АМКУ в Миколаївській області виконав свої обов’язки

Новости

  28 Ноя , 2009

Про це, маючи на увазі боротьбу з ціновими спекулянтами на соціально важливих ринках скрапленого газу, лікарських засобів та лимонів, доповіли журналістам на прес-конференції 25 листопада керівники Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, його начальник Ю. М. Дробилко (на фото) та начальник відділу досліджень та розслідувань П. М. Темків.

Роздрібні ціни на АЗС на скраплений газ по області у другій і третій декадах жовтня лише короткий час провокували збурення у суспільстві, на відміну від ситуації на загальнодержавному рівні. Вже з 16 листопада «газовий буревій» на Миколаївщині різко пішов на спад. Вчасно вжиті заходи, зокрема опитування операторів роздрібної торгівлі, дозволили працівникам територіального відділення АМКУ визначити причиною «стрибка» підвищення закупівельних цін і перевести розгляд дій порушників у судові інстанції.

 

 

Нагадаємо, якщо на початок жовтня закупівельні ціни в оптових операторів (зокрема прозвучала торгова марка «Лукойл») коливались у межах 5300–5500 грн. за тонну, то вже на 10 жовтня, за дії кон’юнктури незрозумілого походження, за одну тонну пропонувалося від 5800 до 6400 грн., а на кінець місяця – від 6460 до 6900 грн./т. На сьогодні штрафи заплатили всі оптовики-порушники, крім одного, який багатіє думкою таки переграти АМКУ на правничому полі. Не завершено також дві справи у Вознесенську. Позитивну роль у наведенні порядку відіграли, вважають комітетчики, живі ще у пам’яті підприємців минулорічні успішні санкції щодо 6 операторів роздрібної торгівлі скрапленим газом м. Миколаєва, неправові дії яких були кваліфіковані як порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

 

А от тим, хто провадить аптечний бізнес, – п’ятьом підприємствам-постачальникам ліків та, знову п’ятьом, найпотужнішим вітчизняним виробникам лікарських засобів, відкладеться у пам’яті прецедент 2009 року. Звісно, річ не про прибутки (в Одеській області майже 90 % антивірусних препаратів продавалися за завищеними цінами й часто з-під прилавка, тобто без сертифіката якості). Пошесть A/H1N1, що «гармонійно» влилася у політичну кампанію й дала підстави одному з політологів назвати головним претендентом на президента країни такого собі Грипа Епідемійовича Свинячого, показала, що в умовах, наближених до паніки, люди виявляють також і свої найгірші якості. Прибуток здирається з усього, до чого дотягуються руки наших бізнесменів, у тому числі тих, хто політично керують країною. Нами скористались більше ніж «по повній», і це ще не все. Україну, як говорять, очікують три хвилі грипу: друга – весною, а третя – восени 2010‑го. Тож заходи, до яких вдаються різні інстанції сьогодні, – на перспективу. Юрій Миколайович Дробилко про це ж саме говорить з позицій знавця ринкової економіки. Отже, чи не варто «звернутися» до здорового глузду й «розбавити» конкуренцію на аптечному ринку мережею державних аптек (на додаток до нечисленних комунальних аптек та мережі «Ліки України»), які працювали б за людяними цінами і не до 18.00, а хоча б до 22‑ї години? А поки це питання зависло в повітрі, з метою проконтролювати собівартість, оптово‑відпускні й роздрібні ціни на 15 обов’язкових найменувань ліків, з 30 жовтня у країні силами Державної податкової адміністрації, АМКУ, Держінспекції по цінах та Державної митної служби проведено більше 800 досліджень. Очікується стягнення штрафів на суму більше як 410 тис. грн. На Миколаївщині до «чорного списку» потрапили 10 аптек ТОВ «Торговельний дім СІНЕС» та аптеки ПП Прудникової Ю. О. Ці дві справи провадяться за ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та п. 2 ст. 50 цього ж Закону – зловживання монопольним становищем на ринку роздрібної торгівлі лікарськими засобами проти-
грипозної групи, що призвело до ущемлення інтересів споживачів. Уже 30 листопада по цих справах очікується прийняття адмінколегією рішень та притягнення порушників до відповідальності.

 

У зв’язку із загрозою здоров’ю (та життю!) миколаївців і жителів області не упустили свого й торговельні мережі. Лихоманило ринок часнику та цибулі. В магазинах ТОВ «Водный мир» та ТОВ «ЦТМ «Пятый Океан» одночасно з 31 жовтня по 2 листопада були суттєво підвищені ціни на лимони – до 30 грн. за кілограм. Щодо цих підприємств розпочато розгляд справи за ознаками порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції» та визначено вчинення схожих дій на ринку товару, які призводять до обмеження конкуренції за відсутності об’єктивних причин для вчинення таких дій. Максимальний штраф, що може бути накладений, становить суму, яка дорівнює 10 % річного доходу підприємства за минулий рік. У Верховній Раді, до речі, готується до розгляду проект змін і доповнень до Закону, де передбачено й кримінальну відповідальність за змову про розподіл ринку. В Америці саме так і карають малих і великих босів картелів: до 200 років строку може «набігти» в залежності від кількості епізодів справи. Ну, 200 не 200, а років зо 2–3 саме те, щоб не кортіло шахраюватим ділкам поза, а то і прямо в очі говорити (а головне – вважати, що це законно): «Хочете чай з лимоном? Платіть сповна!»
Отже, АМКУ в Миколаївській області виконує свої обов’язки – на сьогодні його 2‑й відділ, досліджень та розслідувань, впритул займається дванадцятьма справами – й ефективно, як вважає, протидіє економічному свавіллю. А яка ваша думка, читачу?

 

Олександр СЕМАШКО
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ