Миколаївщина декларує доходи

Конфликт, Новости

  27 Фев , 2010

Традиційно новий рік починається з відповідальної справи – проведення кампанії декларування громадянами минулорічних доходів. Актуальні питання деклараційної кампанії коментує заступник голови ДПА у Миколаївській області Ігор КУЗЬМІН.

 

– Чи є обов’язковим подання декларації про доходи, якщо так – які саме прибутки підлягають декларуванню?
– Статтею 67 Конституції України встановлено обов’язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом. Нею передбачено, що всі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.

 

У даному випадку мова йде про податок з доходів фізичних осіб, який є одним з головних джерел формування місцевих бюджетів. Так, на Миколаївщині питома вага надходжень цього податку до місцевих бюджетів у 2009 році становила 74,3  %.
Результати проведення кампанії по декларуванню доходів громадян у 2009 році свідчать про те, що все більше громадян добровільно виконують конституційний обов’язок по сплаті податків до бюджету і декларують свої доходи (на 23  % більше громадян подали декларації, ніж у 2008 році).

 

Порядок подання річних декларацій про доходи визначений Законом України «Про податок з доходів фізичних осiб». Але специфіка Закону така, що доходи, отримані громадянами виключно від податкових агентів, тобто організацій, установ або приватних підприємців, не підлягають декларуванню. Обов’язковому декларуванню за 2009 рік підлягають іноземні доходи (це доходи моряків, заробітчан, отримані за кордоном, тощо), спадщина, подарунки від фізичних осіб, матеріальна допомога від фізичної особи понад 940 грн. на рік, доходи від продажу акцій та інших корпоративних прав, від здавання в оренду нерухомості, доходи від продажу нерухомого майна та автотранспорту, виграші в азартні ігри та будь-які доходи, з яких не було сплачено податок.

 

В свою чергу, чинний Закон України «Про податок з доходів фізичних осiб» дає можливість громадянам відшкодувати окремі витрати у межах сплаченого податку до бюджету або одержати так званий податковий кредит. До них належать особисте навчання або навчання своїх дітей, пенсійні або благодійні внески, витрати на всиновлення дітей, на штучне запліднення, відсотки за іпотечним кредитом на житло. З метою відшкодування таких витрат також необхідно подати декларацію.

 

– Ігорю Валерійовичу, чи потрібно додавати до декларації якісь документи?
– Для повного та своєчасного проведення розрахунків сум, що підлягають доплаті або поверненню з бюджету, в тому числі внаслідок застосування платниками податку права на податковий кредит, рекомендую громадянам додавати до декларації копії документів, які підтверджують витрати, а також копію довідки про ідентифікаційний номер, довідки від працедавця про суми нарахованого загального оподатковуваного доходу протягом 2009 року у вигляді заробітної плати та суми нарахованого (утриманого) та перерахованого до бюджету податку з цього доходу, заяву із зазначенням банківського рахунку, на який слід повернути кошти або щодо зарахування суми повернення у рахунок погашення інших своїх податкових зобов’язань.

 

Згідно із Законом України «Про податок з доходів фізичних осiб» документи, що підтверджують фактично понесені витрати, громадянин повинен зберігати протягом строку, достатнього для проведення органом державної податкової служби податкової перевірки стосовно нарахування податкового кредиту.

 

– Чи встановлені граничні терміни подання декларації?
– Декларація подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації (за паспортом) або місцем переважного проживання громадянина. Подати річну декларацію необхідно до 1 квітня 2010 року, а на податковий кредит – протягом усього 2010 року. Перед поданням декларації раджу попередньо звернутися до податкової інспекції за місцем свого проживання і з’ясувати всі питання щодо порядку заповнення та подання декларації.

 

– Яким чином податкові органи сприяють процесу декларування доходів громадян?
– Сьогодні податкові органи Миколаївської області використовують всі форми індивідуальної та масової роботи, новітні технології і традиційні способи спілкування з платниками.

 

Наприклад, на офіційному веб-сайті ДПА у Миколаївській області в електронній мережі Інтернет розміщено окремий розділ під назвою «Декларування доходів громадян», де розміщено всі законодавчі і нормативні документи, необхідні для декларування доходів, офіційні роз’яснення ДПА України, консультації фахівців. Там є форма річної декларації та зразок її заповнення.

 

Організовуємо для населення проведення сеансів прямого телефонного зв’язку з керівниками податкових органів. Максимально використовуємо місцеві засоби масової інформації.
Для забезпечення сприятливих умов запроваджено спеціальний режим роботи податкових органів, у тому числі у робочі дні з 9.00 до 19.00 та у вихідні з 9.00 до 16.00, що дасть змогу громадянам витратити мінімум часу на декларування одержаних ними доходів.

 

Слід зазначити, що при ДПА України працює Інформаційно-довідковий департамент, до якого можна звернутися за консультацією зі стаціонарного телефону з 8.00 до 20.00 (крім суботи та неділі) за номером: 0–800–501–007.
Усі послуги податкових органів з питань декларування доходів безкоштовні. Це і бланк декларації про доходи, консультація по телефону, письмовий запит або допомога при заповненні декларації при особистому відвідуванні.

 

Отже, податкові органи Миколаївської області створили всі сприятливі умови для подання громадянами декларації про доходи за минулий рік та готові надати необхідну допомогу при її заповненні.

 

– Якими темпами йде кампанія декларування доходів громадян?
– Завдяки вжитим податковими органами області заходам щодо сприяння процесу декларування вже задекларували свої доходи за 2009 рік майже 5 тисяч громадян на загальну суму понад 20,5 млн. гривень. При цьому слід зазначити, що з кожним днем темпи подачі декларацій зростають.

 

Нагадаю ще раз, що податок з доходів фізичних осіб – один з найвагоміших чинників наповнення доходної частини місцевих бюджетів, це – виплачені пенсії, зарплати вчителів, лікарів, освітян тощо. Треба пам’ятати, що майбутнє держави залежить від вчасно та чесно сплачених податків, а успіх деклараційної кампанії – від свідомості кожного.

 

Тож запрошую чесно задекларувати доходи, отримані у 2009 році.

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ