Місто моє…

Культура, Новости

  14 Сен , 2009

"Николаев, Николаев! Солнце, реки, корабли,
Дорогой мой Николаев, Признаюсь тебе в любви"
Борис Аров

 

Миколаїв порівняно молоде місто. Воно виникло наприкінці ХVІІІ століття. У той час, коли Росія вела боротьбу за звільнення Північного Причорномор’я від турецьких загарбників. Спочатку, 21 липня 1788, року була закладена верф. Другою датою народження міста є 27 серпня 1789 року. У документі, підписаному в цей день князем Г.О. Потьомкіним, було наказано іменувати новозбудовану верф на Інгулі містом Миколаєвом. Наступного року на миколаївській верфі був спущений на воду перший корабель – 44-гарматний фрегат "Святий Миколай".

 

 

У квітні 1789 року за запрошенням Г.О. Потьомкіна до Миколаєва приїхав видатний російський архітектор Іван Єгорович Старов. На той час він був відомий планами перебудови Петербурга, Москви, Астрахані і проектом Таврічеського палацу та іншими спорудами. У Миколаєві І.Є. Старов склав план забудови міста за принципом прямих та широких вулиць. Ним також були складені проекти собору, магістрату, а в Богоявленську – палацу Потьомкіна, церкви, фонтана та купелі з колонами. Іван Єгорович також накреслив план забудови Богоявленська.

 

Прогресивних принципів І.Є. Старова чітко дотримувались з перших років і до сьогодення. Місто поступово розбудовувалося, зростало, з’являлися парки, сади, бульвари і різного роду будівлі. З того часу Миколаїв стає справжньою, прекрасною перлиною Півдня України.
Велику неоціниму роль у будівництві міста відіграли князь Г.О. Потьомкін і купець М.Л. Фалєєв. Миколаївці, вшановуючи забудовників міста, на їх честь назвали дві вулиці в центрі міста – Потьомкінська та Фалєєвська.

 

Кожного року у вересні відмічають день заснування міста.

 

12 вересня 2009 року відмічається 220-та річниця заснування Миколаєва. До цієї знаменної дати МОХМ ім. В.В. Верещагіна презентує виставку "Місто моє – Миколаїв!"

 

На виставці представлені твори миколаївських митців, які творили в ХХ столітті, і тих, хто працює нині. Живописні і графічні твори присвячені рідному місту та його видатним громадянам.

 

Відома на Миколаївщині і поза її межами родина митців – скульпторів Макушиних. В експозиції виставки – скульптурні витвори, в яких вони відобразили історичні постаті засновників міста Г.О. Потьомкіна, М.Л. Фалеєва, М.С. Мордвінова, державних діячів м. Миколаєва – міського голову В.Д. Чайку, Т.І. Бугаєнко і славетних миколаївців – М.С. Берсона, М.А. Кравченка, О.К. Іванова, Г.Ф. Романовського, Д.М. Журавеля, О.А. Шпачинського.

 

А серед живописних і графічних творів на виставці можна побачити портрети видатних миколаївців – творчу еліту міста. Ці портрети – "Вася Федорук", "У Бахтових", О.В. Лебідь, "Портрет художниці С.Ф. Сенкевич" Н.О. Мандрикової-Дончик. "Портрет О.В. Матійка", "Портрет В.І. Федорченка", "Портрет художника О.І. Семенова" О.М. Махервакса, "Портрет художника П.І. Ковальова" і "Портрет художника М.С. Главчева" А.П. Завгороднього, "Портрет молодого художника В. Бурлаки" Сенкевич, "Портрет Інни Шахової" Ю.А. Макушина. Також експонуються і автопортрети художників: М.І. Озерного, А.І. Поліщука, О.М. Махервакса, Ю.А. Макушина.

 

Пейзажі рідного міста відтворили на своїх полотнах митці: В.І. Золотухін "Старий Яхт-клуб", Ю.М. Корольов "Миколаїв, грудень", Б.Є. Задвицький "Миколаїв. Сутінки", О.М. Махервакс "Будинок на Чернігівській".

 

Графічні роботи Л.П. Завгороднього відображають корабельний Миколаїв – "Броненосець "Потьомкін" на стапелі", "Корабель науки "Академік Сергій Корольов", "Яхти на Стрілці", "Ранок на судноремонтному" із серії "Миколаїв – місто корабелів".
Гобелен "Миколаїв 1789-1989" Інни Григорівни Черкесової, присвячений 200-річчю заснування міста. Майстриня яскраво зображує епізоди розвитку міста корабелів. Види старого Миколаєва зображені в роботах О.Д. Покосенка "Гауптвахта на Соборній площі", "Пам’ятник адміралу Грейгу", "Адміралтейський собор".

 

А також на виставці експонуються фотознімки видів старого Миколаєва: "Червоний театр", "Базарна площа", "Спуск і Варварівський міст", "Корпус заводу "Наваль", "Яхт-клуб", груповий фотознімок робітників заводу ім. Носенка, "До 25-річчя миколаївського духового оркестру", "Вокзал".

 

На виставці представлена творчість молодої підростаючої порослі городян. Через свої витвори діти відображають своє бачення минулого і сьогодення рідного міста: Л. Костенко "Яхт-клуб. 1991-1992 рр.", Ю. Стиценко "Зима", Ю. Списевець  "Старі миколаївські баркаси".
Минають роки, історія пише свої сторінки, а художники, в свою чергу, відображають цю історію на своїх полотнах, зберігаючи пам’ять про минуле, бо без минулого, як відомо, не буває майбутнього.

 

Виставка цікава для усіх миколаївців. Старші пригадають минуле рідного міста, а молодше покоління ознайомиться з його історією.
Бажаємо приємного перегляду!

 

Людмила САМСОНОВА,
науковий співробітник
науково-освітнього відділу МОХМ
 ім. В.В. Верещагіна
Фото Дмитра ЛАСКІНА

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ