Нескорена Баштанка

Новости, Репортер

  22 Сен , 2009

Давно не бачила Баштанка стільки люду на своїх святково прибраних вулицях. І свого місцевого, і приїжджого, що завітав сюди з усіх куточків Миколаївщини та інших областей нашої республіки. А зібралися вони тут з нагоди святкування 90-річчя Баштанської республіки та 203-ї річниці міста, щоб віддати данину і повагу тим, хто майже століття тому відстояв право на свободу, хто в роки громадянської війни проголосив свою республіку. Хто повстав проти озброєної денікінської армії, захищаючи свою рідну батьківську землю. Низько вклонитися синам і донькам славної нескореної Баштанської республіки. Саме їм і присвячені урочистості, що відбулися 19 вересня.

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Червоним палаючим вогнищем у героїчну історію цього району увійшла Баштанська республіка. Це сталося у далекому 1919 році. Тоді, 24 серпня, Баштанку захопили денікінці, які встановили тут свою владу, жорстокий терор, що показав себе як антиселянський та антиукраїнський. Почалося відновлення поміщицького землеволодіння, грабіж. У підпілля пішов баштанський ревком на чолі з Михайлом Прядком. Отож  під його керівництвом та згідно з директивою Миколаївського більшовицького-боротьбистського комітету створюються повстанські загони. 15 вересня 1919 року

 

староста Полтавки (Баштанки) Павло Тур та його брат Іван, за підтримки місцевого населення, організували перший повстанський загін із 50-ти чоловік. Ним була оголошена мобілізація чоловіків віком від 18-ти до 35-ти років. І вже на 30 вересня цього року було організовано 5 полків загальною кількістю понад 2000 чоловік. На початку жовтня був сформований і 6-й полк. Командирами цих загонів були: Іван Тур, Михайло Прядко, Петро Вилкул,

 

Є. Фощенко, М. Дубогрій, Ларіон Услов. Кость Балдук був призначений командиром Баштанської кінної сотні.

 

У ніч на 16 вересня 1919 року дзвони двох церков ударили на сполох. Це був сигнал до повстання. На сільському сході жителі Полтавки обрали свій повстанський комітет, який проголосив цього дня Баштанську республіку, – за назвою балки, в якій розкинулося село.

 

Два місяці героїчно трималася Баштанська республіка, до якої входили декілька сіл. Відновили роботу школи, тут вирував дух свободи. Отак прості баштанські селяни протистояли навченій і озброєній денікінській армії. На придушення повстанських сіл були стягнуті великі сили, сформовані нові каральні загони. Дві доби тривав нерівний бій. Повсталі селяни мужньо захищали свою республіку. 852 повстанці поклали свої голови на вівтар свободи. Всього два місяці жила нескорена республіка, що вписалася в історію рідного краю невмирущою, героїчною сторінкою. У 1928 році Полтавка була перейменована на Баштанку, оскільки саме під цією назвою героїчна республіка ввійшла в історію. Баштанці свято оберігають пам’ять про своїх нащадків. Одну із вулиць цього міста названо іменем юного розвідника Миколи Реця, іншу – ім’ям Баштанської республіки.

 

За матеріалами повстання письменник Юрій Яновський написав п’єсу «Дума про Британку». Під такою ж назвою у 1969 році кіностудією імені
О. Довженка було знято фільм.

 

І сьогодні Баштанський район є добре відомим не лише в області, а й далеко за її межами. Його жителі продовжують гідно збагачувати славні героїчні трудові традиції минулих поколінь. Район став лідером економічного розвитку серед сільських районів області. Є флагманом у сфері соціального захисту. А саме місто Баштанка посіло за підсумками 2008 року третє місце у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку».

 

 

 

 

Свято у Баштанці розпочалося екскурсією до краєзнавчого музею, багатого на експонати, які висвітлюють події, що відбулися тут 90 років тому, доходячи до сьогодення. Тут є на що подивитися, чим захопитися. До речі, музей існує вже 50 років, він є одним із кращих в області.

 

До такого великого історичного свята підготували свої подарунки районна держадміністрація, районна та міська ради, депутатський корпус, підприємці району, що порадували і самих жителів Баштанки, і їхніх гостей. У цей день було відкрито прекрасний плавальний басейн у гімназії, чудовий фонтан на центральній площі міста. Та, напевно, однією з найголовніших подій цього дня стало урочисте відкриття погруддя багаторазовому чемпіону СРСР та світу з плавання. Першому радянському рекордсмену, який встановив 111 рекордів СРСР, Європи, світу, на долю якого випали тяжкі випробування таборами ГУЛАГу, уродженцю села Мар’ївка Баштанського району Семену Петровичу Бойченку. До речі, у 2009 році на замовлення Баштанської райдержадміністрації та районної ради, за документами та матеріалами районного краєзнавчого музею, спогадів односельців, родичів, вийшла з друку книжка «Король батерфляю».

 

– Його шанував і ним захоплювався увесь світ, але Семен Петрович був вірним сином своєї малої Батьківщини, любив і прославляв наш край, – говорив на відкритті пам’ятника голова райради Михайло Бенюх. – Цей пам’ятник, який ми сьогодні відкриваємо, є невеликою частиною нашого боргу перед світлою пам’яттю відомого спортсмена.

 

У цей день відбулося покладання квітів до пам’ятника «Синам Баштанської республіки». Так, на перехресті багатьох доріг, великих і малих, у межиріччі Інгульця та Інгулу і звелась вона – степова колиска мужніх і мудрих баштанців. Тут живуть сини і онуки тих, кого буремного 1919 року називали вершниками нової ери. Отож у цей день тут відбулася зустріч з героїчною давниною і славним нинішнім днем. З людьми, які своєю самовідданою працею творять сонячну думу про свій рідний край.

 

На урочистостях, що відбулися затим на міському стадіоні, схвальними оплесками присутніх на святі були зустрінуті привітання почесних гостей: голови облдержадміністрації Олексія Гаркуші та заступника голови обласної ради Володимира Пащенка, який передав поздоровлення баштанцям від голови обласної ради Тетяни Демченко, всього депутатського корпусу. Привітали своїх односельців і голова Баштанської райдержадміністрації Іван Рубський, і голова райради Михайло Бенюх, котрий зачитав землякам телеграму, яка надійшла від лідера Партії регіонів Віктора Януковича. Перед присутніми виступив міський голова Володимир Рибаченко. Багато жителів району отримали у цей день почесні грамоти, подяки від влади усіх рівнів, квіти, подарунки та гарні побажання. Щирі вітання зі святом отримали і такі славетні земляки, як Олександр Сизоненко, за те, що оспівав цей край та прославив його на увесь світ, кіноактор Вілорій Пащенко, жива легенда Баштанщини, Герой Соціалістичної Праці Віталій Махно… Усі ті, хто в різні роки керував районом, будував місто, допомагав у вирішенні соціально-економічних питань. Порадували присутніх на святі місцеві аматори сцени, що були схвально зустрінуті глядачами. Так, Баштанщина має неабиякі таланти і може цим гордитися.

 

У цей день місто стало багатшим ще на одну молоду подружню пару. Весільним маршем, щирими оплесками та побажаннями були зустрінуті Ганна та Олег Шатніх.

 

Розповісти про все те, що відбулося у цей день у Баштанці, на жаль, не вистачить газетної площі. Це справді народне свято, у яком із великим задоволенням взяли участь, вважай, усі мешканці району. Люди, які живуть на цій чудовій, благословенній Богом землі і віддають їй свою любов, свою працю, прославляючи рідний край. Щасливі й багаті, мудрі і красиві, здорові й сильні, щедрі на добро і людяність. І нехай над ними завжди зоріє чисте небо, яскраво світить сонце і рясніють дощі. А мир і щастя прийде в кожну оселю, кожне серце!

 

Тетяна КОНОВАЛЬЧУК
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ