Рік миколаївської медицини

Конфликт, Новости

  18 Фев , 2010

Кризовий, 2009 рік, був вельми складним для багатьох галузей суспільно-економічного життя в державі. Це – і значне скорочення промислового виробництва, і галопуюча інфляція, і стрімке падіння рівня життя наших громадян. На жаль, негативне «дихання» кризи не в останню чергу відчула й медична галузь. Про це з болем у серці говорили під час підсумкової колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації за 2009 рік, що відбулася вчора в стінах обласної лікарні. Але, попри всі негаразди та труднощі, миколаївські служителі Гіппократа зуміли гідно вийти з непростої ситуації й продовжували сумлінно виконувати свою вкрай потрібну місію по збереженню життя та здоров’я мешканців Миколаївської області.

 

Власне, на основних показниках та проблемах медицини зупинилася у своїй доповіді начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Світлана Хотіна. Характеризуючи загальну ситуацію у ввіреній їй галузі, медичний міністр Миколаївщини назвала її складною, але стабільною, принаймні, як зауважила Світлана Григорівна, «обвалів по показниках у 2009 році не було». А тепер зупинимося детальніше на окремих напрямках.

 

ДЕМОГРАФІЧНА СИТУАЦІЯ. Минулого року в області народжувалося в середньому 11,0 малюків на кожну тисячу населення. Це трохи менше, ніж позаторік, коли цей важливий показник становив 11,2. Серед найближчих завдань щодо охорони материнства та дитинства начальник управління охорони здоров’я назвала відкриття пологового відділення в обласній лікарні. Проте, слушно зауважити, позиція самих медиків та громадськості у цьому питанні є досить неоднозначною.

 

Зменшилися в 2009 році й показники смертності населення. Найбільше людей померло, у перерахунку на кожну тисячу населення, в Березанському, Єланецькому та Арбузинському районах. Єланецький район, до того ж, є й лідером обласного рейтингу смертності серед працездатного населення. Серед головних факторів, через які люди залишають цей світ, – хвороби органів кровообігу, травми і отруєння, а також онкологічні захворювання. Прикро, але чимало наших земляків власноруч вкоротили собі віку.

 

ХВОРОБИ СИСТЕМ КРОВООБІГУ. Звичайно, інсульти та інфаркти – це біда не лише Миколаївщини, а й всього сучасного людства, але завдяки своєчасній профілактиці та правильному лікуванню смертність від цих розповсюджених хвороб можна звести якщо не нанівець, то бодай до мінімуму. Промовистий приклад на підтвердження цих слів: по місту Южноукраїнську, де налагоджено досить високий рівень медичного обслуговування населення, смертність від інсультів та інфарктів майже вчетверо менша, ніж у Первомайському районі. Кепські справи й у Казанківському, Кривоозерському, Березнегуватському, Жовтневому та Арбузинському районах.

 

ОНКОЛОГІЯ. Минулого року захворюваність на рак по Миколаївщині становила 375,8 на 100 тисяч населення, проти 387,6 у 2008 році. Показник смертності від онкологічних захворювань в області за 2009 рік зменшено із 200,7 до 194. А летальність за перший рік захворюваності по області становила 29,0  % проти 28,2  % роком раніше. Позитивом минулого та попередніх років С. Хотіна назвала істотне поліпшення матеріально-технічної бази обласного онкологічного диспансеру. Значною мірою це стало можливим завдяки фінансовій допомозі обласного бюджету шляхом реалізації обласної Комплексної програми «Здоров’я нації».

 

ЕПІДЕМІЯ ГРИПУ. Окремо керівник медичної галузі Миколаївщини зупинилася на проблемі захворюваності на грип та ГРВІ. Звичайно, галасу від очікування «пташиного грипу» було надто багато, а наслідки не такими страшними, як їх спочатку «малювали». Проте і за нинішнього розмаху пандемії від неї померло 19 наших земляків, а понад 100 тисяч чоловік переболіли цими сезонними недугами. Чи можна було врятувати людські життя? Значною мірою – так, зауважила Світлана Хотіна, якби пневмонію не лікували дома, а вчасно доставляли хворого до спеціалізованого медичного закладу. Тож, на переконання начальника обласного управління охорони здоров’я, насамперед потрібно звернути увагу на роботу первинної медичної галузі, забезпечення транспортом тощо. Тому справді життєво необхідним стало рішення депутатів обласної ради, які минулого року спрямували кошти на придбання 16 машин швидкої медичної допомоги для потреб медичної галузі області.

 

ТУБЕРКУЛЬОЗ, ВІЛ/СНІД. Ці хвороби прийнято вважати соціальними. Попри кризу, минулого року захворюваність на туберкульоз навіть зменшилася і становила 97,6 випадків на кожні 100 тисяч населення (2008 рік – 101,9). Але ж і рівень обстеження населення зменшився, тож заспокоюватися принаймні зарано. Найбільший відсоток хворих на туберкульоз – у Жовтневому, Єланецькому (і знову Єланець!), Миколаївському, Арбузинському та Вознесенському районах.

 

«Традиційно» тривожною залишається й ситуація із захворюванням на ВІЛ/СНІД. У зв’язку з браком цільових коштів на боротьбу з цим викликом часу С. Хотіна порадила у регіонах активніше співпрацювати з недержавними, громадськими організаціями, залучати до вирішення проблем місцеві органи влади.
МЕДИЧНІ КАДРИ. Вельми болюче питання. Що й казати, молоді випускники медичних навчальних закладів неохоче йдуть працювати за жебрацьку зарплатню, яка у десятки разів менша, ніж у їхніх колег за кордоном. Звичайно, на рівні однієї Миколаївської області цю болючу проблему не вирішити. Однак і сидіти склавши руки не варто. Тим же сільським головам цілком до снаги забезпечити молодих фахівців бодай мінімальним житлом. Було б бажання!

 

МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА. Про 16 «швидких», придбаних за кошти обласного бюджету, вже йшлося вище. Серед інших головних позитивів року Світлана Хотіна назвала придбання пересувних флюорографів, закінчення капітального та поточних ремонтів у обласній лікарні, Жовтневій центральній лікарні та ряді інших медичних закладів. Загалом Світлана Григорівна подякувала депутатам обласної ради за співпрацю й розуміння проблем медичної галузі: обсяг видатків обласного бюджету на потреби медицини збільшився 2009 року на 15 відсотків.

 

Зі співдоповіддю виступив головний державний санітарний лікар Миколаївської області Володимир Клочко, в обговоренні також узяли участь працівники медичних закладів області, представники громадських організацій, профспілкові лідери. Слово мав і заступник голови ОДА Володимир Луста.

 

А ось як прокоментував стан медичної галузі Миколаївщини заступник міністра охорони здоров’я України Володимир Юрченко (на фото), який також був присутній на підсумковій нараді:
– У загальнодержавному рейтингу Миколаївська область міцно тримається у золотій середині. Проблем, які б не мали позитивних зрушень за останній рік, ми у вас не побачили. Сьогодні я побував у терапевтичному відділенні. Там сучасне обладнання, ангеограф, молоді спеціалісти. Це – майбутнє української медицини. Мінздрав наразі опікується питаннями організації на європейському рівні невідкладної медичної допомоги, ліцензуванням аптечних закладів на отримання наркотичних засобів тощо.
Підсумком колегії стало ухвалення відповідних рішень з метою поліпшення медичного обслуговування населення Миколаївської області.

 

Андрій ТЮРІН
Фото Дмитра ЛАСКІНА

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ