У Єланці діти з медом

Новости, Официально

  30 Мар , 2010

Об’їздивши протягом останніх тижнів десятки загальноосвітніх шкіл та дошкільних навчальних закладів області із робочими групами обласної ради з метою вивчення ситуації із забезпеченням дітей гарячим харчуванням, остаточно переконався, що ця проблема лежить, скоріше, у площині ставлення органів місцевого самоврядування до дітей, елементарного бажання бачити їх здоровими. І ніякі фінансові труднощі не стануть цьому на заваді.

 

Приміром, днями у Єланецькому районі побувала голова постійної комісії обласної ради з питань роботи з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації та зв’язків з органами місцевого самоврядування Олена Симоненко. Переважна більшість шкіл та дитсадків, де побувала робоча група, не викликала зауважень. Більше того, досвід Єланецького району у забезпеченні дітей гарячим харчуванням певною мірою може служити прикладом для інших регіонів області. Хоча, зрозуміло, не обійшлося і без зауважень.

 

Насамперед це стосується Єланецької загальноосвітньої школи № 1, де із загальної кількості учнів у 534 дитини їдальню відвідують лише 232, тобто охоплення досить низьке – всього 44%. Зрозуміло, що небажання учнів шкіл, які розміщуються у районних центрах, харчуватись у школах – річ звичайна. Але ж у розташованій поряд гуманітарній гімназії кількість охоплених харчуванням учнів хоч і невелика, та все ж таки помітно різниться в кращий бік – 60,5%.

 

Найкращі враження залишились від дошкільних закладів районного центру. Селищний голова Любов Баденко розповіла, що минулого року у дитсадку № 1 виконано ремонтних робіт на 206 тисяч гривень. Не менші кошти планують витратити у Єланці на впорядкування обох дошкільних закладів і нинішнього року. До того ж, зауважила селищний голова, є намір відкрити ще один дитячий садок, де можна буде утримувати до 50 дітей. Завідуюча дитсадком № 1 Лариса Григоренко повідомила, що вартість харчування у закладі становить 8,76 гривні на день, з яких батьківська плата – 50%. Малозабезпечені сім’ї сплачують 25%, а учасникам ліквідації Чорнобильської катастрофи харчування їхніх дітей обходиться безплатно.

 

– Вартість харчування на один день, – зазначив заступник Єланецької райдержадміністрації Василь Богданцев, – досить умовна, бо має місце суттєве здешевлення продуктів. У першу чергу завдяки своєчасній і у достатній кількості закупівлі овочів. Приміром, більшість загальноосвітніх шкіл та дошкільних навчальних закладів забезпечили себе ще восени картоплею вартістю до двох гривень за кілограм. Істотну допомогу школам та дитсадкам надають спонсори.

 

Дійсно, взяти хоча б такий вкрай потрібний для дитячого організму продукт, як мед: у коморах практично всіх закладів його у достатній кількості, чого не скажеш про інші райони області.

 

Суттєво впливають як на раціон, так і на якість харчування власноруч заготовлені продукти. Голова Єланецької районної ради Валерій Бовнегра зауважив, що кілька років тому, вже відчуваючи згубний вплив так званої кризи і розуміючи, що покращення ситуації очікувати не доводиться, у районі вирішили всім дитячим закладам виділити земельні ділянки. Цибуля, буряк, морква, горох, зелень тощо – все це вирощується своїми руками.

 

З іншою проблемою зіткнулися члени робочої групи у Ясногородці. Там школу відвідують 76 дітей (харчуються, до речі, 57), значну частину доводиться підвозити із сусідніх Гражданки, Крутоярки, Півнів та Михайлівки. І якщо учнів на уроки старенький шкільний автобус ще якось доставляє, то відвідувати дитсадок малеча не має можливості через транспортну проблему. Як розповіли завідуюча дитсадком Світлана Булак та сільський голова Руслан Готшалюк, на території сільради мешкає 68 дітей віком до шести років і тільки 19 відвідують дошкільний заклад.

 

Районна влада ясногородські труднощі прекрасно усвідомлює, але, на жаль, придбати новий автобус поки що не спромоглася. Втім, Валерій Бовнегра завірив, що нинішнього року, не сподіваючись на отримання автобуса за рахунок державного бюджету, буде зроблено все можливе і район придбає транспорт для Ясногородки.

 

Жодних зауважень не викликали Нововасилівські школа та дитсадок. Сільський голова Тетяна Лептуга, демонструючи нещодавно облаштований у приміщенні школи дошкільний заклад, розповіла, що фінансування здійснювалося із двох джерел. Половину коштів на відкриття вдалося залучити завдяки спільному проекту Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», решту грошей нововасилівці отримали від депутата обласної ради Валерія Мельніченка. Триватимуть роботи по остаточному облаштуванню дитсадка і нинішнього року.

 

А ось у сусідній Малодворянці ситуація протилежна: дитсадка немає і ніяких спроб його відкрити сільський голова Олександр Заноза не робить і, як стало зрозумілим зі слів голови районної ради, робити не збирається. Хоча на неприпустимість такого ставлення до потреби земляків у дошкільному закладі йому вказували неодноразово. Слід зауважити, що приміщення, які можна пристосувати під дитячий садок, у Малодворянці є. Немає тільки бажання працювати.

 

І справжньою оазою благополуччя видалися школа та дитсадок у Братолюбівці. Приміщення чисті, затишні, охайні, стіни прикрашені малюнками на природознавчу тематику, бо школа має статус закладу екологічного виховання.
– Наробили фруктової сушки, назбирали липового цвіту, маємо свою олію та борошно, – розповідала директор школи Любов Богданцева. – Вартість харчування в окремі дні сягає 10 гривень.

 

А про відповідальне ставлення до нормальної роботи загальноосвітніх шкіл та дошкільних закладів у Єланецькому районі свідчить і такий факт: Єланеччина – єдиний район в області, де повністю відсутня мережа централізованого водопостачання, але всі без винятку заклади мають внутрішні санвузли.

 

Петро ІЛЬЇН
Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ