Новоодеський район: тенденція до погіршення

Новости, Официально

  23 Мар , 2010

Секретар постійної комісії облради з питань житлово‑комунального господарства, будівництва, приватизації та власності Світлана Федорова проблеми Новоодеського району знає досконало. Новоодещину Світлана Едуардівна об’їздила за час своєї депутатської каденції вздовж і впоперек. На жаль, як не хотіла депутат обласної ради подивитись, що зроблено за її депутатські кошти у Воронцівській амбулаторії, можливості не випало – далися взнаки дороги. Або їх цілковита, подекуди, відсутність. Обабіч шляхів – брили снігу та льоду.

 

– Нічого, – заспокоїла Світлана Федорова, – обов’язково повернусь та гляну, що тут робиться. Заодно проконтролюю і ситуцію, що склалася в Улянівці. Відверто кажучи, думала, що в Улянівці дитсадок вже працює, принаймні сільський голова запевняв мене в цьому ще наприкінці минулого року. Прекрасно розумію, що додаткові 100 тисяч гривень, виділені минулого року обласною радою на облаштування дитсадка, враховуючи постійне підвищення цін, зрештою, закінчились. Це зрозуміло. Але чому ніхто про це не повідомив? Йдеться, насамперед, про того ж сільського голову…

 

А ось Улянівська загальноосвітня школа порадувала. Директор Микола Бондаревський та комірник Микола Салатенко розповіли, що заклад відвідують 74 дитини, з яких 58 – харчуються. Вартість харчування за рахунок бюджету – 4,5 гривні, таку ж суму складають батьківські кошти.

 

Там же, в Улянівці, взнали, що постачанням продуктів харчування до шкіл району займається приватний підприємець В’ячеслав Заставенко. Закупівельні ціни цілком прийнятні, а головне, що продукти В’ячеслав Валентинович завозить завжди вчасно, попри нинішні складні погодні умови. Приміром, яловичина коштує 37,5 гривні, риба – 19,88 та 22,5 (відповідно хек та пангасіус), вершкове масло – 42,25 грн.

 

Світлана Федорова щодо Улянівської школи зробила єдине зауваження: вершкове масло слід купувати не нижче 82 відсотків жирності, бо інше, по суті, є звичайнісінький спред на основі рослинних жирів.
Далі робоча група відвідала Новошмідтівські школу та дитячий садок. Якщо по школі зауважень не було, то по дитсадку виникло їх чимало.

 

– Тридцять років тут працюю, – розповіла завідуюча садком Ольга Дрозд. – Не пригадаю жодного року, коли б менше двох разів на рік штукатурили приміщення. Стіни відходять, утворюються такі щілини, що можна просунути руку. Будівля перебуває в аварійному стані. Ми тільки здогадуємось, в якому стані каналізаційні комунікації, що пролягають під будівлею. Іноді стає просто моторошно: ось, нещодавно повідомляли про можливий землетрус. Його, зрештою, не було, але ж яких нервів нам це коштувало. Троє працівників садку поміж себе розподілили п’ятнадцять дітей – кому кого хапати та бігти надвір.

 

Секретар Новошмідтівської сільської ради Ольга Кирилюк розповіла, що проблему з дитсадком слід вирішувати негайно. Можливий шлях – купити у селі хату і пристосувати її під приміщення дошкільного закладу. Це було б дешевше, ніж витратити близько мільйона гривень (за попередніми підрахунками) на ремонт існуючої будівлі.

 

Хотілося б зазначити, що харчування дітей у Новошмідтівці здійснюється великою мірою завдяки спонсорській допомозі – більше половини від потреб забезпечують місцеві фермерські господарства.

 

Із 123 дітей, що відвідують Сухоєланецьку загальноосвітню школу, харчуються 100 школярів. На противагу Новошмідтівській школі, де дівчатка-старшокласниці, відмовляючись від харчування, на наших очах збігали до крамниці та купили сухарики та солодку воду, у Сухоєланецькій школі до магазину не бігають – харчуються в школі.

 

– Це, звичайно, добре, – зробила заувагу Світлана Федорова, – але ж мене вразила кухня. Вибачте, але як можна, за наявності проточної води, полоскати посуд у тазику? До того ж і вода була настільки каламутною, що нею тільки підлогу мити. А найгірше полягає у тому, що все це спокійно споглядав медичний працівник. Та й абияк складені і не розфасовані риба та м’ясо у холодильнику, що суворо забороняють санітарні вимоги, – не діло.

 

Але раціон харчування, щиро кажучи, бідненький. І якщо тривалу відсутність молока ще можна якось пояснити проблемами з доставкою, то вина за неналежне надходження спонсорської допомоги повністю лягає на плечі працівників школи. 27 кілограмів олії та 200 кілограмів огірків – ось і весь доробок сухоєланецьких педагогів. Усі закиди щодо небажання допомагати школі відкинула сільський голова Людмила Шелухіна: «Для того, щоб давали, треба звертатись. Під лежачий камінь вода не тече».

 

Зовсім інша картина очікувала членів робочої групи у Сухоєланецькому дитсадку: затишно, чисто, охайно. Вихователь Оксана Косова розповіла, що дошкільний заклад відвідують 20 дітей. Вартість харчування становить 6,7 гривні, з яких 30 відсотків батьківської плати. Що приємно вразило, так це виведена навіть до приміщення групи гаряча вода, що суттєво зменшує ризик захворювань.

 

Виконуюча обов’язки директора Новоодеського дошкільного закладу № 1 «Світлячок» Інна Панасюк щодня зустрічає 134 вихованців. Попри те, що приміщення розраховані лише на 95 дітей, маленькі відвідувачі садку та ясел почуваються у дошкільному закладі комфортно. Вартість харчування у дитячому садку становить 4,2, а у яслах – 3,9 гривні, витрати навпіл ділять міський бюджет та батьки. На жаль, через відсутність бюджету останнім часом довелося скоротити витрати на харчування. Так, протягом останніх двох тижнів діти не отримують кислий сир, ціна на який сягнула просто захмарного рівня – 38 гривень за кілограм. Щоденне постачання (все ж таки райцентр) здійснює приватний підприємець Лілія Корінна. Жодних нарікань на її роботу немає.

 

Своє господарство, яке утримується у зразковому стані, продемонструвала членам робочої групи комірник Валентина Тасенко. Чистота, охайність, повна наявність потрібних продуктів, велика кількість власних заготовок – мабуть, «Світлячок» у цьому плані – взірець для інших. Усе це великою мірою завдяки постійній увазі та турботі з боку місцевої влади. Втім, і цього дня, взнавши, що до дитячого садка приїхали з перевіркою, не забарився міський голова Юрій Шутяк, до речі, вихованець «Світлячка».

 

Далі робоча група побувала у Новоодеській загальноосвітній школі № 1. Директор школи Раїса Опанасенко проінформувала, що з 398 дітей, які відвідують заклад, харчуються лише 245. Невисокий відсоток охоплення харчуванням засвідчила і заступник директора з навчально-виховної роботи Новоодеської ЗОШ № 3: її відвідують 356 учнів, а харчуються – 200. Причини все ті ж: і небажання самих батьків вносити по 4 гривні, і категоричні відмови дітей харчуватись у школі, які воліють бігати на перервах до крамниць.

 

– А все це, зрештою, виливається у просто страшні статистичні дані, – зазначив заступник начальника управління освіти райдержадміністрації Валерій Багнюк. – Я ще й працюю у районній призовній комісії і можу озвучити такі показники нашого району: 70 відсотків юнаків згідно з медичними обстеженнями непридатні до служби у лавах української армії. Які ж у них хвороби? У переважній більшості набуті. 10-15% мають поганий зір, стільки ж захворювання щитовидної залози і половину складають хлопці із захворюваннями кишково‑шлункового тракту. Ось результат їхнього неконтрольованого харчування.

 

Підбиваючи підсумки поїздки, депутат обласної ради Світлана Федорова із жалем відмітила стійку тенденцію до погіршення дитячого харчування у Новоодеському районі. Це стосується як якості, так і відсотка охоплення.

 

Петро ІЛЬЇН

 

Новоодеський район

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ