Каналізація по-новобузьки: стічні озера біля будинків

Новости, Официально

  21 Ноя , 2009

Не секрет, що більшість проблем на Миколаївщині пов’язані з водою. Проблеми ці стають предметом обговорення на засіданнях обласної ради, районних рад, на численних конференціях, які стосуються не лише забезпечення громадян водою, але й водовідведення і очистки стічних вод, що має в першу чергу екологічні наслідки.

 

Саме із проблемою водовідведення зіткнулися жителі міста Новий Буг, які звернулися до голови обласної ради Тетяни Демченко з проханням допомогти у вирішенні питання із каналізаційними системами, щоб не допустити погіршення екологічної ситуації. А проблема в тому, що внаслідок несправності каналізаційної системи стічні води почали виходити на поверхню і за одним із місцевих багатоповерхових будинків утворилося своєрідне «каналізаційне озеро». Друга частина проблеми глобальніша і пов’язана з тим, що стічні води з усього міста внаслідок відсутності очисних систем неочищеними потрапляють у місцевий ставок.
Для вирішення цих питань обласною радою була створена робоча група у складі члена постійної комісії з питань аграрної політики, земельних відносин, сільського будівництва та соціального розвитку села Віталія Когута, члена комісії з питань екології, охорони навколишнього середовища, природокористування та ресурсозбереження Анни Павлової та інших депутатів, які мали проаналізувати проблему і встановити можливі шляхи її вирішення. 18 листопада відбулося виїзне засідання робочої групи у місті Новий Буг, у якому також узяли участь Новобузький міський голова Валентина Остапенко, її заступник Микола Нечай, голова Новобузької райради Валентина Терзієва, заступник голови райдержадміністрації Віктор Черненко, депутати міської ради та представники громадськості. Обговорювали питання ремонту міської каналізаційної мережі, а також установлення очисної системи «Біотал», яка, за словами місцевого керівництва, є найрентабельнішою у даному випадку.

 

«Біотал» – своєрідний комплекс, який планується встановити на виході каналізаційної мережі для того, щоб стічні води потрапляли у ставок принаймні очищеними. Повністю унеможливити потрапляння каналізаційних вод у водойму не вийде з кількох причин. По-перше, місто Новий Буг, за словами Валентини Остапенко, від початку планувалося як село, тому необхідності у побудові водовідвідних систем не було. Коли ж у Новому Бузі все ж почали з’являтися дво‑та п’ятиповерхові будинки, без каналізації обійтися вже не могли. Якщо схематично представити цю систему, то вона виглядатиме так: мережа каналізаційних труб по місту – водонасосна станція на виході з міста, яка мала перекачувати стічні води на водоочисні споруди, розташовані вже за межами Нового Буга. Будівництво каналізації було розпочато ще у 80‑х роках минулого століття, будівництво очисних споруд – у 91‑му. Останні залишились наполовину недобудованими і у такому вигляді у 2009 році перейшли на баланс Новобузької міської ради. Добудовувати їх є дуже дорого, а отже, і підведення туди стічних вод є неможливим. Залишається варіант продати дані споруди на демонтаж, адже, якщо цього не зробити, вони можуть бути просто розкрадені, приклади чого члени робочої комісії побачили на власні очі. Питання про продаж уже двічі виносилось на сесії Новобузької міської ради, але конструктивних рішень так і не прийняли: депутати вимагають продавати очисні споруди комплексом за ціною близько півмільйона гривень, міський голова пропонує (і це рішення є доцільнішим) продавати їх частинами хоча б як будівельний матеріал, до того ж пропозиції на купівлю уже є. Це дасть змогу знайти певні кошти на ремонт мережі каналізації у місті.
Друга причина, з якої неможливо ліквідувати потраплення стічних вод у ставок, – каналізаційна насосна станція КНС 1.

 

Саме вона мала подавати воду з міста на очисні споруди. Але внаслідок того, що останні не були введені в експлуатацію, потреба в цьому відпала. Водонапірні насоси на станції були замінені на менш потужні. Таким чином, труби, які подавали воду далі, на очисні споруди, забилися і вийшли з ладу. А тому в ставок потрапляють тепер неочищені каналізаційні стоки. Щоб уникнути цього, місцеве керівництво пропонує встановити водоочисну систему «Біотал». Уже виділено 45 тис. гривень на розробку проектно-кошторисної документації та її експертизу. Сама ж установка системи обійдеться у 140 тис. євро. Місцевий бюджет не матиме таких коштів, а от чи матиме їх обласний бюджет – це велике питання. Адже у держбюджеті на 2010 рік планується (і про це неодноразово наголошувала голова обласної ради Тетяна Демченко) суттєве скорочення як районних, так і обласного бюджету.

 

Таким чином, розглянувши всі проблемні питання і можливі варіанти їх вирішення, члени постійної комісії рекомендували місцевому керівництву, по-перше, вирішити локальні проблеми: відремонтувати каналізацію на вулиці Харчука і ліквідувати таким чином вихід стічних вод на поверхню та утворення «каналізаційних озер». По-друге, зробити ревізію всієї мережі для того, щоб уникнути подальших проблем. По-третє, вирішити проблему із продажем очисних споруд: якщо депутати не дозволяють продавати частинами, виставити на аукціон увесь комплекс за рекомендованою ціною і з визначеним часовим терміном. Якщо за цей час очисні споруди не будуть придбані, зменшити вартість і таким чином дійти до «справедливої ціни», адже виручені гроші можна буде використати для ремонту каналізації. І, нарешті, ще раз оцінити доцільність встановлення водоочисної системи «Біотал»: можливо, є інші варіанти. Зокрема, якщо об’єм стоків невеликий (а для Нового Буга, де вода подається за графіком, він не перевищує 200–300 кубометрів на добу), можна встановити і каскадну систему очищення, що буде і дешевше, і швидше.

 

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ