Дитяче харчування: норми чи здоровий глузд?

Официально

  30 Сен , 2010

Організація дитячого харчування та підготовка шкіл і дитячих садків до зими – ось головні питання, яким було приділено особливу увагу під час робочої поїздки голови обласної ради Тетяни ДЕМЧЕНКО з депутатами обласної ради до Казанківського району.

Як живуть села Казанківського району, зокрема їх малеча, на власні очі ми змогли побачити, відвідавши разом з першим заступником голови обласної ради Володимиром Пащенком дошкільні навчальні заклади «Світлячок», «Колосок» та ЗОШ імені Г. Сєднєва у селі Володимирівка.
Як кажуть у народі, добра та господиня, яка навіть з малої кількості продуктів зробить гарну страву. Так можна сказати й про колективи Володимирівських навчально-виховних закладів. Безперечно, ремонту та реконструкцій потребують майже всі дитсадки та школи області, але створити у них затишок, окрасу та домашнє тепло може лише людина.

У «Світлячку» ми побачили гарно оформлені кімнати, стенди, дитячі куточки, виставки робіт малюків, побували в їдальні та у харчоблоці. Все і всі на своїх місцях, є навіть власний город, де ще зеленіє петрушка та кріп.
Надзвичайною ошатністю зачарували нас класи ЗОШ імені Г. Сєднєва, їдальня, куточок національного виховання учнів, де всі експонати передають побут наших предків, а оформлення створене руками учнів, учителів та випускників. А чого вартий лише музей слави.

Як зазначає Володимирівський сільський голова Олена Капуста, дещо зроблено своїми зусиллями, суттєвою є допомога району та області. «На сьогодні зроблено 24 євровікна, плануємо зробити ще 10 вікон, харчоблоки, у школі поміняти двері. У будь-якому випадку потрібен ремонт, саме тому ми писали клопотання про включення володимирівських дитсадків до обласної програми реконструкції ДНЗ», – зауважує Олена Володимирівна.

Володимирівку, яка відзначила у неділю своє 200-ліття, ми залишили з вельми позитивними емоціями.
Разом з Т.В. Демченко журналісти відвідали Троїцько-Сафонівський дитсадок та школу, де голова обласної ради висловила низку зауважень щодо організації харчування дітей.
Також Тетяна Василівна завітала з гостями та подарунками до Світлани Дмитрівни Кирієнко, учасниці підпільно-партизанського руху. Від усього серця привітала бабусю і побажала міцного здоров’я й наснаги.
Разом з мешканцями села Тетяна Демченко поклала квіти до пам’ятника визволителям від фашистської навали.

Паралельно з відвідуванням навчальних закладів голова облради звернула увагу на те, що Троїцько-Сафонове – це ще одне село, яке незабаром буде газифіковано. Як запевняє Троїцько-Сафонівський сільський голова Валентина Волкова: «В цьому році мешканці будуть з природним газом. На вулицях уже зроблені розвідні та йде обв’язка навколо домівок. У селі створено 12 кооперативів. Середня вартість, яку необхідно заплатити з одного двору, коливається в межах 5,5-8,5 тисяч гривень, що, в першу чергу, залежить від довжини вулиці та кількості робітників. Безпосередня робота навколо кожного дому та включення приблизно коштує 1,5 тисячі гривень».

Як зізнається сільський голова, не всі родини можуть собі дозволити підключення газу. Проте Т.В. Демченко нагадала про програму, яка передбачає кредитування на газифікацію. Десятитисячний кредит розрахований на 5 років під 3% річних, а в родині, де є двоє дітей до 18 років, – під 1,5%, багатодітним сім’ям – з нульовою річною ставкою.
У ході розмови постало інше питання. Взяття кредиту передбачає наявність повністю оформлених документів на будинок, приватизацію і таке інше, а цим вимогам у селі відповідають одиниці.

На що голова обласної ради попросила провести роз’яснювальну роботу серед мешканців села, а коли збереться певна кількість охочих, буде направлено спеціалістів для переоформлення документів на сільські будинки. І додала, що з цього приводу є чому повчитися в Єланецького району.
Щодо строків підключення газопостачання, роз’яснення дав начальник Казанківського управління газового господарства Андрій Кузін, який запевнив, що максимум до 10 жовтня всім бажаючим мешканцям села Троїцько-Сафонове підключать довгоочікуваний голубий вогник.

Також завітала голова облради й до Казанківського дитячого садочка «Теремок», де оглянула дитячі групи, їдальню та санвузол. Приміщення закладу взагалі розраховано на 14 груп, але працює 9, а в ще одній завершується ремонт.
Цей садок знаходиться в зоні підтоплення і вимагає великих інвестицій. Тетяна Василівна пообіцяла в міру можливості допомогти та порекомендувала проект розбити на декілька етапів та періодів й частинами подавати на впровадження, а також зауважила, що не треба нехтувати «простими дідівськими методами», щоб не постраждати під час негоди.

Після відвідування ДНЗ та ЗОШ району в Казанківській районній державній адміністрації відбулося засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові Казанківської районної ради В.І. Кузіні, в якій взяли участь голова обласної ради Тетяна Демченко, її перший заступник Володимир Пащенко та заступник Олена Симоненко, голова Казанківської райдержадміністрації Василь Скрипник, сільські та селищний голови, представники апарату та керівники загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів.

У ході засідання було розглянуто два основні питання: про організацію харчування учнів у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах Казанківського району та про підготовку закладів освіти до роботи в зимовий період.
Яким чином організовано харчування у Казанківському районі доповіла начальник відділу освіти І.А. Онищенко: «Станом на 20 вересня поточного року харчуванням охоплено 19 шкіл та гуманітарна гімназія. Безкоштовним харчуванням забезпечені учні 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, діти-сироти, позбавлені батьківського піклування.

Всього охоплено всіма видами харчування 2188 учнів району, серед них гарячим харчуванням – 82%».
Середня вартість харчування для учнів 1-4 класів становить 5,10 грн. У раціон дітей включається м'ясо, молоко, кисломолочні продукти, соки, вершкове масло. За рахунок залучення спонсорських коштів та сільськогосподарської продукції середня вартість харчування дітей зазначеної категорії збільшується до 6,50 грн.

Гаряче харчування учнів 5-11 класів організовано за рахунок спеціального фонду (батьки, сільгоспвиробники, підприємці). З метою суттєвого здешевлення вартості харчування дітей у літній період проводиться заготівля основних продуктів харчування за максимально низькими цінами. Між школами та сільгоспвиробникам налагоджена тісна співпраця в даному напрямку.
Навчальними закладами засаджені пришкільні земельні ділянки, городи, на яких вирощують овочі та зелень. У серпні–вересні поточного року школами зібрано врожай на загальну суму 14790 гривень.

Протягом року чисельність дітей, охоплених гарячим харчуванням, збільшилась на 18%.
«Що ж стосується дитсадків, то в районі їх 18, 16 з яких працюють цілорічно, а 2 – сезонні. Всього кількість дітей 0-6 років – 994, ДНЗ відвідують 507 дітей, 18 малят 5річного віку навчаються в першому класі загальноосвітніх шкіл району. Відсоток охоплення дітей дошкільною освітою становить 52,6%, п’ятирічок – 87,3%. Середня вартість харчування однієї дитини в день по району за 8 місяців становить 9,14 гривень», – сказала Інна Анатоліївна.

Головний державний санітарний лікар Казанківського району Юрій Хандріга додав: «…по 13 харчоблокам ЗОШ та ДНЗ не забезпечено достатньої кількості технологічного обладнання. Хоча холодильним обладнанням забезпечені всі дитячі та підліткові заклади. Актуальним залишається питання з проточною холодною водою. Що ж стосується загальноосвітніх шкіл, то лише одна Казанківська ЗОШ № 1 забезпечена ємністю для запасу води з підключенням в загальну систему водозабезпечення». Зі слів Ю. Хандріги, 35% шкіл не підключені взагалі до центрального водопроводу, а 65% позбавлені гарячого водопостачання – це становить 13 з 20 ЗОШ району.

Під час перевірок, як говорить головний лікар, у навчально-виховних закладах не виявлено порушень у приготуванні страв відповідно погодженого перспективного 2-тижневого меню харчування та недовкладення продуктів харчування. В більшості шкіл та дитячих садків застаріле технологічне обладнання, кухонний та столовий посуд, які потребують заміни. Відмічається низька закупівля натуральних соків, йодованої солі. В холодну пору року виявлялись порушення теплового режиму в зв’язку з економією електроенергії. Залишається відкритим питання проведення штучної «С»-вітамінізації 3-х страв згідно з інструкцією у школах, де відсутні медичні працівники.

Прослухавши доповіді Інни Онищенко та Юрія Хандріги, Тетяна Василівна зауважила, що значну роботу з питань харчування учнів у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах проведено. Проте необхідно продовжувати результативну роботу з залучення благодійних та спонсорських коштів, насамперед через укладання договорів соціально-економічного партнерства з сільгосппідприємствами, фермерами, одноосібниками.

Про підготовку закладів соціальної сфери до опалювального сезону присутніх поінформував заступник голови райдержадміністрації С. Красніков. Він зауважив, що на 1 жовтня повинна бути завершена підготовка ЗОШ та ДНЗ до опалювального сезону, зокрема для тих закладів, які опалюються твердим паливом. Сергій Юрійович, зокрема, акцентував увагу на тому, що до 15 жовтня вже повинні бути завершені пусконалагоджувальні роботи газових котелень у навчальних закладах, що опалюються природним газом, ужиті заходи з утеплення приміщень та проведені пробні запуски всіх опалювальних систем незалежно від погодних умов. До початку опалювального сезону також планується ввести в експлуатацію топкові (природний газ) Михайлівського дошкільного закладу та Троїцько-Сафонівської ЗОШ. Також, як сказав заступник голови, до 25 жовтня завершиться реконструкція шатрового даху приміщення Веселобалківської ЗОШ.

Голова районної ради Василь Кузін дав свій коментар щодо роботи його підлеглих та критики з боку влади: «Було докладено багато зусиль, щоб якісно покращити харчування дітей. Проблему значною мірою вирішено. Сьогодні було почуто критику від Т. Демченко, зокрема по Троїцько-Сафонівській школі і кількості продуктів на одного учня, але ми повністю прив’язані до мізерних міністерських норм в 30-50 грамів. Будь-яким чином від них треба відходити, а на проблему дивитись ширше. Але, я думаю, разом з директорами шкіл та сільгоспвиробниками ми цю проблему найближчим часом вирішимо».

Підбиваючи підсумки роботи координаційної ради, Тетяна Демченко підкреслила, що незважаючи на досить непогані показники харчування дітей, відкритим залишається питання нормування м’яса, молока, борошняних виробів та інших продуктів, коли на одну дитину щодня припадає по 35, 10 та 15 грамів цих продуктів відповідно. «Ми виховуємо озлоблену дитину. Адже ситуацію з харчуванням в сільських родинах ми навіть не розглядаємо. Наша мета – накормити дітей в стінах виховних закладів та якомога зменшити батьківську плату, принаймні до 2,5 гривень. Щоб у навчально-виховних закладах сільської місцевості дійсно оплата за харчування була 30% – батьки, 70% – сільська рада. Якщо ми не можемо відійти від міністерських нормувань, то хоча б необхідно урізноманітнювати шкільне меню і замість звичайнісінького молока готувати сир, сирники, домашній йогурт та вареники з сиром».

Валентина СТЄКОЛЬЩИКОВА
Фото автора

Сообщение:

*

НОВОСТИ