Улюбленому місту присвячується

Культура

  22 Авг , 2009

Сьогодні на наших вулицях майже всюди можна побачити плакат, який гордо повідомляє: "Миколаєву 220 років". І дійсно, цього року 12-13 вересня місто корабелів святкуватиме свій ювілей. І хоча у нас не заведено вітати заздалегідь, відомий колекціонер Вадим Юрлов не забарився ще до самого святкування піднести Миколаєву свій дарунок.

 

18 серпня в Музеї суднобудування і флоту відкрилася унікальна виставка "Улюбленому місту присвячується. З приватної колекції В.А. Юрлова". Щодня впродовж двох місяців жителі та гості Миколаєва матимуть змогу ознайомитись з колекцією листівок із зображенням нашого міста з періоду заснування Інгульської верфі до середини ХХ ст. Експозиція налічує понад 500 листівок і фотографій, а вся колекція – більш як 1500 екземплярів.

 

Темою рідного міста у філокартистиці Вадим Анатолійович зацікавився 5-6 років тому. Починаючи колекціонувати, Юрлов вважав цю справу дещо дитячим захопленням, допоки в його руки не потрапила книга М.С. Тагріна "Весь світ у листівці". Завдяки цьому літературному надбанню російського знавця поштової листівки, миколаївський колекціонер зрозумів, що звичайна картка з картинкою є надзвичайним матеріалом знань. За словами Юрлова, "головне – вміти прочитати листівку, щоб дізнатися чого саме ми позбулися".

 

Жага зібрати максимальну кількість потрібного матеріалу заволоділа майбутнім колекціонером, і коли всі доступні у Миколаєві листівки вже були в Юрлова, він почав поступово розширювати географію своїх пошуків. Вадим Анатолійович знаходив зображення Миколаєва спочатку через Київ, пізніше – Москву, Санкт-Петербург (в останньому, очевидно, через кораблебудування). І сьогодні він заявляє, що завдяки знайомствам з іншими колекціонерами та інтернет-ресурсам, його пошуки охоплюють майже весь світ. Можливо, видається дивним, що листівки, на яких можна побачити Миколаїв, шукають дуже далеко за його межами, але течія долі та історії, дійсно, не тільки принесла листівки з зображенням міста корабелів за кордон, а й підписала їх різними мовами світу.
Юрлов не жартома називає колекціонерів "звихнутими" людьми. Він визнає, що часом за шматочок картону, який несе частку історичної пам’яті його маленької батьківщини, ладен віддати мало не все, що має. Інтереси Вадима Анатолійовича у філокартистиці не обмежуються лише Миколаєвом. Юрлов колекціонує "усю Херсонську губернію", картки гумористичного характеру, зображення дітей тощо.

 

Привітати власника колекції, музей, його відвідувачів та весь Миколаїв з відкриттям виставки і прийдешнім святом міста прибули директор обласного краєзнавчого музею Володимир Михайлов, засновник і директор Київського історико-археологічного музею "Прадавня Аратта-Україна" Олександр Поліщук, відомий колекціонер з Одеси Анатолій Дроздовський, начальник управління культури облдержадміністрації Михайло Димитров та міський голова Володимир Чайка.

 

Виставку доповнюють картини члена Миколаївського відділення Національної спілки художників України, Олександра Покосенка. Відомий художник є корінним мешканцем Миколаєва, справжнім патріотом, учасником численних художніх виставок міжнародного рівня. В роки війни він захищав місто від фашистів. У своїй творчості пан Олександр найбільшу увагу приділяє темі "Старий Миколаїв". У музеї експонується 20 з понад 150 картин цієї серії. Художник зазначив, що його роботи передають не тільки архітектуру міського минулого, а й глибоку внутрішню суть міста, любовно назвав світ цих картин "старим і вічно молодим Миколаєвом". Володимир Чайка подякував художнику за його великий патріотизм і наголосив, що 11 вересня цього року буде затверджено рішення про присвоєння Олександру Покосенку звання "Почесний житель Миколаєва".

 

Одразу після урочистого відкриття колекціонер запросив гостей поринути в історію старого Миколаєва, розказуючи про деякі листівки окремо і детально. Вадим Юрлов говорив про представлену частину колекції з великим захопленням, глибокою душею та гарячим блиском в очах. Присутній на відкритті Олександр Поліщук сказав: "Листівка – документ епохи. 90% музеїв світу виникло завдяки власності приватних колекціонерів. І показати світу своє місто зможе тільки той, хто є патріотом не тільки до глибини душі, а й до глибини власної кишені".

 

На питання, скільки ж коштує найдорожча листівка з колекції Юрлова, відповів його колега Анатолій Дроздовський: "Тут справа не в сумі, а в потребі володіти цією карткою. Найдорожчою є та, якої в нього ще нема". Пан Анатолій також зазначив, що листівки допомагають місту. Наприклад, багато що реставрують, використовуючи їх зображення на старих листівках. Дроздовський подякував Юрлову за те, що він зібрав "старий Миколаїв" і показав його.
12 вересня не змусить довго чекати. Напевно, зовсім скоро можна буде гуляти оновленими доріжками Скверу імені Ради Європи і насолоджуватися красою молодого міста. А щоб впустити в своє серце глибину і душу Миколаєва старого, варто просто відвідати колишній будинок Головного командира Чорноморського флоту і побачити все на власні очі.

 

Ольга КЛІНОВА
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ