«Україна-дерибан-ЛТД» – Вона ще трохи попрацює, і ми залишимось без молока і м’яса? (Андрій ТЮРІН)

Коли їхав автотрасою до Вознесенщини, не переставав дивуватися Її «працездатності»: виявляється, в Україні і зарплати бюджетникам вчасно виплачуються, і авіабудування відроджується, а ще й заводи працюють. І це при тому, що Їй постійно заважають, блокують, а до того ж крадуть при першій-ліпшій нагоді. Отакої!

 

Ось тільки історії простих селян з Новогригорівки, Ракового, Білоусівки та інших сіл Вознесенщини наштовхували мене на діаметрально протилежні думки: попри оптимістичні гасла придорожніх бігбордів, у нашій країні, особливо у сільській глибинці, з нашим життям-буттям далеко не все гаразд, як це малюють київські піарники. Мова навіть не про колись потужні аграрні господарства, що давно почили в бозі, про рештки колишніх ферм та зубожілих селян. Ідеться, передусім, про виживання самого українського етносу, порятунку його історичної колисанки – села. Аби хоч якось прогодувати себе та свою родину, талановитий та справді працьовитий український селянин змушений вештатися по всьому світові, каторжною працею заробляючи собі на шмат сірого хліба. А в цей час його рідне село занепадає до краю – ліквідовуються останні вцілілі сільгоспутворення (а як вижити за умов нинішнього диспаритету цін на аграрну продукцію і енергоресурси?), рушаться будинки культури та клуби, ба навіть закриваються, або, як цинічно вигадали сучасні іуди від освіти, «реформуються» загальноосвітні школи. Словом, зашморг безробіття та безгрошів’я дедалі дужче затягується на шиї українського села.

 

Тож, аби хоч якось – ні, не вижити, – проіснувати, звести кінці з кінцями, й тримають сільські мешканці на власних подвір’ях корівок-годувальниць. Праця по утриманню великої рогатої худоби не із легких, а до того ж досить затратна: заздалегідь слід подбати і про заготівлю кормів, і про випас худоби, оплатити послуги ветеринара тощо. Годі й казати, що випадків, коли молочний «бізнес» вивів когось у мільйонери, в Україні досі не зафіксовано. Зазвичай виручені від здачі молока кошти дозволяють допомогти в навчанні дитини, розрахуватися з боргами за електрику та воду, а пенсіонери радіють кожній гривні, доплюсованій до жалюгідної пенсії, бо ціни на ліки та продукти харчування досягли нині захмарних висот.

 

Не один рік в Україні точаться розмови довкола того, що закупівельна ціна на здане молоко надзвичайно низька і навряд чи покриває його собівартість. Однак столичні високопосадовці виявляють справді нордичний спокій, майже не зважаючи на багатомільйонний крик про допомогу. Між тим поголів’я худоби у приватному секторі рік у рік стрімко меншає. Череді ж колективних господарств у нашій країні й зовсім настав майже повний гаплик.

 

У нашому ж випадку навіть цей слабенький життєдайний струмочок надії обмілів для багатьох мешканців сіл Вознесенського, Доманівського та Єланецького районів. Адже у листопаді минулого року ВАТ «Вознесенський сиркомбінат», куди люди звично здавали молоко, зупинило виробництво та наказало довго… чекати. Спритні ділки, котрі й раніше не поспішали розраховуватися за придбану сировину, тепер зовсім перестали це робити, заборгувавши здавачам молока значні суми – лише по одному Вознесенському району понад 650 тисяч гривень станом на 1 лютого 2009 року.

 

Звісно, що ошукані та обурені володарі Квіток та Косорожок стали стукати в усі владні двері, в надії повернути зароблені нелегкою селянською працею кошти. Але складність ситуації полягала в тому, що свої взаємовідносини з «бізнес-партнерами» люди не оформили належним чином, тобто шляхом укладення відповідних договорів. Відтак звертатися до суду не мало жодного сенсу.

 

Шукачам правди (а за неї, яке стверджує Вона, варто боротися) не додавав оптимізму й той факт, що власник Вознесенського сиркомбінату знаходиться за сотні кілометрів від Миколаївщини. Ще в 2004 році 82 проценти акцій акціонерного товариства прибдало ТЗОВ «Каскад-Продакшин-ЛТД», що зареєстровано в далекому Луцьку. Своє небажання негайно розрахуватися за здане молоко волинські бізнесмени пояснили тим, що уряд не повернув їхньому підприємству ПДВ з експорту сухих молочних продуктів на суму понад 40 мільйонів гривень. Можливо, ці гроші теж хтось підступно вкрав, поки Вона так наполегливо працювала над відродженням вітчизняної переробної промисловості?..

 

І все ж надія на щасливий кінець цієї сумної української казки зажевріла у людей тоді, коли до справи залучилися депутати Миколаївської обласної ради. Завдяки принциповій та рішучій позиції депутатського корпусу та голови обласної ради Тетяни Демченко керівництву «Каскад-Продакшин-ЛТД» був поставлений ультиматум: за будь-яких обставин якнайшвидше розрахуватися з мешканцями сіл Миколаївської області за молоко. Бо це – такий саме товар, як і масло з сиром, і за нього слід платити реальні гроші, а не видурювати в селянина за безцінь, а то й за красне слівце.

 

Попри те, що графіки погашення заборгованості неодноразово порушувалися, з початку року сума боргу істотно зменшилася і на кінець вересня цього року становила близько 230 тисяч гривень. Із цієї загальної заборгованості 143,8 тис. грн. недоотримали сільські мешканці Вознесенського району, 64,8 тис. грн. – Доманівського і 21,2 тис. грн. – Єланецького районів. З метою розглянути конфліктну ситуацію ще раз, 1 жовтня у Вознесенську відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин, сільського будівництва та соціального розвитку села (голова Володимир Ключник).

 

Попри запрошення, з обранцями миколаївської громади так і не знайшов можливості поспілкуватися пан Александров, який є директором отого ТЗОВ «Каскад-Продакшин-ЛТД». Мовляв, вирушив у черговий закордонний вояж. Замість нього тримав слово голова правління ВАТ «Вознесенський сироробний комбінат» Павло Цуркан. У жовтні, як оптимістично повідомив пан Цуркан, людям мають виплатити ще близько 150 тисяч гривень, а остаточно борг ліквідують до кінця 2009 року.

 

– Але навіщо було купляти молоко в людей, якщо ви за нього і не думали одразу розраховуватися? – спересердя кинув Володимир Ключник.
Здивування депутатів викликала й позиція начальника відділу економіки та сприяння розвитку підприємництва Вознесенського міськвиконкому Володимира Ревкова, який, зауваживши, що «відношення із заводом грунтуються на договірній і податковій основі», не висловив жодних серйозних нарікань на діяльність (точніше – параліч) молокопереробного підприємства.  І це – в той час, коли працівники колись потужного підприємства залишилися без засобів для існування, а міська казна недоотримає значних коштів, які мали б піти на соціальний розвиток Вознесенська. «У даній ситуації Ви поводитесь як стороння людина», – емоційно дорікнув чиновнику депутат Микола Підгородинський.

 

* * *

 

На жаль, ситуація із Вознесенським сиркомбінатом є надто типовою для сучасної України. Хитромудрі фінансові схеми та оборудки призводять до знищення цілих галузей економіки, а в результаті, як завжди, страждають «маленькі українці». Дошукатися ж правди в умовах тотальної корупції та бездіяльності «власть имущих» – то справа завідомо марна. Бо кому є діло до тих же ошуканих селян Миколаївщини – куди як простіше замість реальних справ займатися окозамилюванням та викидати мільйони гривень на передвиборну рекламу, навішуючи чергову порцію локшини на вуха довірливого українського виборця.

 

А поки Вона «працює», селяни все рішуче беруться за ножі. Лише за два останні роки чисельність поголів’я великої рогатої худоби у селянських подвір’ях однієї лише Новогригорівської сільської ради Вознесенського району зменшилася з 309-ти голів до 262-х. Коментарі, як кажуть, зайві…

 

Андрій ТЮРІН

Комментарии:

 1. Николаевец:

  А мы и так почти одну импортную резину едим вместо мяса.А с 1 январ еще запретят селянам продавать на базарах свою продукцию. Гнать этот уряд в шею!

 2. Мясник:

  Тимошенко – на мясо!!!

 3. Прохожий:

  Працьовита ти наша. Тьху!..

 4. Молодой:

  Красиво написано, мне понравилось.

 5. RussianGurman:

  Коллекционирую рецепты блинов. Если у вас есть что-то интересное, заходите на мой [url=http://edimprosto.ru]сайт[/url] и публикуйте.
  Буду рада, если моя коллекция рецептов пополнится.

 6. Parmadober:

  Ну вот, наконец-то нашел. Просто [url=http://saratovit.ru]песня[/url], а не материал.

 7. Lugfamewer:

  Видел точно такое же на другом сайте. Там можно [url=http://softtut.ru]скачать бесплатно музыку[/url].

 8. Terpohjiker:

  Не подскажете, где можно [url=http://alexlabs.ru]бесплатно скачать игры[/url]?

 9. Nukloprtyuik:

  Вам нужна [url=http://prazdnik.us]организация праздников Саратов[/url]?

 10. waxiba:

  А еще говорят про геноцид 33-го, да сейчас настоящий развал, пусть правители проедутся по селам там же полный ужас, могу подбросить пару адресов. На новых билбордах Ющенка написано, что он за возрождение села, урод сначала все развалил, а теперь собирается возрождать, развалил может и не сам лично, но он главный и соответственно все ложится на него.

 11. Moplodfertyk:

  Посоветуйте, где хорошее [url=bioenergia.ru]производство комбикормов[/url]. Что-то не нашел в этом блоге такой информации

 12. PorterBrounjek:

  Ну прямо как у Пушкина или Лермонтова )

Сообщение:

*

НОВОСТИ