Віктор Янукович відзвітував про 50 днів своєї роботи

Новости, Политика

  27 Апр , 2010

Президент України вирішив не чекати традиційних 100 днів до зустрічі з представниками мас-медіа і поспілкувався з журналістами з різних регіонів раніше. «Зараз іде день за два», – наголосив Президент і представив короткий звіт своєї півторамісячної роботи.

 

Найперше, на що звернув увагу Віктор Янукович, – це стан країни після президентських виборів. «Останні 5 років ті чвари, які були при владі, довели країну до руїни у багатьох напрямках життєдіяльності, а останні 2 роки фактично йшло знищення економічної системи України і значне погіршення на цьому фоні життя людей. Уряд фактично не підпорядковувався ні главі держави, ні ВР», – наголосив Президент. За словами В. Януковича, «не лише українські громадяни, але й увесь світ був втомлений від перманентних конфліктів української влади, від чвар між Президентом та Прем’єр-міністром, від неузгодженості їх дій». На цьому тлі дуже страждала українська економіка. Рівень ВВП скоротився на 15%, що в рази гірше порівняно з сусідніми Польщею, Росією, Білоруссю. «Серйозно впав рівень життя громадян. Середньомісячна заробітна плата українців знизилася до 240 доларів на місяць і є втричі меншою, ніж в Росії. Під загрозою зриву опинилося будівництво об’єктів Євро-2012», – зауважив Віктор Янукович. Зріс загальнодержавний борг, зменшились золотовалютні резерви, гривня знецінилась у півтора рази. Були розкрадені мільярди коштів, і все, як кажуть, «під політичні рішення».

 

Непокоїть Президента і майбутній приїзд Кіотської групи, яка має перевіряти ефективність витрачання коштів, які Україна отримала згідно з Кіотським протоколом. Цей договір, направлений на обмеження викидів у атмосферу парникових газів, був ратифікований нашою державою ще в лютому 2004 року, і тепер прийшов час з’ясувати, як він виконується. «А ми поки не можемо знайти кінців, куди ці гроші поділися», – прокоментував Віктор Янукович, зазначивши, що все це наслідки абсолютної неконтрольованості фінансової та розрахункової платіжної дисципліни.

 

«За моїм дорученням, – повідомив Віктор Федорович, – Міністерство фінансів організовує міжнародний аудит з деяких напрямків: це – порушення під час видачі кредитів під державні гарантії, порушення в сфері державних закупівель, неефективне витрачання коштів на боротьбу з грипом та закупівлю медичного обладнання, зловживання в сфері відшкодування ПДВ». Уже зараз, за словами Президента, відкрито близько 30 карних справ за цими порушеннями.

 

Від справ кримінальних глава держави перейшов до питань нагальних, а саме газових переговорів з Росією, які деякі журналісти вже встигли охрестити «харківським проривом». «Ми всі з вами добре пам’ятаємо гасла зменшити залежність України від імпортних енергоносіїв, – нагадав Віктор Янукович. – Результат – Україна отримала найдорожчий газ в Європі. Тому саме ключовим завданням по виводу країни з кризи я вважав пошук можливості зменшення ціни на газ». Президент також звернув увагу на те, що борги НАК «Нафтогаз України» за минулий рік сягнули 70 млрд. доларів США. «Цю компанію фактично зробили донором усієї української економіки, а потім довели до банкрутства».

 

Виходом із ситуації, що склалася, могло стати лише зниження ціни за постачання газу. Внаслідок тривалих і, як зауважив Президент, важких переговорів з російською стороною був підписаний договір, згідно з яким Україна, починаючи з квітня 2010 року, буде отримувати додатковий фінансовий ресурс у вигляді зниження ціни на газ. «Ми його рахуємо, як приблизно 40 млрд. на 10 років. Тобто вже з 2010 року, а не з 2017, Україна почне мати зниження ціни на газ щомісячно приблизно на рівні 330 млн. доларів. І з 2012 року ми будемо мати знижку до існуючої ціни на рівні 30%. Це дасть можливість суттєвої допомоги нашій економіці і можливість не піднімати в цьому році ні тарифи на газ, ні тарифи на житлово‑комунальні послуги», – підкреслив Віктор Янукович.

 

Глава держави також зазначив, що наразі практично завершено формування вертикалі виконавчої влади і ведеться робота над тим, щоб відновити довіру і партнерські відносини з країнами-сусідами – як на заході нашої країни, так і на сході. «Україна знову повернулася до політики миру, добросусідства та раціонального прагматизму», – сказав Президент. Для збереження та ефективного впровадження нового курсу були створені Комітет економічних реформ, робоча група з питань судової реформи, розпочато роботу Національного антикорупційного комітету, а найближчим часом має відбутися презентація новоствореної Гуманітарної громадської ради. «Ми пропонуємо країні новий курс, в основі якого буде політичний діалог, соціальні виплати, нова державна політика, економічні реформи та позаблокова політика», – наголосив Віктор Янукович і висловив сподівання, що такий курс, направлений на підвищення рівня життя громадян і будівництво сильної держави, буде підтриманий населенням країни.

 

Після цього глава держави відповів на запитання, які хвилювали представників мас-медіа з усієї України. Зокрема, повертаючись до газових переговорів і пов’язаного з ними питання про базування Чорноморського флоту Російської Федерації на території нашої держави, кіровоградські журналісти поцікавились: чи справді вже таким необхідним для України було продовження перебування ЧФ біля берегів Криму? На що Віктор Янукович відповів, що згідно з договором, підписаним ще у 1997 році між нашими державами, розрахункова ціна за базування ЧФ тоді була встановлена на рівні 97 млн. 850 тис. доларів на рік, і ці гроші йшли як «списання» боргів України за поставлений Росією природний газ. «За роки незалежності Україна заборгувала близько 2,5 млрд. доларів, і кожен рік списання цього боргу з України відбувалося. Тобто ми, як кажуть, «живих» коштів ніяких не отримували», – пояснив глава держави. Ця ж угода, за його словами, дозволить уже сьогодні, у час кризи, суттєво покращити економічну ситуацію в країні і зменшити фінансове навантаження на держбюджет.

 

Друге питання, що цікавило журналістів, стосувалось перспектив видобутку урану на власних теренах. «Ми маємо плани відновити видобуток урану на наших українських родовищах. Сьогодні Росія на 100% постачає ядерне паливо на Україну, володіє 100% українського ринку», – зазначив Президент. Щоб змінити цю ситуацію, Україна планує спільне з Росією будівництво заводу з виробництва тепловиділяючих елементів (ТВЕЛ) для атомних електростанцій на рівноправних умовах. Це, на думку Віктора Януковича, дасть можливість повернути половину українського ринку і водночас отримувати прибуток від постачання урану в Європу. Найближчим часом глава держави пообіцяв також вирішити питання про кредитування російською стороною обладнання для будівництва третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

 

Миколаївських журналістів цікавила робота громадських рад. «Ми говоримо про те, – відповів на запитання Віктор Федорович, – що треба наводити порядок в країні, і про те, що треба народ наблизити до влади». У такому випадку громадські ради можуть стати тим органом, який отримуватиме достовірну інформацію від правоохоронних структур, і таким чином певною мірою контролюватиме їхню діяльність щодо максимального захисту прав людини.

 

Стосовно напрямків зовнішньої політики, Віктор Янукович наголосив, що Україна насамперед має знайти своє місце «в трикутнику Євросоюз – Росія – США», що вона, безумовно, інтегруватиметься у європейський простір, але в першу чергу необхідно навести лад в середині країни для того, щоб стати надійним партнером, – як для країн-сусідів, так і для інших держав. Принциповою в такому випадку глава держави назвав можливість України «говорити і виконувати свої зобов’язання перед нашими партнерами і вимагати від них, щоб вони виконували свої перед нами».

 

Відповідаючи на запитання, Віктор Янукович також торкнувся тарифів на житлово‑комунальні послуги. Він зауважив, що в Україні немає єдиної мірки, за якою їх можна було б обрахувати. І на це є об’єктивні причини: різноманітна інфраструктура, різні умови, різна вартість об’єктів житлово‑комунального господарства. Проте перед Кабінетом Міністрів і Міністерством з питань житлово‑комунального господарства було поставлене завдання відпрацювати таку систему, «яка б створила умови однакової ціни в будь-якому кінці України на воду, на газ та цілий ряд комунальних платежів».

 

Завершуючи зустріч, Віктор Янукович пообіцяв, що подібні прес-конференції віднині відбуватимуться систематично як з представниками центральних, так і з працівниками регіональних ЗМІ.

 

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ