Науково-практичний семінар: cекрети врожайності від черкаського «Маїсу»

Новости, Экономика

  19 Авг , 2010

Загальновідома істина, яку вже давно взяли на озброєння аграрії, говорить: що посієш, те й пожнеш. Останнім часом це прислів’я набуло прямого значення. Сільгоспвиробники знають, що якість посівного матеріалу – одна з головних запорук, яка більш ніж на 30 % впливає на врожай, а тому й купують насіння у постачальника, який зарекомендував себе як надійний партнер і виробник якісної насіннєвої продукції. Це компанія «Зоря-Маїс Насіння».

 

Обмін досвідом – запорука успіху

 

Компанія на ринку України вже 18 років і за цей час стала визнаним лідером насінництва не лише в нашій державі, але й за її межами: більше тисячі господарств у різних регіонах України, Росії, Білорусі є споживачами її продукції, і їх кількість зростає з кожним роком. У першу чергу завдяки якості посівного матеріалу та активному впровадженню передових технологій та досягнень селекції «Зорі-Маїс Насіння». Численні семінари, наради, тренінги, презентації, виставки, учасниками і організаторами яких є «маїсівці», направлені на популяризацію кукурудзи як економічно привабливої культури, розширення ринку збуту власної продукції, пошук нових партнерів та зміцнення взаємовідносин з уже існуючими. Днями науково?практичний семінар відбувався і у нашій області.

 

– Щороку практично всі спеціалісти – технологи, інженери, агрономи, селекціонери – об’їжджають наших партнерів по всій Україні, починаючи із півдня – Миколаївська, Херсонська, Одеська області – і закінчуючи Хмельниччиною, Тернопільщиною, Сумщиною, – прокоментував директор СТОВ «Зоря-Маїс Насіння» Сергій Пасєка. – Відвідуємо партнерів, щоб подивитися, з якими результатами вони підходять до осені, адже осінь є показником, вінцем усієї роботи аграріїв.

 

Місцем проведення семінару з підсумками огляду посівів кукурудзи Миколаївщини стало ДП «Племрепродуктор «Степове» (с. Степове Миколаївського району), яке обране невипадково. Вже не один рік це державне підприємство є найбільшим у регіоні виробником сільськогосподарської продукції. Маючи у своєму розпорядженні понад 6 тис. га землі під сільгоспугіддями, господарство спеціалізується на вирощуванні зернових і зернофуражних культур, соняшнику, цукрових буряків та кормовиробництві, у тваринництві займаються племінним скотарством, свинарством і виробництвом м’яса. Ось уже 38 років очолює підприємство заслужений працівник сільського господарства України, Герой Соціалістичної Праці Володимир Григорович Погорєлов. І за цей час не лише підприємство, але й село Степове стали зразком стабільності й добробуту.

 

За словами Володимира Григоровича, мета ДП «Племрепродуктор «Степове» уже не один десяток років залишається незмінною: створення задовільної кормової бази, що є одним із вирішальних факторів досягнення сільгосппідприємством високих показників розвитку молочного та м’ясного скотарства. Керівництво господарства на власному досвіді знає, як важливо мати якісний посівний матеріал для отримання високих врожаїв.

 

– Це єдине підприємство в районі, – наголосив Володимир Погорєлов, – яке займається силосуванням, оскільки має більше 5 тис. свиней, приблизно 300 корів, є птиця, і тому близько 4 тис. тонн фуражу необхідно лише на годівлю тварин. На мій погляд, кукурудзу в нашій кліматичній зоні нічим іншим ми замінити не зможемо.

 

Яке зерно – такий врожай

 

Спільно з компанією «Зоря-Маїс Насіння» на базі цього господарства було створене демонстраційне поле гібридів кукурудзи, що й були представлені для огляду під час виїзного науково?практичного семінару з проблем ефективності вирощування кукурудзи на Півдні України, учасниками якого стали представники насіннєвої компанії «Зоря-Маїс Насіння», Миколаївська обласна держадміністрація, місцева влада та самі аграрії. Вибір села і підприємства заступник голови облдержадміністрації Віталій Травянко прокоментував так:

 

– Це південь Миколаївської області, де засуха та аномальні погодні умови. Але наші спеціалісти і самі товаровиробники приїхали подивитись на кукурудзу, адже довіра до виробника є лише тоді, коли є можливість побачити продукцію на власни очі.

 

На демонстраційному полі учасники семінару ознайомились із шістьма гібридами, які, на думку директора СТОВ «Зоря-Маїс Насіння» Сергія Пасєки, є найбільш придатними для Миколаївщини.

 

– У цілому компанія виробляє більше 20 гібридів, з них 17 – кукурудзи, 3 – соняшнику, – зауважив він. – Частина з них не будуть продуктивними у вашому регіоні через кліматичні умови, тому представлені, на наш погляд, найбільш економічно привабливі культури. Для Миколаївщини такими є гібриди з показником ФАО 250-400. Серед них, зокрема, гібрид Харківський 329 МВ, розроблений Інститутом рослинництва ім. В. Я. Юр’єва УААН (м. Харків), – середньостиглий, із показником ФАО 320, стійкий до вилягання рослин та стеблової гнилі, холодо- та посухостійкий із потенціалом врожайності 100-105 ц/га на зерно та до 600 ц/га силосу. За словами одного з провідних наукових співробітників компанії «Маїс» професора, доктора наук, автора кількох гібридів, Леоніда Васильовича Козубенка, гібрид Харківський 329 МВ – гібрид універсального типу: по-перше, він є одним із кращих для вирощування силосу в Україні, а по-друге, дає також високі врожаї кукурудзяного зерна. Це, у свою чергу, створює можливість для маневрування і варіювання пріоритетів у вирощуванні кукурудзи.

 

Ще один не менш ефективний гібрид – французької селекції «Бігстар». Середньоранній, легкий для обмолоту, з високим потенціалом урожайності на зерно та силос 110-115 ц/га, високою стійкістю до шкідників та вилягання рослин, відмінною стресостійкістю протягом всього періоду вегетації. Ще один його плюс – швидке віддавання вологи при дозріванні, що має неабияке значення при висушуванні зерна.

 

Загалом науковці «Зорі-Маїс Насіння» порекомендували миколаївським сільгоспвиробникам вирощувати гібриди різних груп стиглості від ранньостиглих до середньостиглих. Це дасть можливість отримання стабільності врожаю як зерна, так і силосної маси, а отже – збільшити прибутки.

Проста математика

 

Після огляду посівів кукурудзи керівники підприємств та представники влади взяли участь у пленарному засіданні. Відкриваючи його, заступник голови обласної державної адміністрації Віталій Травянко наголосив, що останнім часом політика держави все більше направлена на розвиток та стабілізацію тваринництва, тому вирощування зернофуражних рослин, зокрема кукурудзи, і заготівля силосних кормів є одним із пріоритетних напрямків у розвитку сільського господарства.

 

– Останні три роки на Миколаївщині відроджується тваринництво, – поінформував присутніх Віталій Травянко. – А тваринництво обов’язково повинно бути забезпечене кормами, найкращі з яких – кукурудза, тому господарства збільшують її посіви. Це стало основним фактором проведення такого заходу.

 

Презентуючи діяльність компанії «Зоря-Маїс Насіння» та переваги запропонованих нею гібридів, Сергій Пасєка наголосив, що на підприємстві створено повний цикл вирощування кукурудзи, починаючи від селекційної роботи для створення нових гібридів у наукових закладах і завершуючи переробкою зерна, яке виростили в насінницьких господарствах. Він акцентував увагу, що на фоні сьогоднішнього падіння цін на зернові, економічна вигода від вирощування кукурудзи стає ще більш очевидною. Українську кукурудзу нині експортують до Саудівської Аравії, Єгипту, інших країн Африки. Вітчизняні зернотрейдери мають великі експортні контракти з цими країнами, у той час як світовий ринок пшениці та ячменю практично нерухомий. Та й прибуток від вирощування тонни кукурудзи у кілька разів вищий за той, який можна отримувати від вирощування такого ж об’єму зернових.

 

Ось таку просту «математику» продемонстрував сільгоспвиробникам – учасникам семінару директор «Зорі-Маїс Насіння» Сергій Пасєка на прикладі гібриду «Бігстар». Якщо засіяти гібрид з густотою 60 тис. зерен на гектар (згідно з рекомендаціями спеціалістів відносно до кліматичних умов області), то, враховуючи відсоток схожості насіння, отримаємо не менше 50 тисяч стебел. На одному стеблі – 100 грам сухого зерна (у мінімальному розрахунку). Таким чином можна зібрати 5 тонн зерна. Враховуючи середню ціну на кукурудзу, яка була в минулому році, – 1200 гривень, прибуток становитиме 6 тисяч гривень лише з одного гектара. У той час як затрати становлять не більше 2,5 тис гривень у розрахунку на один гектар, включаючи вартість оренди земельного паю, глибокої оранки з осені, підготовки ґрунту, вартість посівного матеріалу, внесення добрив (як мінімум 120 кг аміачної селітри), збирання врожаю та доставку до елеватора. Таким чином, чистий прибуток у приблизних розрахунках становить близько 3,5 тис. гривень. До речі додамо, що вартість посівного матеріалу компанії «Маїс» порівняно з іншими постачальниками насіння кукурудзи у 1,5, а то й у 2 рази дешевша.

 

Довіра як основа співпраці

 

Продовжуючи розмову про насіннєву продукцію черкаських «маїсівців», заступник голови обласної держадміністрації підкреслив, що на Миколаївщині працює ще ряд постачальників якісного насіння, але компанія «Маїс» зарекомендувала себе як надійний партнер. У цьому вже переконалися аграрії з інших областей: Черкаської, Хмельницької, Сумської, Харківської та багатьох інших, де розташовані представництва «Зорі-Маїс Насіння». Адже головним правилом компанії було і залишається те, що співпраця із сільгоспвиробниками будується виключно на довірі. Переконався у доброзичливості та прагненні до ефективної співпраці з компанією «Зоря-Маїс Насіння» і директор державного підприємства «Племрепродуктор «Степове» Володимир Григорович Погорєлов, який зауважив, що останні роки почав співпрацювати з нею.

 

– Ми взяли зерно, посіяли спочатку 200 га, а в цьому році 1200 га. Але на будь-який урожай накладається рядок оплати, то ми отримали змогу від наших партнерів заплатити частину суми відразу, а частину – після збирання врожаю. І якщо по яровому ячменю ми в цьому році одержали 3-5 ц/га, то по кукурудзі – 40-50 ц/га. Тут економіка очевидна: вигідніше вирощувати кукурудзу. А враховуючи те, що нам треба силос на корм, то без кукурудзи ми ніяк не зможемо. Хороше насіння – це вже на 30% запорука врожаю, – наголосив Володимир Григорович і запевнив, що й надалі співпрацюватиме з «Маїсом».

 

Представництво компанії «Зоря-Маїс Насіння» існує в Миколаївській області вже сьомий рік і за цей час вже близько 100 господарств стали її партнерами. Сподіваємось, що ця цифра зросте. Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації пообіцяло «маїсівцям» зі свого боку створити «зелений коридор» і надати активну допомогу для того, щоб такі демонстраційні поля, які є найкращою рекламою в регіонах, висівали в кожному районі нашої області. Це сприятиме стимулюванню вирощування зернофуражних культур як однієї з перспективних галузей рослинництва. Одним словом, маємо надію, що спільними зусиллями миколаївських сільгоспвиробників, представників «Зорі-Маїс Насіння» та місцевої влади буде досягнуто високих результатів, і Миколаївщина посяде достойне місце серед областей – постачальників «королеви полів» – кукурудзи.

 

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА

 

Фото автора

 

Сообщение:

*

НОВОСТИ