Вознесенськ: енергозберігальним технологіям – дорогу

Новости

  3 Дек , 2009

У місті Вознесенськ 30 листопада відбулася нарада голови обласної ради Тетяни Демченко з головами районних рад та міськими головами. Всі питання, розглянуті протягом наради, були спрямовані в одне русло: робота задля благополуччя людей.
Сьогодні Вознесенськ цілком може бути взірцем того, як органи місцевого самоврядування прагнуть до позитивних змін, знаходячи для цього різні шляхи. Справді, завдяки участі в інвестиційних конкурсах проектів та програм, на Вознесенщині активно впроваджуються заходи, покликані залучити додаткові фінансові ресурси на вирішення питань у соціальній сфері міста.

Нові технології локального значення – так можна назвати ідею, яка нині втілюється у Вознесенську. Як розповів Вознесенський міський голова Юрій Гержов, у 2007 році було підготовлено корпоративний проект «Впровадження енерго- та ресурсозберігальних технологій переробки відходів рослинного походження для забезпечення потреб у паливних брикетах закладів соціальної сфери органів місцевого самоврядування Миколаївської області». Цей проект здобув перемогу на Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Його загальна вартість становила 1060 тисяч гривень.
Отже, специфіка цього проекту полягає в тому, що використання паливних брикетів, які отримують шляхом пресування дрібно подрібнених відходів деревини
під високим тиском, забезпечить економію витрат на опалення. Як свідчать результати застосування брикетів, вони мають високу тривалість горіння і тління. Це дає змогу в три рази зменшити періодичність закладення брикетів в опалювальну установку порівняно зі звичайними дровами. Окрім цього, паливні брикети мають властивість горіти з мінімальною кількістю диму.

 

Сьогодні установки з використання брикетів уже працюють у Бузькому дитячому садочку Вознесенського району, Бузькій сільській раді та у приміщенні Вознесенської міської ради. Бузький сільський голова Олександр Кучер зазначає: «Поки в країні багато говорять про енергозберігальні технології, ми це застосували на практиці. Відповідно до проекту енергозбереження ми створили комплекс з виготовлення паливних брикетів з відходів деревини. Таким чином, ми розробили своєрідне ноу-хау спільно зі спеціалістами Чорноморського заводу, технологія якого полягає в переробці соломи. Із соломи отримуємо високоякісні брикети, які за своїми якостями практично прирівнюються до вугілля, ціна якого у 3–3,5 разу менша за газ».

 

Попри значні переваги використання брикетів існують і деякі проблеми, пов’язані з доопрацюванням технології. Та, незважаючи на це, за словами Олександра Кучера, раніше на опалення газом дитячого садка протягом місяця витрачалось 10 тисяч гривень, а тепер, за використання брикетів, – 1100 гривень.
Надалі виробництво брикетів планується розширювати. Представники однієї з фірм, що займаються постачанням екологічно чистих видів палива на теплові електростанції в Німеччині, готові внести інвестиції, що надасть можливість розширювати виробництво і створити повноцінний завод з виготовлення паливних брикетів.

 

Тема енергозбереження стала чи не найголовнішою на нараді. Ще один корпоративний проект «Впровадження системи повної переробки твердих побутових відходів з отриманням альтернативних видів палива територіальними громадами Миколаївської області» переміг у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування і буде фінансуватися у 2010 році.
– На звалищі ми плануємо побудувати комплекс з переробки твердих побутових відходів, – розповідає Вознесенський міський голова Юрій Гержов. – Там буде сортувальна лінія. Придбану для комплексу побудову ми змонтуємо і обладнаємо по-новому. Ще один проект буде направлений на повну переробку твердих побутових відходів з отриманням альтернативних видів палива. Сьогодні Національний університет кораблебудування розробив реактор, який перетворює пластмасу, папір у рідке паливо. За цим стоять невеликі станції, які дадуть тепло у вигляді електроенергії, яке буде направлено у теплиці. Таким чином ми плануємо отримати з відходів тепло.

 

Плюси у вищезазначеної розробки – однозначні. Проект дасть змогу зменшити кількість твердих побутових відходів шляхом їх утилізації та отримання при цьому альтернативних видів палива. Але і це ще не все! Процес отримання альтернативного палива має обмежити шкідливий вплив на навколишнє середовище та здоров’я людей.
А поки що працює комплекс з переробки деревини на паливні брикети. Учасники наради могли особисто пересвідчитися у тому, як спеціальні дробильні машини перетворюють гілки на тріски, з яких потім і пресують брикети. Нагадаємо, що дві котельні вже працюють за новою технологією. Планується ще у трьох великих котельнях Вознесенщини використовувати тверде паливо або електроенергію. На сьогодні ж потрібні ресурси деревини, отриманню яких, зокрема, сприятиме санітарне очищення лісу.
Участі територіальних громад Миколаївської області у проекті ЄС та Програмі розвитку ООН було присвячено ще одне з питань наради. У проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» беруть участь різні міста та райони Миколаївської області, пропонуючи власні мікропроекти. Найбільша кількість таких мікропроектів пов’язана з проблемами енергозбереження та водопостачання.

 

В цілому на фінансування проектів за останні три роки було виділено більше п’яти мільйонів гривень з державного бюджету. Враховуючи разом різні джерела фінансування, було виділено коштів на суму 12 мільйонів гривень.
Тетяна Демченко зазначила, що проекти носять не просто декларативний характер, а справді є дієвими, завдяки чому вирішуються важливі проблеми. Вона висловила сподівання, що всі територіальні громади області візьмуть активну участь у процесі підготовки інвестиційних проектів на наступний рік і отримають від цього максимум користі.
На нараді також йшла мова про використання коштів субвенцій з обласного бюджету місцевим бюджетам та інші питання.

 

Юлія ПУСТОВІТ
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ