Південний Буг, як і всякий скарб, має бути справді цінним

Новости, Общество

  29 Окт , 2009

Вода – це життя. Усі ми усвідомлюємо, що вода необхідна для підтримання життя і що наявність води у такій кількості і такої якості, які необхідні для задоволення основних потреб людини, є однією з передумов зміцнення здоров’я людей.

 

Місцеві водні ресурси області дуже обмежені, забезпечення водою здійснюється в основному за рахунок притоку з інших регіонів. За питомими показниками водних ресурсів область посідає одне з останніх місць в Україні.

 

Попри те, що Миколаївщина розташована у трьох річкових басейнах, саме Бузький басейн є для нас найважливішим, адже він охоплює без малого шістдесят відсотків території області.

 

Тому зрозуміло, наскільки актуальними є для мешканців області усі пов’язані з Південним Бугом проблеми. Саме з наміром обговорити стан водних ресурсів Бугу, їх використання та відтворення, затвердити наступні заходи щодо покращання екологічної ситуації в басейні зібралася днями на Ташлицькій ГЕС-ГАЕС Басейнова рада Південного Бугу. Власне, нинішнє засідання ради цілком можна назвати першим повноцінно робочим, адже попереднє носило статус більше установчий. Створено ж раду згідно з принципами басейнового управління водними ресурсами, закріпленими у Водному кодексі України та Водній рамковій директиві Європейського Союзу, аби забезпечити узгодження інтересів та координацію дій суб’єктів управління та користування водними ресурсами в межах України на території шести областей – Хмельницької, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської, на землях яких розташований басейн Південного Бугу.

 

Відкриваючи засідання, голова Басейнової ради Василь Черній, зокрема, зупинився і на зробленому у нашій області. Так, із окреслених на цей рік першочергових заходів, він виділив створення регулюючих ємностей на Олександрівському водосховищі. Із обласного Фонду охорони навколишнього середовища виділяються кошти на реконструкцію очисних споруд у Первомайську. За рахунок Державного бюджету здійснюються роботи із розчищення річки Мертвовод.

 

– Як бачимо, певний поступ добре помітно. Звичайно, хотілося б кращих результатів, які напряму залежать від збільшення фінансування. Та, зрештою, свої умови диктують непрості реалії життя.
Із доповіддю про науково-практичний підхід до визначення пріоритетних напрямків роботи щодо покращання екологічного стану басейну Південного Бугу виступив голова науково-технічної ради, доктор технічних наук Віталій Мокін. Серед іншого пролунала у його промові і така цікава інформація: за даними електронного каталогу Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, були проаналізовані теми кандидатських та докторських дисертацій, які захищалися в останні 10 років та які територіально присвячувались об’єктам басейну річки Південний Буг. Дисертацій, у назві чи в анотації яких згадуються слова "Південний Буг" чи "Південно-Бузький", виявилось усього 11, з яких: по якості вод і водокористуванню – 3, по грунтах та геології території – 4, по гідробіонтах – 1, з філологічних питань у басейні – 1. При цьому, лише дві роботи були повністю присвячені басейну Південного Бугу. Звичайно, є ще велика кількість дисертацій, присвячених розв’язанню актуальних задач та проблем, а запропоновані методи та методики апробуються на об’єктах басейну Південного Бугу. Але, в будь-якому разі, результати більшості з цих робіт невідомі, приміром, у Басейновому управлінні водними ресурсами річки Південний Буг. Проведений аналіз показав, що, по-перше, у дослідженнях вітчизняних науковців приділяється недостатньо уваги проблемам Південного Бугу з урахуванням басейнового принципу, а по-друге, немає належної взаємодії між науковцями та фахівцями, які безпосередньо управляють водними ресурсами басейну, тобто теорія далеко не завжди переходить у практику.

 

Гідрометеорологічна обстановка в басейні Південного Бугу, водогосподарсько-екологічна обстановка та стан водних ресурсів, основні забруднювачі басейну та їхній вплив на якість водних ресурсів, правила експлуатації каскаду водосховищ, – обговоривши ці та інші питання, члени Басейнової ради ухвалили ряд рішень та затвердили план роботи на наступний рік. Як цей комплекс заходів позначиться на якості води та екологічному здоров’ї Південного Бугу, – покаже майбутнє. Як сумно зауважив під час засідання один з учасників заходу, він добре пам’ятає, як у дитинстві у центрі міста ловив крабів та креветок. Тож порівнювати є з чим.

 

Петро ІЛЬЇН

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ