Богомази: земля… спотикання

Новости, Официально

  17 Ноя , 2009

12 листопада у Новобузькому районі робоча група з числа депутатів обласної ради – членів постійної комісії обласної ради з питань депутатської діяльності, етики, захисту прав громадян, боротьби зі злочинністю та корупцією (голова – С. В. Дергунов) – вивчала цілу низку проблемних питань, що стосуються Новобузького виправного центру № 103. Прийнято рішення це вкрай важливе питання розглянути на черговому засіданні профільної комісії.

Для депутатів обласної ради цей насичений плідною працею день у Богомазах повинен був внести ясність у найголовніше спірне питання: як налаштувати на порозуміння та взаємовигідну співпрацю керівництво Новобузького району, Шевченківської сільської ради та виправного центру № 103, і насамперед щодо вирішення соціальних питань жителів територіальної громади Шевченківської сільської ради.
Водночас найпильнішу увагу робоча група приділила створенню належних умов утримання ув’язнених у Новобузькому виправному центрі № 103 відповідно до заходів Регіональної програми, затвердженої рішенням обласної ради від 12 січня 2006 року № 10.

 

Проблеми, в яких належало розібратися на виїзному засіданні робочої групи, як виявилося, є важливими не лише для депутатів обласної ради. До вивчення питання на місці запрошено ряд відповідальних осіб. Зокрема два заступники начальника управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Миколаївській області О. Г. Довбенко та Ю. А. Сюсько, голова Новобузької районної ради В. Г. Терзієва, голова постійної комісії районної ради з питань охорони довкілля, земельних відносин та екобезпеки В.М. Сербін, Шевченківський сільський голова М. М. Плюта, в. о. головного лікаря Новобузької ЦРЛ О. О. Алейникова, начальник Новобузького виправного центру № 103 В. А. Голуб та інші.
Депутати обласної ради детально ознайомилися з усіма сторонами життя цього виправного центру. В цілому у цій кримінально-виконавчій установі відкритого типу для утримання чоловіків, засуджених до обмеження волі, дотримуються усіх вимог законодавства.

 

У Богомазах, маленькому селі (де мешкає близько ста чоловік), установа з`явилася у 1993 році. Її поява тут спершу позитивно позначилася на вирішенні низки соціальних питань села. Але зараз це відчувається мало.
Виховання працею – ось основний принцип виправного центру. Тому установа спеціалізується на вирощуванні зернових культур, тваринництві, випуску супутньої продукції (круп, борошна, соняшникової олії, молока), а відповідно володіє більш ніж двома тисячами гектарів землі, має молочнотоварну ферму (в т. ч. велика рогата худоба, свині, вівці та кози, коні).
Тут, як і належить, в усьому відчувається лад і порядок. Здано новий гуртожиток, що дозволило збільшити норми проживання.

 

Але економічний стан підприємства установи відверто бажає поліпшення, як і робота щодо оновлення технічного парку сільськогосподарських машин та агрегатів. На сьогодні для проведення польових робіт використовується 8 тракторів, 2 зернозбиральних комбайни «Дон-1500», 12 сільськогосподарських машин. Таким чином, підприємство низькорентабельне, врожайність зернових невисока, прибутки незначні, незважаючи на те, що в руках виправного центру більше 2‑х тисяч гектарів землі державної власності. Як виявилося, виправному центру вже декілька років не під силу самотужки обробити землю і її згідно з договором на обробіток здають іншому сільгосптоваровиробнику, у якого сучасна техніка і ширші можливості.

 

Цей момент і став каменем спотикання між сільською громадою і виправним центром. Мовляв, якщо виправній установі не під силу справитися з такою кількістю землі, значить, вона йому не потрібна. Крім того, якщо вище керівництво не дбає про оновлення парку сільськогосподарських машин, значить, не вбачає у ньому потреби. Тож розв`язка напрошується проста: урізати площі та передати їх сільраді – або ж під землі запасу, або ж знову поділити між людьми. У протилежному випадку (якщо площі залишаються в установи й надалі) – пошукати більш ефективного сільгосптоваровиробника, ніж той, з яким п’ять років поспіль триває договір, та довірити йому обробіток землі.
Наприкінці жовтня поточного року під час особистого прийому громадян до голови обласної ради Т. В. Демченко з такими міркуваннями звернулася від імені сільської громади секретар Шевченківської сільської ради М. В. Пихтіна. Вона також поскаржилася, що у селі не відремонтований клуб, занедбана соціальна сфера. Крім питання щодо правомірності використання виправним центром земель на території Шевченківської сільської ради та сплати коштів за оренду земель сільськогосподарського призначення, заявниця порушила питання щодо допомоги у вирішенні низки соціальних питань.
Робити висновки стосовно правомірності використання виправним центром державної землі, серед інших інстанцій, – у компетенції Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Миколаївській області. Тому у відповідь на звернення М. В. Пихтіної з обласної ради невідкладно керівництву вищезазначеної та ряду інших компетентних інстанцій надіслано листи з проханням надати правомірну оцінку. Наразі поки що ними питання вивчається.
Та вже зараз депутати обласної ради зробили висновки: земля використовується неефективно, тому і «піднялася буря».

 

На засіданні робочої групи, що проходило у виправному центрі, усі погодилися з інформацією його начальника В. А. Голуба, що їх підприємство отримало з Києва держзамовлення на вирощування і виготовлення продукції для ряду інших виправних центрів та колоній країни. Ніхто не заперечував і з приводу того, що цей контингент утримуваних однозначно повинен бути забезпечений роботою. Але кожен другий промовець надавав докази безгосподарського, неефективного використання державної землі. І у цьому плані потрібно навести порядок.
Цей висновок і став головним аргументом для робочої групи, що цю проблему є потреба предметно розглянути на найближчому засіданні профільної комісії.

 

Олександра МЕНТЕЛЬ,
радник голови обласної ради
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ