Історичну пам’ять необхідно відновлювати в межах правового поля

Новости, Общество

  6 Окт , 2009

9 травня 2009 р. в обласній газеті "Рідне Прибужжя" було надруковано лист голови Державного комітету України у справах ветеранів Івана Плосконоса, в якому він звертається до голови Миколаївської обласної ради Т.В. Демченко з пропозиціями щодо святкування 65-ї річниці визволення України від фашистських загарбників та 65-ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні.

 

У листі було звернуто увагу на те, що значна частина облікованих поховань воїнів, які загинули під час Великої Вітчизняної війни в цілому по Україні, перебуває у критичному стані, невідомі та не обліковані поховання часів Другої світової війни знищуються в результаті протиправної господарської діяльності окремих юридичних та фізичних осіб. І. Плосконос звертає увагу, що останнім часом почастішали випадки наруги та зневажливого ставлення до місць поховань загиблих воїнів, що є грубим порушенням чинного законодавства, в тому числі міжнародного, що регламентує порядок перепоховання останків загиблих. Згадуються випадки такого порушення, зокрема на Львівщині, у містечку Комарне. Ведеться мова і про діяльність "чорних копачів" (археологами їх назвати не можна), діяльність яких також призводить до ганебного становища наруги над похованнями загиблих під час Другої світової війни. Голова Державного комітету України у справах ветеранів звернув увагу на безконтрольну діяльність усяких "спеціалізованих пошукових загонів", некомпетентність місцевих органів влади і самоврядування з питань організації пошуків, ексгумації та перепоховань загиблих.

 

Робоча група обласної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війн та політичних репресій при проведенні подальшої роботи враховує пропозиції, наведені в листі голови Державного комітету України у справах ветеранів Івана Плосконоса. Були підготовлені та направлені до районних міжвідомчих комісій у справах увічнення пам’яті жертв війн та політичних репресій роз’яснення основних положень чинного законодавства щодо проведення пошуку, ексгумації та перепоховань загиблих. Районні міжвідомчі комісії разом із сільськими та селищними головами проводять обстеження стану облікованих пам’ятників та пам’ятних знаків радянським воїнам, цивільним громадянам, які загинули під час Великої Вітчизняної війни. Фактів наруги та порушення не відмічено, стан більшості пам’ятників та пам’ятних знаків відповідає нормам, але необхідно проводити постійний догляд за їх утриманням у належному стані, на що звернуто увагу місцевих органів влади та самоврядування. Напередодні святкування 65-ї річниці визволення України від фашистських загарбників та 65-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні постійно триває робота місцевих органів влади та самоврядування щодо приведення у відповідний стан усіх пам’ятників та пам’ятних знаків радянським воїнам, цивільним громадянам, жертвам Голокосту. Співробітники робочої групи обласної міжвідомчої комісії готують до видання збірки в 3-х томах про діяльність В.О. Лягіна та підпільний рух на Миколаївщині 1941-1944 рр. У новій збірці будуть використані невідомі раніше документи і факти з центральних архівів Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України, які до теперішнього часу були засекречені, де ми більш детально дізнаємось про нові факти героїчної діяльності розвідника і його помічників.

 

У Миколаєві діють громадські організації, які займаються вивченням історії краю під час Великої Вітчизняної війни. Робоча група уклала угоди про співпрацю з деякими із них, основна мета робочої групи – сприяння громадським організаціям, які вивчають історію краю за часів Великої Вітчизняної війни, в проведенні їх пошукової та дослідницької діяльності у рамках правового поля та відповідно до чинного законодавства. Так, разом з Миколаївською обласною громадською організацією "Пошуковий загін РККА" (голова ради В.С. Лайдьонов) проводиться робота щодо пошуку невідомих місць поховань та встановлення фактів бойової діяльності бійців 155-го гірськострілецького полку 96-ї гірськострілецької дивізії. До кінця поточного року робоча група та "Пошуковий загін РККА" встановлять конкретне місцезнаходження імовірного місця поховання радянських прикордонників, що загинули влітку 1941 р. неподалік від с. Лепетиха Березнегуватського району. Також проводяться пошукові та дослідницькі заходи щодо підтвердження інформації учасників та свідків поховання радянських солдатів, які загинули під час оборонних боїв за Миколаїв у серпні 1941 р. Зокрема, в проведенні пошукових та дослідницьких робіт Миколаївська обласна громадська організація "Пошуковий загін РККА" разом з музеєм "Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині" ім. В.О. Лягіна підготували лекційний матеріал про події опору на Миколаївщині та в м. Миколаєві під час окупації фашистськими загарбниками. У березні-травні 2009 р. учасники Миколаївської обласної громадської організації "Пошуковий загін РККА" підготували документально-хронікальний фільм про визволення м. Миколаєва, що демонструвався на світодіодному екрані на розі вул. Радянської та проспекті Леніна, на бігбордах була розміщена інформація про начальника 96-ї гірськострілецької дивізії генерала Шепетова. 9 травня 2009 р. представники Миколаївської обласної громадської організації "Пошуковий загін РККА" на запрошення Київської обласної пошукової громадської організації "Червона Зірка" брали участь під м. Києвом у реконструкції історичної зустрічі радянських та англо-американських військ на Ельбі 9 травня 1945 р.

 

У черговій листівці політичної організації "Фронт Змін", які роздавали хлопці та дівчата з наметів під прапорцями "Арсеній", мешканка Миколаєва О. Смушка надрукувала листа, в якому вона стурбована тим, як же її 14-ній доньці вивчати історію. Проста порада її доньці – взяти участь у роботі клубу "Грифон" або "Слава". Дехто дозвілля проводить у різних кафе або просто вимірює вул. Радянську і бульвар Макарова з пляшкою пива чи слабоалкоголки. Учасники ж клубів "РККА", "Грифон", "Слава" присвячують вільний час вивченню історії рідного краю. Клуб історико-етнографічної реконструкції вивчає історію України за часів Середньовіччя. Вони самі за свої кошти готують костюми, беруть участь у різних республіканських історико-етнографічних фестивалях та заходах, приділяють увагу фізичній підготовці. Голова ради клубу Віктор Смагін намагається виховати у "грифонів" не тільки повагу та любов до історичного минулого, а й перевагу здорового образу життя над "байдикуванням". Пошуковий загін "Слава" займається реконструкцією радянських військових операцій, бере участь у різних загальноміських заходах, присвячених подіям Великої Вітчизняної війни. 28 березня 2009 р. в день святкування визволення Миколаєва від фашистських загарбників вони взяли участь в інсценуванні героїчної боротьби десантників-ольшанців за визволення Миколаєва, 9 травня 2009 р., одягнуті в форму переможців – радянських солдатів і офіцерів, вони в Каштановому сквері вітали ветеранів Великої Вітчизняної війни зі святом. Учасники пошукового загону "Слава" неодноразово проводили польові виходи до Миколаївського району – Андріївського лісу з метою виявлення та встановлення імовірних невідомих місць поховань радянських солдатів, які загинули під час Ковалівської операції в березні 1944 р. Пошукові групи неодноразово проводять різні заходи разом, що показує відсутність будь-якої "конкуренції" та підтверджує думку про щирість намірів пошукових загонів у їх діяльності.

 

Але на Миколаївщині і в м. Миколаєві багато "аматорів", які вперто поодинці здійснюють свої "пошуки" невідомих поховань часів війни, обстежують місця колишніх боїв. Що їх спонукає? Намагання заробити великі гроші? Самоствердження? Пошуки авантюрних відчуттів та потреба в адреналіні? Щоб це не було, але їх діяльність шкодить планомірній роботі державних, громадських закладів щодо увічнення пам’яті жертв війн та політичних репресій. Вони не тільки руйнують поховання, знищують матеріали та факти для ідентифікації історичного фіксування поховання. Вони здійснюють великий моральний злочин – наругу над похованнями минулих часів, кримінальний злочин, за скоєння якого в Карному кодексі України багато статей, які передбачають кримінальну відповідальність. Цікаво в Інтернеті читати їх міркування та демагогічні дискусії про те, чи мають вони право чи не мають проводити такі заходи та займатися такою діяльністю. По-перше, щодо відомого серед мешканців Миколаївщини випадку з Є. Якимиченком з с. Шевченкове Новобузького району, який знайшов на Баштанщині останки трьох німецьких вояків та намагався продати їх директору представництва в Україні Німецької народної спілки по догляду за військовими похованнями "Фольксбунд". Директор представництва звернувся за сприянням в отриманні матеріалів від Якимиченка до робочої групи обласної міжвідомчої комісії. Робоча група зв’язалась з адміністрацією Новобузького району, Новобузьким райвідділом МВС та Служби безпеки України. Чотири години знадобилося, щоби все знайдене та незаконно привласнене Якимиченком опинилося на зберіганні в райвідділі. Замість астрономічних сорока п’яти тисяч євро, Якимиченко "ославив" себе і свою родину на всю округу як мародер та торговець "кістками померлих". У цьому випадку покарання для нього обмежилось профілактичною виховною роботою з боку правоохоронних органів. Але можна було б відкрити кримінальну справу, притягнути до відповідальності та "намотати" за всіма фактами його діяльності до 10 років позбавлення волі. Але ж він молодий чоловік, в якого є дружина, діти, яких він повинен годувати та піклуватися про них. Про це, в першу чергу, думали представники райдержадміністрації і правоохоронних органів, вони міркували також про те, що у цього Якимиченка дід чи прадід воювали в ту Велику війну, а може, і загинули, захищаючи рідну землю від незваних гостей. Вшановуючи їх пам’ять, вони не могли допустити, щоби їх онук опинився в неволі за намагання продати "кістки" тих, хто прийшов на Миколаївщину, аби привласнити цю землю та життя тих, хто на ній живе.

 

Але ж всьому є своя межа, і наступний випадок такої наруги, порушення чинного законодавства України та міжнародних угод змусить обласну міжвідомчу комісію, органи державної влади, місцевого самоврядування, органів охорони правопорядку діяти відповідно до букви закону.

 

А тепер про "великі гроші", що мріють отримати "аматори пошуків" усього, що пов’язано з минулою війною. На жаль, хочу розчарувати. "Посмертні жетони", різні дрібниці, фрагменти військового обмундирування та інше "бариги від антикварного бізнесу" скуповують у них за копійки. Щодо зброї, яку мріють знайти "чорні копачі", то вони самі знають, що це призводить до кримінальної відповідальності. Усі міфи про мільйонні ціни на "Тигри" та "Пантери" – легенди та байки серед дрібних "підприємців антикварного бізнесу". Чутки про те, що німці за "кістки" своїх загиблих родичів платять великі гроші – міф. З офіційної заяви одного з найвідоміших пошуковців України, працівника держпідприємства "Меморіали України" Ю.В. Федорова випливає – ні у жодної людини німці не купили останків загиблих. З офіційної заяви директора представництва в Україні Німецької народної спілки по догляду за військовими похованнями "Фольксбунд" пана Ханса Ульріха Шредера: Німеччина не купує "кісток", але відповідально виконує свої зобов’язання щодо угоди між ФРН та Україною про військові поховання часів Другої світової війни.

 

Щодо "балачок" та "дискусій" на Інтернет-форумах офіційно роз’яснюємо, що відповідно до чинного законодавства України пошукову роботу, заходи стосовно ексгумації та перепоховань останків осіб, які загинули внаслідок війн, політичних репресій, депортацій, здійснює Державна міжвідомча комісія у справах з увічнення пам’яті жертв війн та політичних репресій, яку на сьогодні очолює віце-прем’єр України І.В. Васюник, а відповідальний секретар – С.П. Шеремета. Державна міжвідомча комісія використовує в проведенні заходів ексгумації та перепоховання державні підприємства "Меморіали України" та "Пам’ять". Діяльність міжвідомчої комісії відбувається в межах Українського законодавства, міжнародних правових актів та угод, Женевської конвенції. Тому всі інші фізичні та юридичні особи, які без угод та спільної діяльності з міжвідомчою комісією проводять різноманітні заходи щодо пошуку та виконання земельних робіт на місцях боїв та імовірних поховань, порушують чинне в державі законодавство. У Миколаївській області обласну міжвідомчу комісію очолює заступник голови облдержадміністрації Н.В. Бракован. Виконавчим робочим апаратом обласної міжвідомчої комісії є робоча група, керівник якої С.С. Макарчук.

 

Робоча група пропонує всім, хто займається незаконною діяльністю щодо військових поховань, звернутись до місцевого осередку міжвідомчої комісії (в Миколаївській області в кожному районі, зокрема в містах Вознесенську, Очакові та Первомайську створені такі комісії). Ви разом тоді з фахівцями та компетентними працівниками різних структур офіційно візьмете участь у дослідженні місця боїв або поховання. Замість якоїсь "пом’ятої купюри зелених", ви отримаєте моральне задоволення та особисте почуття гордості, належності до великої когорти українських нащадків переможців у самій страшній за історію людства війні.

 

Контактні телефони робочої групи ОМК: 8 (0512) 67-44-06, 8(096)5536975.

 

С.М. БЕРЕЗНИЙ,
старший науковий редактор робочої групи обласної міжвідомчої комісії

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ