Природоохоронне законодавство: бажаючих порушувати все більше

Новости, Официально

  6 Фев , 2010

Підсумки роботи за минулий рік підбила колегія, що відбулася в прокуратурі Миколаївської області під головуванням прокурора області Миколи Стоянова. Серед інших розглядалось і питання нагляду за додержанням природоохоронного законодавства.

 

На сьогодні екологічна ситуація як у державі, так і в області залишається складною, навантаження на навколишнє природне середовище зростає, зазначалося на колегії. Виснаження і забруднення природних ресурсів продовжує загрожувати здоров’ю населення, екологічній безпеці та економічній стабільності. Водночас намітилася тенденція до збільшення порушень природоохоронного законодавства як підприємствами, установами, організаціями, так і органами місцевого самоврядування та державного контролю.

 

Як підкреслює перший заступник прокурора області Сергій Поліщук, на Миколаївщині продовжують мати місце численні порушення у сфері земельних відносин. Через безконтрольність органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування із державної та комунальної власності виводяться значні площі земель різних категорій.
У переважній більшості порушення земельного законодавства допускаються внаслідок прийняття органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування незаконних рішень.
Найбільш поширеними є факти надання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування земельних ділянок у власність та користування без проектної документації.

 

Такі факти встановлювалися в Арбузинському, Березнегуватському, Доманівському, Жовтневому, Кривоозерському, Вознесенському районах, де прокурорами з метою усунення вказаних порушень законодавства винесено 27 протестів. Ускладнює реагування на порушення земельного законодавства відсутність меж земельних ділянок природно-заповідного, водного фондів та історико-культурного призначення, незавершеність розмежування земель державної та комунальної власності, інвентаризації земель, її грошової оцінки.

 

За рішеннями органів виконавчої влади незаконно надаються в оренду під забудову прибережні захисні смуги. Причина – їх межі винесено в натуру лише в кількості 21,1  % від загальної площі по області, що не дає змогу контролювати їх цільове використання. Так, природоохоронним прокурором винесено протест на розпорядження голови Жовтневої районної державної адміністрації, яким надано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 18 га із земель водного фонду – прибережно-захисної смуги Бузького лиману на відстані близько 100 метрів від води.

 

Також, як і раніше, мають місце факти самовільного зайняття земельних ділянок. Протягом минулого року на захист інтересів держави у сфері земельних відносин органами прокуратури області було пред’явлено 284 позови, з яких 44 – про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок. Нерідко землі надаються за злочинними схемами, зокрема на підставних осіб, за неправомірними судовими рішеннями, шляхом зміни функціонального використання земель, фальсифікації списків членів сільськогосподарських підприємств, за удаваними угодами щодо спільної забудови земельних ділянок. Наявні непоодинокі випадки внесення завідомо неправдивих даних до списків членів сільськогосподарських підприємств. Прокурорами Корабельного, Братського, Кривоозерського, Новоодеського, Новобузького, Снігурівського районів за фактами незаконного отримання громадянами державних актів на право власності на землю в 2009 році порушені кримінальні справи за статтями 364, 366 Кримінального кодексу України («Зловживання владою або службовим становищем» і «Службове підроблення»).

 

Старший помічник прокурора області з питань нагляду за додержанням природоохоронного законодавства Василь Кошурко наголошує: зловживанням у сфері земельних відносин сприяє й недостатнє законодавче забезпечення. Не прийняті Закони України «Про ринок землі» та «Про державний земельний кадастр». Держкомземом України не впроваджено автоматизовану систему ведення земельного кадастру. Через відсутність загальнодержавної програми використання та охорони земель заходи у цій сфері, на жаль, не фінансуються.

 

За результатами перевірок у минулому році у сфері земельних правовідносин порушено 11 кримінальних справ, опротестовано 205 незаконних актів. За документами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто майже 136 посадових осіб, відшкодовано 2 млн. 863 тис. грн.
Перевірками виявлено численні порушення законодавства з боку місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, органів державного контролю, підприємств та організацій і щодо охорони водних ресурсів. Так, щорічно у поверхневі води на території області скидається понад 21 млн. кубометрів неочищених стічних вод. Більшість очисних споруд області не відповідає вимогам екологічного та санітарного законодавства.

 

За приписом миколаївського міжрайонного природоохоронного прокурора комунальним підприємством «Миколаївводоканал» за несанкціоновані скиди стічних вод у поверхневі водні об’єкти сплачено до бюджету 485 тис. грн.
За самовільний забір води з підземних горизонтів органами прокуратури області до суду направлено 20 позовних заяв про відшкодування збитків, завданих державі внаслідок незаконного водокористування. Господарським судом, унаслідок розгляду 10‑ти позовів прокуратури, винесені рішення про примусове стягнення 165 тис. грн. збитків, завданих державним інтересам.
Усього в галузі охорони вод і відтворення водних ресурсів органами прокуратури області порушено 7 кримінальних справ, які направлені до суду, внесено 74 приписи та подання, за наслідком розгляду яких відшкодовано до бюджету 529 тис. грн., винесено 17 протестів, притягнуто до різних видів відповідальності 131 посадову особу.

 

Важливим об’єктом права власності українського народу є надра, збереження та раціональне використання яких – одне з головних завдань держави. Органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади в порушення вимог Кодексу України про надра не забезпечують у повному обсязі розробку, затвердження та реалізацію місцевих програм розвитку мінерально-сировинної бази, раціонального використання й охорони надр, не здійснюють належного контролю та не використовують надані їм повноваження щодо обмеження діяльності підприємств, установ, організацій і громадян у разі порушення ними законодавства про надра. Лише в минулому році прокурорами за власною ініціативою виявлено 18 фактів безліцензійного використання надр, за цими фактами порушено 12 кримінальних справ. За результатами перевірок із питань надрокористування порушено 17 кримінальних справ, з яких 8 – направлено до суду, розглянуто 45 приписів та подань, за результатами розгляду яких притягнуто до відповідальності 26 посадових осіб та відшкодовано понад 237 тис. грн.

 

Неповною мірою здійснюється регулювання та контроль щодо збереження лісових ресурсів. Понад 22  % лісогосподарських підприємств не оформили право постійного користування земельними ділянками. Як наслідок, органами державної влади та органами місцевого самоврядування незаконно вилучаються землі лісового фонду, змінюється їх цільове призначення.
Так, за протестом прокурора Кривоозерського району скасовано рішення виконкому Бурилівської сільської ради про надання приватному сільськогосподарському підприємству «Рутенія-М» у тимчасове користування лісосмуги, оскільки це рішення було прийнято з порушенням вимог Лісового кодексу України та Земельного кодексу України.

 

У цій сфері минулого року порушено 9 кримінальних справ, із яких 10 направлено до суду, за постановами прокурорів притягнуто до адміністративної відповідальності 19 посадових осіб (у тому числі 18 працівників органів лісової охорони), винесено 36 протестів, з метою відшкодування збитків заявлено 17 позовів на суму 88 тис. грн.
На сьогодні питання збереження територій і об’єктів природно-заповідного фонду є одним із пріоритетних завдань прокурорського нагляду. Незаконне вилучення земельних ділянок, самочинне ведення будівельних робіт, вирубка цінних порід дерев та розорювання ландшафтів призводять до скорочення цих територій або взагалі до їх знищення.

 

В області розташовано 126 об’єктів і територій природно-заповідного фонду, з яких через неефективну роботу державного управління охорони навколишнього природного середовища у Миколаївській області понад 80 відсотків не мають установлених меж, що сприяє безперешкодному вилученню заповідних земель.

 

За протестом миколаївського міжрайонного природоохоронного прокурора скасоване розпорядження голови Жовтневої райдержадміністрації про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо вилучення земельної ділянки з території державного заказника місцевого значення «Мішково‑Погорілове».
Усього за наслідками проведених перевірок органами прокуратури області порушено одну кримінальну справу, внесено 22 приписи та подання, винесено 2 протести, притягнуто до відповідальності 12 посадових осіб.

 

В області зареєстровано 119 видів відходів. Обсяг утворення відходів за рік по Миколаївщині – близько 2 млн. тонн, а заповнення більшості звалищ на даний час становить понад 50  %. Зокрема в містах Первомайську, Южноукраїнську звалища заповнені на 80  %, у місті Вознесенську – на 91  %, у смт Доманівка та Братське – на 85 та 65  % відповідно.
Несанкціоновані місця складування відходів є в кожному населеному пункті області. Кожен третій полігон не паспортизований. Забруднення довкілля досягло загрозливого для здоров’я населення рівня.

 

Наприклад, на території Братського району розташовано 31 звалище твердих побутових відходів, які не паспортизовані та земельні ділянки під якими не оформлені, в Очаківському районі – 15 таких звалищ, у Жовтневому – 22.
Аналогічні порушення законодавства про відходи виявлені прокурорами Новоодеського, Березанського, Снігурівського, Новобузького, Казанківського, Врадіївського, Арбузинського, Доманівського, Єланецького, Первомайського районів.

 

Усього за наслідками перевірок у сфері поводження із відходами органами прокуратури області порушено одну кримінальну справу, внесено 176 приписів та подань, винесено 49 протестів, притягнуто до різних видів відповідальності 469 посадових осіб, відшкодовано 50 тис. грн.

 

Прес-служба прокуратури Миколаївської області
Фото з архіву «РП»

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ