Непрості часи для профспілок

Конфликт, Новости

  29 Апр , 2010

27 квітня відбулося VII засідання Миколаївської обласної ради профспілок, до участі в роботі якого були запрошені члени облради профспілок, голови та заступники голів обласних і міських галузевих комітетів, керівники первинних профспілкових організацій. Основним пунктом порядку денного стала доповідь голови обласної ради профспілок Маргарити Сапожнікової на тему «Згуртовані профспілки – запорука дотримання трудових прав людини».

 

Але на початку роботи учасники засідання виконали приємну місію: Почесний знак за соціальне партнерство отримав голова правління АТЗТ «Промбуд-2» Віктор Загоруй, а голові облради ФСТ «Україна» Роману Тимченку вручили Почесну грамоту Федерації профспілок України.

 

Маргарита Сапожнікова у своєму виступі зазначила, що негативні тенденції як у світовій, так і вітчизняній економіці суттєво позначились на благополуччі людей праці: на жаль, бідність стала поширеним явищем в українському суспільстві. Незважаючи на заходи, здійснювані профспілками області в рамках соціального діалогу з органами влади, місцевого самоврядування та роботодавцями, ситуація в соціально-трудовій сфері залишається напруженою.

 

Триває щорічне зниження числа зайнятих у реальному секторі економіки: минулого року майже на 10 тисяч осіб, за два місяці поточного року – ще на 2 тисячі. У зв’язку зі спадом виробництва набула широкого розповсюдження практика неповної зайнятості працівників – у 2009 році в режимі скороченого робочого дня або тижня працювали 37 тисяч осіб, у безоплатних відпустках з ініціативи адміністрації – близько 7 тисяч працівників.

 

Низькою залишається заробітна платня у більшості галузей економіки. 20 тисяч осіб працюють в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, значно погіршився стан здоров’я трудящих. Мають місце непоодинокі факти порушення трудового законодавства, невиконання соціальних зобов’язань колективних договорів.

 

Відповідно до реалій сьогодення чимало проблем існує і в самих профспілкових організаціях. Про це красномовно свідчить той факт, що кожного року кількість членів профспілок в області скорочується на 10 тисяч осіб. Усього ж сьогодні профспілки у своїх лавах об’єднують 205 тисяч чоловік. За словами Маргарити Сапожнікової, найслабша ланка у структурі профспілкових організацій – первинні організації. Лише 38 осіб працюють на звільненій основі, це – 1,5% від загальної кількості первинних організацій.

 

Голова профкому ВАТ «Вадан Ярдс Океан» Анатолій Нємов зауважив, що дуже часто на передній план виходять непрості стосунки профспілкових організацій із власниками підприємств. Це дуже болюча проблема. До того ж нерідко власники просто не зацікавлені у створенні профспілкових організацій на своїх підприємствах, а тим більше у їхній принциповій позиції. Тому ціла низка крупних міжнародних компаній, які працюють у нашій області, до сих пір не мають первинних організацій.

 

Про вкрай потрібну згуртованість профспілок у нових умовах роботи говорила Світлана Начинова – голова обласної організації профспілки працівників житлово‑комунального господарства, місцевої промисловості та побутового обслуговування населення.

 

– Наша профспілка – найстарша в Україні, її було створено ще у буремний 1905 рік. Мабуть, тому це знаково, що і проблем у нас, напевне, найбільше, – зауважила Світлана Олексіївна. – Через низький рівень заробітної платні галузь житлово‑комунального господарства активно залишають досвідчені кадри, спеціалісти. Зараз середній вік працівників ЖКГ становить 50 років, тобто молодь, наше майбутнє, не бачить ніяких перспектив. Наші неодноразові звернення з приводу збільшення фінансування з боку держави на реформування ЖКГ залишаються без відповіді.

 

Також своїми труднощами поділилися голова обкому профспілки працівників культури Любов Назарова, голова райкому профспілки працівників АПК Первомайського району Олександра Ярославська, голова обласної організації профспілки працівників автотранспорту та шляхового господарства Олена Піскунова.

 

У зв’язку із зазначеними проблемами обласна рада профспілок вирішила вважати невід’ємною складовою стратегії і тактики дій профспілок області в кризових умовах забезпечення єдності та згуртованості членських організацій, галузевих організацій профспілок та обласного профоб’єднання. Головне завдання – здійснення в рамках соціального діалогу заходів, спрямованих на подолання бідності серед трудящих, дотримання трудових прав людини. Членським організаціям рекомендовано продовжити роботу з врегулювання питань зайнятості та оплати праці, під час переговорів з органами влади та роботодавцями домагатись максимального врахування позиції профспілок при прийнятті рішень у сфері соціально-трудових відносин.

 

Учасники засідання також підтвердили повноваження нових членів ради, заслухали звіт про виконання бюджету облпрофради за 2009 рік, ухвалили бюджет на 2010 рік і визначили заходи щодо святкування 1 Травня – Дня міжнародної солідарності трудящих.

 

Петро ІЛЬЇН
Фото Дмитра ЛАСКІНА

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ