Телебачення: ремесло чи творчість?

Новости, Репортер

  12 Дек , 2009

Миколаївській ОДТРК – 50 років!

Сьогодні неможливо уявити життя без телебачення. Воно стало невід’ємною частиною сучасного суспільства, унікальним засобом відображення реальності. Телебачення не лише джерело інформації, а й вчить, розвиває, навіть надихає.Саме такою і є Миколаївська обласна державна телерадіокомпанія, генеральним директором якої працює Олександр Олександрович Митрофанов (на фото). Діяльність компанії спрямована не лише на висвітлення подій регіону, а й на створення телепродукту, який би надихав й заряджав позитивними емоціями. Адже, як зазначає заступник генерального директора Олександр Віталійович Топчій, це «добрий домашній сімейний телеканал». Тут ви не побачите кровопролиття, відвертої еротики, неправдивої чи неперевіреної інформації, яка може принизити людину.

 

Однак це не означає, що канал уникає конфліктів. Навпаки, до вибору матеріалу ставляться дуже уважно, аби у глядача після перегляду не залишилося гіркоти. «Наша мета – показувати нехай невеликі, але позитивні моменти життя», – говорить О. В. Топчій.
Цими вихідними Миколаївська обласна державна телерадіокомпанія відзначатиме свій 50‑річний ювілей.
Свою роботу вона розпочала далекого 1959 року. Спочатку в Миколаєві планувалось будівництво лише ретранслятора з телевізійним передавачем, який би приймав сигнали з Одеси, Херсона, а згодом і з Москви, але вирішено було доповнити ретрансляційну станцію малим студійним апаратним комплексом. Це дозволяло створювати власні телевізійні програми, які розповідали б миколаївцям про земляків.

 

 

13 грудня 1959 року відбулося урочисте відкриття Миколаївського телецентру. Перші власні програми складали лише 4–6 годин ефірного часу. І тоді це було значним досягненням. У 1963 році було розпочато трансляцію програм Центрального телебачення, які доповнювала Миколаївська телестудія. А з березня 1972-го було здійснено перехід на двопрограмне мовлення – роздільну трансляцію Центрального телебачення і Українського телебачення, в яке включалися і передачі Миколаївської студії. Але включення миколаївських програм до системи Українського телебачення виявилося не зовсім вдалим, оскільки регіональні державні телекомпанії були поза найкращим ефірним часом – на загальнонаціональних державних телеканалах для них було відведено тільки денний час. Тому керівництво Миколаївської державної телерадіокомпанії прагнуло створити власний обласний телеканал. Це надало б можливість повністю самостійно формувати програму телерадіомовлення та спілкуватися зі своїм глядачем у найбільш зручний для нього час.

 

Згодом з`явилися перші кольорові телепередачі. Лише у 1974 році виникла технічна можливість робити відеозаписи передач, а до того телевізійники працювали у прямому ефірі. З цим було пов’язано багато курйозів, але загалом пряме включення дисциплінувало і змушувало серйозно готуватися до ефіру.
Першою спробою заснування власного телеканалу стало створення у листопаді 1985 року 7‑го телеканалу на базі Миколаївського обласного Держкомітету з телебачення і радіомовлення.
А 21 лютого 1995 року вийшла в ефір перша передача нового міського радіоканалу «Миколаїв», який швидко здобув популярність не лише у Миколаївській, а й у сусідніх областях.
У 2000 році керівництво телеканалу запропонувало проект комплексної програми підтримки розбудови обласного телеканалу «Миколаїв», який було підтримано органами місцевої влади. Це забезпечило подальший розвиток регіонального державного телеканалу.
Сьогодні майже 85 % мешканців області дивляться телеканал «Миколаїв» у зручний для них час. Це, передусім, 5 випусків теленовин Миколаївщини («ТНМ») на день, навколо яких формується програма передач, щотижнева інформаційно-аналітична програма «Крапки над і» – справжній відеолітопис Миколаївщини; «Прямий зв’язок», або «Запитай у влади» – програма за участю губернатора, яка виходить щомісяця у прямому ефірі.

 

Нині у телерадіокомпанії працює три покоління співробітників. Люди старшого віку прийшли на ОДТРК ще у 70‑х роках, у самий «пік» періоду «застою». Вони, власне, й створили підґрунтя всього того, що є сьогодні на миколаївському телебаченні. Стежку для них (Ю. Скиби, О. Митрофанова, О. Топчія, Л. Ромаца, Ю. Щерби) проклав О. Приходько – талановитий журналіст-телевізійник.
Середнє покоління – це люди, яким вдається поєднувати адміністративну роботу і творчість (серед них Л. Дєдкова, Т. Мілякіна, І. Хоржевська).
Нові погляди й нове розуміння вносить у роботу ТРК молодь (Ф. Бондар, Є. Пономарьова, М. Шкорубська, П. Москальов, Я. Покидько та ін.). Приблизно на 70 % молода команда телерепортерів працює на інформацію, практично з «коліс» видаючи в ефір оперативні репортажі. За ними – майбутнє телеканалу та продовження традицій, закладених тими, хто стояв біля витоків миколаївського телебачення.

 

На телеканалі працює більше 10 родин та династій (Трегубови, Дєдкови, Хмельо-ви, Ковальови, Волчо, Сяхи). Для них телебачення своєрідний допінг, від якого важко відмовитися – настільки звичним став активний спосіб життя, часто з ненормованим графіком. І навіть через десятки років телевізійники не можуть дати однозначної відповіді на запитання, чим для них є телебачення – ремеслом чи творчим процесом.
Наразі телерадіокомпанія працює над масштабним проектом «Cузір’я миколаївців», який було запроваджено з нагоди 50‑річчя Миколаївської обласної державної телерадіокомпанії. Цикл передач розповідає про видатних земляків, імена яких вписані золотими літерами до культурної історії Миколаївського регіону. У рамках цього проекту планується створити 50 документальних фільмів, у яких розповідатиметься про видатних представників науки, культури, мистецтва, державних діячів, життя яких було пов’язане з Миколаївщиною. Зокрема про Г. Потьомкіна, М. Фалєєва, В. Васляєва, А. Кінаха та ін.

 

Нещодавно телевізійники завершили роботу над ще одним яскравим проектом – семигодинним архівним та сучасним документальним фільмом «Миколаївщина: 70 кроків у майбутнє», аналогів якому на українському телебаченні немає. Цей серіал було створено до 70‑річчя утворення Миколаївської області.
Сьогодні Миколаївська обласна дер-жавна телерадіокомпанія перетворилася на школу професійної підготовки висококваліфікованих журналістських, операторських, режисерських кадрів для комерційних місцевих і загальноукраїнських каналів. Вона дає дорогу молодим спеціалістам, які достойно представляють наш регіон не лише в Україні, а й у світі.
Безумовно, сучасний телеглядач може вибирати серед численних комерційних телеканалів. З’явилося багато нових і цікавих програм, тем і підходів. У той же час змістилися акценти у визначенні моральних і духовних цінностей, запанувала вседозволеність. І в цьому безмежному океані чи не єдиним островом, який зберігає культуру ефіру, об’єктивність

 

й достовірність інформації, є державне телебачення України. А в його складі – й Миколаївська обласна державна телерадіокомпанія, де працюють справжні професіонали та патріоти своєї справи. Найважливішим завданням для них було, є і залишається інформувати, виховувати та збагачувати духовно свого глядача.
Зі святом, колеги!

 

Ольга ДЕРКАЧ,
Валентина ДОРОШЕНКО
Фото Дмитра ЛАСКІНА

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ