Державна інспекція з карантину рослин по Миколаївській області: підбиваючи підсумки 2009 року

Новости, Официально

  13 Мар , 2010

Щорічне збільшення об’ємів імпорту і транзиту продуктів рослинного походження, особливо із країн, які мало вивчені у карантинному відношенні, створює постійну загрозу ввезення на територію України нових адвентивних видів шкідників, хвороб, рослин і бур’янів. Своєчасно виявити і перешкодити їх проникненню та розповсюдженню на території країни – головне завдання Державної служби з карантину рослин України. В основу діяльності Державної служби з карантину рослин України входить:
– охорона території України від занесення карантинних організмів;
– виявлення, локалізація і ліквідація карантинних організмів;
– запобігання проникненню карантинних організмів з карантинної зони до регіонів України, де вони відсутні;
– здійснення державного контролю за дотриманням карантинного режиму і проведенням заходів з карантину рослин при вирощуванні, заготівлі, вивезенні, ввезенні, транспортуванні, зберіганні, переробці, реалізації та використанні рослин і продуктів рослинного походження.

 

З 1994 року Україна є членом Європейської та Середземноморської організації з карантину та захисту рослин (ЄОКЗР), а у 2006-му – приєдналася до Міжнародної конвенції захисту рослин (МКЗР). З моменту вступу до ЄОКЗР та МКЗР Україна бере активну участь у роботі зазначених організацій. Міжнародна діяльність нашої держави в галузі карантину рослин спрямована на поступову гармонізацію українського фітосанітарного законодавства відповідно до міжнародних норм у галузі карантину рослин, обмін інформацією, координацію діяльності тощо.

 

Враховуючи те, що Україна нещодавно стала членом Світової організації торгівлі (СОТ), та у зв’язку з тривалими євроінтеграційними процесами, фітосанітарне регулювання в Україні здійснюється у відповідності до Закону України «Про карантин рослин».

 

Положення Закону України «Про карантин рослин» адаптовані до вимог Угоди СОТ щодо застосування санітарних норм і фітосанітарних заходів, положень Міжнародної конвенції захисту рослин, а також норм Міжнародних стандартів з фітосанітарних заходів (МСФЗ).

 

Сьогодні в Україні триває процес гармонізації національних стандартів відповідно до міжнародних вимог.
З метою розширення доступу української сільськогосподарської продукції на ринки держав – членів ЄС, фітосанітарною службою України виконуються дії щодо розробки і підписання міжнародних двосторонніх угод стосовно співробітництва у сфері карантину і захисту рослин між Україною і країнами Євросоюзу.

 

Наразі Україна уклала двосторонні угоди в галузі карантину рослин з 17 країнами, а з 29 країнами такі угоди перебувають у стадії погодження. Ці угоди дозволяють мінімізувати ризик обопільного ввезення шкідливих для рослин організмів.
Охорона території і рослинних ресурсів кожної країни від занесення та розповсюдження карантинних шкідливих організмів може бути успішно вирішена за умови координації зусиль цілого ряду країн – торговельних партнерів.

 

З метою попередження ввезення в Україну карантинних та інших небезпечних організмів на території області відкриті та працюють 8 пунктів пропуску на державному кордоні України при перевантажувальному комплексі ТОВ СП «НІБУЛОН», Миколаївському морському торговельному порту, Миколаївському річковому порту, спеціалізованому порту «Октябрьський», Очаківському морському порту, ЗАТ «Калійний термінал», Дніпровсько-Бузькому морському торговельному порту, аеропорту «Миколаїв», а також 13 пунктів карантину рослин у районах та містах області, які обслуговують 19 адміністративних районів області.

 

Щодо обсягів роботи Державної інспекції з карантину рослин по Миколаївській області, наведу такі цифри. За 2009 рік через пункти пропуску на державному кордоні Миколаївської області імпортні об’єкти регулювання не надходили. У пунктах карантину рослин здійснювався контроль (інспектування) за транспортними засобами та об’єктами регулювання (багажем та ручною поклажею пасажирів, продовольчими запасами екіпажів транспортних засобів).

 

У зв’язку з відсутністю вантажопотоку імпортних об’єктів регулювання карантинні організми виявлялись тільки в продкладових суден.
Виявлено два види карантинних організмів у 8‑ми випадках:
• Чотириплямистий зерноїд – у 5‑ти випадках заражені 0,11 тонни зернобобових;
• Картопляна міль – у 3‑х випадках заражені 0,97 тонни картоплі.

 

Найбільш заражені карантинними організмами об’єкти регулювання мали походження з Сирії, Індії, Туреччини, Китаю.
За останні роки із країни-імпортера Україна перетворилася у країну-експортера, що, в свою чергу, підвищує її відповідальність і імідж на міжнародному ринку.

 

За 2009 рік у пунктах пропуску на державному кордоні доглянуто 6738370,55 тонни вантажів на експорт, що на 3317017,23 тонни більше, ніж у 2008 році, та 25521,34 куб. м деревини, що на 84012,05 куб. м менше порівняно з минулим роком.
Експорт об’єктів регулювання проводився до Туреччини, Грузії, Італії, Саудівської Аравії, Алжиру, Марокко, Йорданії, Кіпру, Лівії, Лівану, Сирії, Ізраїлю, Єгипту, Тунісу, Іспанії; Франції, Нідерландів, Бангладеш, В’єтнаму, Джибуті, Філіппін, Судану, Кореї, Конго, Шрі-Ланки, КНДР, Індонезії, Японії, Сомалі.

 

Під час експорту об’єктів регулювання у 187 випадках було виявлено два види карантинних організмів, обмежено поширених на території України.
Великий обсяг робіт виконують спеціалісти внутрішнього карантину. Протягом року державними інспекторами відділу внутрішнього карантину було проінспектовано, доглянуто та піддано лабораторній експертизі при відправці на експорт 59256,01214 тонни об’єктів регулювання, що на 27116,34 тонни більше, ніж у 2008 році, та 6140,79 куб. м деревини, що на 3934,48 куб. м більше порівняно з 2008 роком.

 

При цьому згідно з вимогами країн-імпортерів оформлено 7070 фітосанітарних сертифікатів.
З метою недопущення проникнення на територію інших областей України карантинних організмів, які поширені на території Миколаївської області, та при відправці сільськогосподарської продукції на накопичення карантинному догляду піддано 3500006,496 тонни об’єктів регулювання, що на 481682,65 тонни більше, ніж у 2008 році, та 2724,04 куб. м деревини, що на 2079,431 куб. м більше, ніж у минулому році.

 

При переміщенні об’єктів регулювання в межах України оформлено 104237 карантинних сертифікатів.
Державними інспекторами при надходженні з інших областей України карантинному огляду піддано 4724747,383 тонни об’єктів регулювання, що на 1706423,541 тонни більше, ніж у 2008 році, та 15270,287 куб. м деревини.

 

За 2009 рік проведено обстеження на виявлення карантинних організмів на території області на такій площі: американського білого метелика – 800 га, картопляної молі – 200 га, західного кукурудзяного жука – 800 га, бактеріального опіку плодових – 400 га, ризоманії цукрового буряку – 100 га, шарки слив – 35 га, карантинних бур’янів – 25571 га. При обстеженні були виявлені нові вогнища карантинного бур’яну амброзії полинолистої. При виявленні нових вогнищ карантинного бур’яну державними інспекторами відповідно до ст. 33 Закону України «Про карантин рослин» подавались подання до районних державних адміністрацій щодо запровадження карантинного режиму. Всього по області виявлено нових вогнищ на площі 53537,47 га.

 

Поряд із візуальним методом обстеження також проводилось обстеження на виявлення карантинних організмів за допомогою феромонних пасток. Так, на виявлення капрового жука було виставлено 140 феромонних пасток. Пастки виставлялись у 14 господарствах, загальна площа обстежень становила 14 000 кв.м.

 

На виявлення середземноморської плодової мухи 70 пасток виставлялись у 8 господарствах. Пастками було обстежено 500 кв. м складу, де зберігалися цитрусові, та території 8 пунктів пропуску на державному кордоні України. Площа обстежень за допомогою пасток становила 65 га.

 

При обстеженнях посівів кукурудзи було використано 296 феромонних пасток. Обстеження проводились в 11 районах, 14 господарствах області на площі 1480 га.
З метою виявлення на території області небезпечного карантинного шкідника, такого, як картопляна міль, було використано 155 феромонних пасток у 11 районах, 8 господарствах, 6 населених пунктах на площі 645 га.

 

За результатами висновків карантинної лабораторії у вибірках феромонних пасток карантинних організмів не виявлено.
Державними інспекторами з карантину рослин в адміністративних районах області було обстежено 15 хлібоприймальних підприємств, що включені до списку підприємств, яким дозволено зберігання та переробку імпортного підкарантинного зерна.

 

Харчовими принадами обстежено 71 складське приміщення загальною площею 37448 кв. м. При обстеженні складських приміщень використано 442 харчові принади. Також обстеження проводились за допомогою феромонних пасток на виявлення капрового жука, на 11 хлібоприймальних підприємствах було використано 110 пасток, площа обстеження складів становила – 11000 кв. м. Візуально обстежено 15 хлібоприймальних підприємств, 124 склади загальною площею 1170579 кв. м. Проведеними обстеженнями карантинні види шкідників запасу не виявлено.

 

Проводились обстеження 10 підприємств, відведених для зберігання і переробки вітчизняного зерна. За допомогою 218 харчових принад обстежено 8 хлібоприймальних підприємств загальною площею 118140 кв. м. Феромонними пастками обстежено 6 складів на 4 підприємствах, площа обстеження становила 3500 кв. м. При цьому склади обстежено також візуальним методом на 10 підприємствах загальною площею 54672 кв. м. Проведеними обстеженнями карантинні види шкідників запасу не виявлено.

 

При здійсненні державного контролю виявлено 91 факт порушення чинного законодавства з карантину рослин. Винні у порушенні особи притягались до адміністративної відповідальності за статтями 105, 106 та 18826 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

За порушення карантинного законодавства до адміністративної відповідальності притягнуто 96 осіб на загальну суму 7596 грн.
Одночасно з обстеженнями спеціалісти державної інспекції з карантину рослин пропагували знання у галузі карантину рослин: прочитано 120 лекцій, надруковано 35 статей у районних та обласних газетах, здійснено 2 виступи по радіо, розповсюджено 5000 листівок та плакатів.

 

В.І. РЯБИЙ, головний державний інспектор з карантину рослин по Миколаївській області

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ