Шлях тривалістю у двісті років

Новости, Репортер

  28 Сен , 2009

Сонячним осіннім днем у велике православне і світле свято Різдва Пресвятої Богородиці (двадцять першого вересня) село Широколанівка Веселинівського району святкував свій двохсотрічний ювілей. А напередодні сусідній Піщаний Брід того ж таки району теж святкував двісті років із дня свого заснування. Ці села дуже пов’язані між собою не лише географічно, а й історично.

 

Річ у тім, що їх у 1809 році заснували німецькі колоністи, котрим за Указом Катерини II роздавали землю на Півдні України. Так з’явилося село Катеринівка, або, як раніше воно називалося, – Катериненталь, Піщаний Брід (раніше Шпеєр), Широколанівка, або ж Ландау.

 

Доля німців-колоністів цих країв доволі – таки сумна, тому що під час Великої Вітчизняної війни вони стали козлами відпущення за гріхи всієї нації. Цих працелюбних людей виселяли у Поволжя, до Сибіру. Навіть їхні кладовища руйнували, щоб на сухій степовій землі, яку вони з Божою поміччю зробили квітучою, не залишилося після них і згадки.

 

Але доля вище за усілякі людські плани. І зв’язок з рідною землею (а миколаївська земля справді стала цим німцям рідною) не загубився.
Так, до прикладу, у село Піщаний Брід завітали нащадки тих перших колоністів – Ельвіра Вегнер, Лідія Фаль та інші. Православна громада села разом зі священиком отцем Іоанном пам’ятає про них. І навіть поблизу церкви Покрови Пресвятої Богородиці було встановлено пам’ятник німцям, які стали батьками для Піщаного Броду.  А у неділю, 20 вересня, Високопреосвященнійший митрополит Миколаївський і Вознесенський Питирим освятив німецьке кладовище та відправив там панахиду.

 

Побували  німці і у Широколанівці. Так, нащадок тих колоністів, які заснували це село, Брюс Вайс Гербер прилюдно на урочистостях з нагоди такої поважної дати поздоровив своїх, можна сказати, односельців зі святом.

 

В урочистих заходах також брали участь заступник голови обласної ради Володимир Пащенко, голова Веселинівської  районної ради Олександр Коваль, Широколанівский сільський голова Петро Попко.

 

Так, зокрема Володимир Пащенко поздоровив широколанівців зі святом і сказав наступне:
– Сьогодні, двадцять першого вересня, у вас, шановні широколанівці, велике свято – двохсотрічний ювілей з дня заснування села.
Але сьогодні іще і Різдво Пресвятої Богородиці, і день миру. Бажаю вам миру у душі, і нехай Пресвята Богородиця Діва Марія оберігає вас та ваші сім’ї.
Окрім того, заступник голови обласної ради вручив Почесну грамоту облради керівникові сільськогосподарського фермерського господарства Віктору Волощакевичу за великий внесок у розвиток соціальної інфраструктури села. Цей широколанівский меценат за власний кошт (понад мільйон гривень) збудував новенький просторий будинок культури. Тепер Віктор Волощакевич і разом з ним уся широколанівська громада сподіваються, що і районна, і обласна влада допоможуть завершити ремонтні роботи всередині будівлі, а також допоможуть у придбанні крісел для концертної зали.

 

Віктор Волощакевич допомагає також і в питаннях харчування дітей у Широколанівській ЗОШ I-III ступенів. Разом з іншими спонсорами утримує футбольну команду.
Отож село, завдяки таким людям, з Божою поміччю росте і розвивається. У німців-колоністів, які у свій час зробили з сухого безводного степу квітучу та родючу землю, достойні спадкоємці.

 

Андрій ЧИЖЕНКО
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ