пропоную у режимі сесії обласної ради розглянути ситуацію з утриманням малокомплектних шкіл. Прошу також надати допомогу в організації моєї участі в роботі профільного комітету Верховної Ради.

 

– Чому ви своїм бюджетом не вишукуєте кошти? – запитав  голову райради Вадим Іщенко. – Рекомендую: вивчіть досвід  Доманівського району. Створіть умови, і люди самі потягнуться до опірних шкіл. Проблема є, не заперечую, і зокрема в тому, що норматив розраховується з наявного фінансового ресурсу, а не, наприклад, з прожиткового рівня. Але застосування дотації вирівнювання потребує обережного підходу ще і з огляду на пильний контроль з боку держави.

 

– Не тільки ви пишете Юлії Володимирівні, і ми пишемо і отримуємо відповіді, – бере слово голова обласної ради, вже більше звертаючись до Вадима Іщенка.  – Сьогодні Казанка, завтра – інші. Я пропоную диференційовано підійти до затвердження факторів у змінах до бюджету, виходячи з потенціалу районів. Скажу конкретно: на харчування учнів Казанківщини потрібно 80 тис. Фактично з дотації вирівнювання виділено 10% від потреби. Зарплатня – не вистачає 438 тис., у змінах до бюджету стоїть 329 тис. Дошкільні заклади (іще ж є і  листи з Казанківського району!): не вистачає 100 тис. на харчування. І разом з тим виділяється допомога по цих же факторах таким районам, як Березанський, де, ми знаємо, є такий ресурс, як бази відпочинку. Або Жовтневий район з його шістьма мільйонами вільних залишків і перевиконанням бюджету в 1 млн. грн. Чому ж ставимо їх в рівні умови з Баштанкою, Єланцем, Казанкою, Березнегуватим, яким немає з чого жити?

 

Хоча як сказати – нічим жити. "Гроші добуваються – нахиляєшся і піднімаєш, а не змінами до Бюджетного Кодексу", – голова гостро ставить проблему перед виконавчою владою всіх без винятку районів  щодо залучення в економіку наявних резервів: тіньових прибутків господарів баз відпочинку; "лежачих" у надрах корисних копалин; розвіяних по полях недоотриманих з податку фізичних осіб мільйонів гривень, інших доходів, "випадаючих"  з бюджету.

 

Насамкінець – про чудову ініціативу члена комісії Алли Могилевської. А подала ідею, пригадавши епізод з поїздки до Трускавця, сама голова постійної комісії –  Таміла Бугаєнко. Автобус з екскурсантами, в числі яких була і Таміла Іванівна, зупинився біля занедбаного обеліска з червоною зіркою. "Тут поховані вояки часів Другої світової війни", – представила пам’ятку місцевий гід. "А чому не воїни? Чому не Великої Вітчизняної війни?" – простодушно запитала депутат. В автобусі їй аплодували за "героїзм". А вона ж на своїй землі і тут, у Трускавці, біля рідних могил.

 

– А давайте запропонуємо перший урок в школі присвятити 65-й річниці визволення України?! – осяйнуло після розповіді Аллу Сергіївну.

 

– Із залученням ветеранів! – підхопив  хтось.

 

– Це буде питання №1 на серпневій конференції учителів, – розвивали думку "освітяни" – Урок мужності, миру, пов’язаний з трагедією нашого народу.
– З відвіданням музеїв, куточків Слави, – додає Тетяна Демченко.

 

Вирішили – постановили.                                                                            

 


Олександр СЕМАШКО
Фото Дмитра ЛАСКІНА

НА ЗНІМКАХ: момент засідання; свою позицію аргументує Василь Кузін.

Сообщение:

*

НОВОСТИ