В очікуванні грипу–2

Новости, Официально

  8 Дек , 2009

Минулого тижня відбулася колегія МОЗ України, присвячена епідситуації із захворюваності на грип та ГРВІ, підсумкам роботи оперативного штабу з подолання епідемії грипу та ГРВІ, проблемам імунопрофілактики та вакцинації населення, питанням використання бюджетних коштів, виділених на подолання епідемії, головним напрямкам реформування галузі. Від Миколаївської області участь у ній взяли заступник губернатора В. Луста, який очолює оперативний штаб та державну надзвичайну протиепідемічну комісію при облдержадміністрації, головний державний санітарний лікар В. Клочко, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації, С. Хотіна, начальник Миколаївського міського управління охорони здоров’я Л. Дергунова, голова профспілки Є. Заяць. Зокрема на колегії наголошувалося, що тривалість епідемічного підйому буде залежати від ефективності обмежувально-ізоляційних, дезінфекційних і профілактичних заходів у регіонах.

 

 

Тому вже наступного дня відбулося робоче засідання в школі організаторів охорони здоров’я Миколаївської області, на порядок денний якого були винесені нагальні питання, що стосувалися підсумків роботи з подолання епідемії грипу та ГРВІ в області, епідемічної ситуації та стану виконання заходів щодо протидії грипу та ГРВІ на території області, забезпечення населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення, дотримання санітарно-епідеміологічного режиму в закладах охорони здоров’я, дотримання фінансово‑бюджетної дисципліни та змін у законодавстві тощо.

 

Головний державний санітарний лікар Миколаївської області В. Клочко доповів про дотримання санітарно-протиепідемічних заходів та вимоги, які висуваються перед медиками та населенням. У цілому по області спостерігається тенденція до зменшення захворювань, але ускладнення від грипу та ГРВІ залишаються суттєвими. На думку фахівця, епідситуація на території Миколаївської області ще не дісталася своєї критичної межі, і медики мають зробити все залежне, щоб не допустити важкого перебігу грипу та ГРВІ серед населення надалі. Всупереч прогнозам і завдяки постанові Кабміну, на території Миколаївської області вчасно були запроваджені обмежувальні заходи, завдяки чому навіть після відновлення занять у навчальних закладах не відбулося очікуваного сплеску захворювань. Очевидно, першочерговим завданням для усіх, без винятку, керівників залишається своєчасне виявлення та ізоляція з колективів людей із симптомами хвороби. В. Клочко передбачає, що найскладнішим періодом для Миколаївської області будуть перші два тижні лютого, на той час середньостатистичний показник захворюваності може сягнути 74 особи на 10 тис. чол. У порівнянні з 45‑м тижнем, коли були введені обмежувальні заходи, середньостатистичний показник становив лише 56,8. Тому й надалі контроль за епідситуацією і відповідальність керівників посилюються.

 

Головний державний санітарний лікар області досить жорстко висловився щодо спротиву програмі імунопрофілактики, яку можна остаточно втратити, якщо зберігатимуться подібні настрої в суспільстві. Хто відповість перед нашими дітьми й онуками, коли накопичиться неімунний прошарок з цілого ряду інфекційних захворювань, а країна повернеться до давно забутих інфекцій? Питання залишається відкритим.

 

Медики й досі пожинають плоди антивакцинальних кампаній, розгорнутих у ЗМІ. Через те вмовити людей зробити щеплення майже неможливо. Варто визнати, що медики програли інформаційну війну, і тепер потрібно змінити свідомість громадян і привернути їх на свій бік. Мова не повинна йти про те, вакцинуватися чи ні. Однозначно, так. Питання лише в тому – коли й чим? Для цього буде визначений термін для щеплень.

 

Громадяни мають знати, що сертифікована ВООЗ вакцина, яка, у випадку надходження в Україну, буде проходити тестування, отримає законодавче обгрунтування її безпечного застосування, і лише потім прийматиметься рішення про час і контингент прищеплюваних. Без цих юридичних моментів жодну дозу вакцини проти пандемічного грипу застосовано не буде, наголосив головний державний санітарний лікар області.

 

В області створено резерв лікарських та дезінфекційних засобів на суму майже півмільйона гривень. Закладам охорони здоров’я розподілено противірусний препарат таміфлю та витратні матеріали, отримані за рахунок державного бюджету. Лікарським засобом таміфлю, який надійшов в область загальною кількістю 11702 дози, забезпечено усі підрозділи лікувально-профілактичних закладів, але використання цього препарату необгрунтовано замале. Так, вважають фахівці, він більш специфічний, але рекомендований для будь-якого грипу і ГРВІ. Тому начальник управління охорони здоров’я С. Хотіна зобов’язала керівників лікувальних закладів забезпечити кількісний облік таміфлю, створити резерв препарату перш за все у пологових будинках, амбулаторіях і вести контроль за його використанням, а також за використанням антибіотиків, інших противірусних препаратів, захисних масок, отриманих ЛПЗ на випадок епідемії.

 

Заступник головного лікаря обласної інфекційної лікарні для дорослих, обласний інфекціоніст Наталя Брятко, зупинилася на конкретних питаннях, які на підготовчому етапі не були достатньо відпрацьовані, – це оснащення лікарень, перепрофілізації відділень, запас медикаментів.

 

На 30 листопада рівень захворюваності становив мінус 42,2 відсотка від порогового. Згідно з вірусологічним моніторингом захворюваність обумовлювалася сезонними збудниками: групи А та респіраторних вірусних інфекцій (парагрипу, аденовірусів, ріносинцитіальних вірусів). Підтверджено два випадки захворювань, викликаних пандемічним вірусом грипу (A/H1 N1‑Каліфорнія) у Вознесенському районі, один з яких закінчився летально. Одна хвора померла від вірусної пневмонії, викликаної вірусом грипу A/H1 N1. Захворіли 134 вагітні, з яких 123 – на ГРВІ, 10 – на пневмонію з різним ступенем важкості.

 

У закладах охорони здоров’я області було проведено ряд заходів, передбачених для третього рівня небезпеки, спрямованих на мінімізацію наслідків епідемії грипу та ГРВІ. При управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації створено і нині працює оперативний штаб з питань своєчасного реагування на ситуацію. Питання запобігання розповсюдженню пандемічного грипу регулярно заслуховувалися на селекторних і оперативних нарадах з головними лікарями закладів, було розглянуто питання про розгортання госпітальної бази в області та Миколаєві.

 

Відповідно до розпорядження облдержадміністрації одержано 199 200 гривень із резервного фонду обласного бюджету на проведення першочергових лікувальних заходів. На покриття додаткових витрат, пов’язаних з виготовленням захисних марлевих масок, облдержадміністрацією виділено 300 тис. грн. Завдяки централізованим поставкам, гуманітарній допомозі та іншим джерелам виготовлено понад 700 тисяч марлевих масок, частину з них віддали до лікувально-профілактичних закладів.

 

В області проведені навчання медичних працівників усіх рівнів щодо клініки, діагностики, лікування, епідеміології, профілактики та засобів особистої безпеки від грипу типу А/H1 N1. Доведені протоколи діагностики та лікування хворих на пандемічний грип, а також алгоритми дій усіх ланок в умовах епідемії грипу. Діє посилений протиепідемічний режим. Створено лікувально-консультативні бригади для надання медичної допомоги за межами обласного центру.

 

Багато часу приділялося питанню розгортання госпітальної бази для надання стаціонарної медичної допомоги хворим на випадок надзвичайної ситуації та її оснащення, але не все було враховано. Тож наразі виникла потреба відкриття додаткових відділень, адже обласна інфекційна лікарня для дорослих і інфекційна дитяча лікарня заповнені хворими на ГРЗ. Однак перевести реанімаційних хворих із тієї ж обласної інфекційної лікарні в інші терапевтичні відділення надто складно, бо існує багато умовностей, і хворі залишаються в інфекційній лікарні. Не виконується в достатній мірі наказ про порядок госпіталізації хворих на ГРВІ, в яких активного виділення вірусу не спостерігається і вони мають перебуває в терапевтичних відділеннях.

 

Загалом для лікування хворих розгорнуто 395 інфекційних ліжок для дорослих та 272 для дітей. Палати інтенсивної терапії передбачені в усіх центральних районних лікарнях, інфекційні реанімаційні відділення – в інфекційних лікарнях.
Можливості госпітальної бази області обмежені: не вистачає пульсоксиметрів, при потребі використовуються переносні портативні, оксигенотерапія доступна лише в реанімаційних відділеннях, обмаль сучасних апаратів штучної вентиляції легенів, кисневого обладнання, концентраторів кисню та іншого сучасного мобільного обладнання.

 

Завдяки тому, що управління охорони здоров’я облдержадміністрації та державна санітарно-епідеміологічна служба області направили на адресу МОЗ України заявку щодо виділення додаткових коштів на лікарські засоби та вироби медичного призначення, вже надійшло 1 млн. 550 тис. грн. – на медикаменти, та 2 млн. 900 тис. грн. – на обладнання. Очікуються нові надходження коштів, які дозволять поліпшити матеріальну базу лікувальних закладів.

 

Під час роботи школи організаторів було також розглянуто питання про безрецептурний і рецептурний відпуск ліків, передусім це стосується амбулаторно-поліклінічних закладів, яким уже зараз треба готувати бланки, облікову документацію інше. Ажіотажний попит на противірусні препарати, які миттєво щезли з аптек, призвів до того, що люди закуповували все, що було під рукою, навіть рецептурні препарати. Як наслідок, до лікарні вони поступали з ослабленим імунітетом або ж з побічними діями від прийнятих медикаментів, відтак лікувати їх набагато складніше і дорожче. Щоб запобігти таким ситуаціям, уряд видав розпорядження про додаткові протиепідемічні заходи, в якому, зокрема, доручив МОЗУ, державній інспекції з контролю за якістю ліків посилити контроль за відпуском лікарських засобів. Миколаївською інспекцією також проводиться відповідна робота – надано лист суб’єктам господарювання (аптекам), але зусилля врегулювати питання відпуску медикаментів стануть можливими лише при неухильному дотриманні порядку виписування рецептів на затверджених бланках. Відповідальними за призначення хворому ліків і додержання правил виписування рецептів є медичні працівники.

 

Після детального обговорення найважливіших питань, організатори охорони здоров’я області взялися до більш конкретної роботи з доопрацювання прогалин, які були виявлені під час першої епідемічної хвилі, та почали готуватися до більш потужної другої хвилі епідемії грипу та ГРВІ, якій дають украй негативні прогнози. Тож бережіть себе і не хворійте.

 

Прес-служба управління охорони здоров’я облдержадміністрації

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ