Як зберегти Будинок культури?

Конфликт, Новости

  25 Мар , 2010

Дивлячись час од часу на віконні провалля спортивного залу районного Будинку культури, єланчани постійно себе запитують: що з ним буде далі? Відповісти точно неможливо, принаймні зараз, але окреслити коло можливих варіантів – можна. Дехто з мешканців району не забарився це зробити, і останнім часом почали поширюватись чутки, що, буцім-то, залишки районного культурного закладу незабаром продадуть на будівельні матеріали. Тобто на розбір.

 

Озвучив ці «народні» припущення депутат обласної ради Олександр Гонзарь. Так, у своєму депутатському запиті від 27 лютого, він пише:
«Понад десять років тому Єланецький районний Будинок культури, по суті, припинив своє існування. Споруда катастрофічно руйнується, приміщення вщерть занедбані. Наразі – фантом. Перетворився у «єланецький Сталінград»…

 

Заржавіла проблема його реанімації неодноразово ґрунтовно і принципово обговорювалась у постійній комісії обласної ради з питань культури, науки і освіти, сім’ї та молоді, спорту. Змістовні рекомендації надсилались у відповідні інстанції. На превеликий жаль, марно. Результат – нульовий.

 

Натомість місцева владна команда знайшла «вихід», зініціювати процес його приватизації. Схоже, єланецький «досвід» має стати прецедентом не тільки в області.
У збут пішла культурна спадщина… Навіть не ганьба. Гірше».

 

Районний Будинок культури, загальною площею 2576 кв. м, відкрив свої двері у 1973 році на замовлення колгоспу «40 років Жовтня», який тривалий час і витрачав кошти на утримання цього об’єкта.

 

Після його передачі у районну комунальну власність та зміни джерела фінансування (районний бюджет), з’явилася проблема недоотримання коштів, що спочатку призвело до скорочення обсягів його діяльності, а згодом – до повної її зупинки. За останні десять років технічний стан Будинку культури погіршився до такого стану, що реконструкцію слід здійснювати негайно.

 

Ремонт м’якої покрівлі, що виконувався ще у 2000 році, дав лише проміжний результат, а досягнення бажаного потребує значних коштів, яких у районі не вистачає.

 

Про які конкретно суми йдеться, сказати важко. Принаймні, позаминулого року, коли обласній раді надавало відповідну інформацію управління культури облдержадміністрації, йшла мова про 5 млн. грн. Але й тоді розрахунки були приблизними, бо не враховувались ані дефектний акт на аварійність будівлі, ані відсутність проектно-кошторисної документації.

 

Сьогодні Будинок культури зазнає остаточної руйнації внаслідок того, що тече покрівля, вибиті шибки, відсутнє опалення. Аби його зовсім не розтягнули, виділяються тільки кошти на трьох охоронців. Можливо, така незавидна доля спіткала БК певною мірою завдяки відкриттю в Єланці на базі колишнього кінотеатру «Зоря» Центру культури та дозвілля, де проводиться вся культурно-освітня робота та заходи з організації дозвілля жителів Єланця. Відновлений культурний заклад має 250 глядацьких місць, сяє євроремонтом та затишними приміщеннями.

 

Але переважна більшість мешканців району, саме такий висновок можна зробити з їхніх міркувань, все ж таки переконана, що Будинок культури потрібен району. І альтернативи цьому немає.

 

Минулого вівторка за дорученням голови обласної ради у Єланці побувала голова постійної комісії з питань роботи з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації та зв’язків з органами місцевого самоврядування Олена Симоненко, аби на місці вивчити ситуацію. Голова районної ради Валерій Бовнегра одразу ж спростував чутки про можливий продаж Будинку культури.

 

– Не скажу, що вони зовсім не мають підґрунтя, – зауважив Валерій Данилович, – такі розмови точилися між депутатами районної ради. Але ж то були просто розмови з відчаю, адже всім прикро усвідомлювати, що ще трішки – і залишиться просто купа уламків. Натомість депутати ухвалили список об’єктів, що не підлягають приватизації у 2010 році, де чітко зазначений і Будинок культури.

 

Олена Симоненко та Валерій Бовнегра залучили до спілкування і депутата районної ради Ольгу Гуліну, яка, власне, забила на сполох щодо продажу Будинку культури. Під час робочої розмови були визначені заходи, аби зберегти будівлю у бодай нинішньому вигляді. Перш за все, голова районної ради пообіцяв, що ближчим часом будуть залатані діри у покрівлі. Далі треба зробити експертну оцінку та виготовити проектно-кошторисну документацію на реконструкцію. І за щонайменшої можливості в плані фінансування замінити застарілий плаский дах, що постійно вимагає ремонту, на доцільнішу шатрову покрівлю.

 

Петро ІЛЬЇН
Фото автора

 

Єланецький район

 

Комментарии:

  1. Игорь:

    а цьому будинку культури і до цих пір нічого не зробили…

Сообщение:

*

НОВОСТИ