Лунають над Бугом козацькі пісні

Культура, Новости

  26 Янв , 2010

Там, над Мертвоводом,
Над Південним Бугом,
Там, над Вознесенськом
Стелиться туман,
В лицарській паланці
Нашій соколиній
Служать козаки
І служить справжній отаман!

 

Ці слова на мелодію відомої пісні «Любо братцы, любо…» є своєрідною візитівкою колективу художньої самодіяльності Вознесенської лицарської соколиної козацької паланки Чорноморського козацького війська. У цій паланці під проводом головного отамана, генерал-хорунжого Івана Васильовича Кутового служать козаки та берегині.
За ініціативою колишнього отамана, а зараз – командувача Чорноморського козацького війська, генерал-лейтенанта козацтва Віктора Івановича Василевича, тут було створено колектив художньої самодіяльності – козацький хор, який очолив заступник головного отамана з гуманітарних питань підполковник Сергій Костянтинович Стрельчук, людина з багатим життєвим та творчим досвідом.
Так, за порівняно невеликий період свого існування цей аматорський колектив став відомим і в місті, і в районі майстерністю виконання, зокрема українських народних та козацьких пісень.

 

Основна мета діяльності і нашої паланки, і нашого художнього колективу – вивчення та популяризація, відродження героїчних традицій свого козацького краю, який з кінця ХV століття тісно пов’язаний з історією Запорізького козацтва.
Саме Запорізький Гард на Південному Бузі свого часу відігравав роль найзначнішого прикордонного форпосту, який захищав з півдня від ворогів Україну і Російську державу. Бузьке козацьке військо вкрило себе невмирущою славою.

 

У репертуарі козацького хору відомі історичні пісні «Ой на горі та й женці жнуть», «Їхав козак на війноньку», «Повіяв вітер степовий», ліричні та жартівливі «Ой у полі криниченька», «Розпрягайте, хлопці, коні», «Я ж тебе, жінка, не лаю», «Як служив же я у пана», відомі сучасні пісні з репертуару Раїси Кириченко «Я козачка твоя», Михайла Поплавського «Сало», військово‑патріотичні «Степом, степом…» та багато інших. Музичний супровід хору забезпечує лейтенант козацтва, вчитель з вищою музичною освітою Анатолій Леонідович Зелінський. Його активну роботу організовує староста лейтенант В. С. Кирилюк. Солістами нашого хору є старший лейтенант К. І. Царан, сержанти-берегині В. Ф. Балачан, В. Р. Баркар, Т. Д. Корольчук, тішать слухачів своїм майстерним співом сержанти А. І. Макогон, Н. І. Ілюшина, Н. С. Паскаль. Наймолодша учасниця хору взагалі ще навчається в сьомому класі загальноосвітньої школи, але вже прийняла присягу. Це ройова Дарина Новомлинець.

 

Активними учасниками аматорського хору є й сам отаман І. В. Кутович, а також соліст – майор козацтва, районний лікар-психіатр О. Є. Страшенко, підполковники козацтва В. М. Левковський, П. П. Козаченко, майор В. М. Чайчук, старший лейтенант В. І. Жаров, капітан М. І. Паскаль, лейтенант К. Б. Захарченко та інші.
На День козацької слави – 14 жовтня, – наш колектив відвідав Вознесенську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат.
Бурхливими оплесками зустрічали учні та педагоги школи кожен концертний номер козаків, співали та танцювали разом з ними.
Побували з концертом козаки і в селі Бузьке. У Міжнародний день інваліда їх було запрошено в геріатричний центр (відомий як будинок для людей похилого віку) в м. Вознесенську.

 

Сподобались літнім людям не лише пісні, але й гуморески Павла Глазового у виконанні В. Ф. Балачан «Кадра» та С. К. Стрельчука «Бувальщина», «Як вареники варили кум і я».
Приємним сюрпризом для учасників щорічних традиційних зустрічей сільських голів та секретарів сільрад минулих скликань, присвячених Дню місцевого самоврядування, став концерт козацького художнього колективу.
– У вашого колективу є успішне майбутнє, – це оцінка колишнього голови Вознесенської райдержадміністрації М. Г. Федорова.
У планах художнього керівника – створення інструментального козацького ансамблю, танцювальної групи, розширення чисельного складу хору, поповнення репертуару тощо.
…Лунають козацькі пісні над Південним Бугом, закликаючи нащадків пам’ятати про героїчне минуле нашого краю, відроджувати славні традиції українського козацтва.

 

Петро КОЗАЧЕНКО,
підполковник козацтва
м. Вознесенськ
(Підготувала Т. КОНОВАЛЬЧУК)

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ