І знову Гран-прі!

Культура, Новости

  28 Сен , 2010

Такого значного визнання, вже втретє у цьому році, досяг відомий на Миколаївщині Тернівський народний козачий хор «Веснянка» під керівництвом заслуженого працівника культури України, професора Миколаївського філіалу Київського національного університету культури і мистецтв Омеляна Артемовича Шпачинського на VІІ Всеросійському фестивалі традиційної козачої культури у місті Калач-на-Дону Волгоградської області та у місті Волгограді, який проходив з 16 по 20 вересня.

Уже вкотре фестиваль організовує кафедра традиційної культури Волгоградського державного інституту мистецтв і культури та її натхненник, глибокий знавець фольклору дончаків професор Ольга Миколаївна Никитенко, ректорат і його керманич професор Віктор Кирилович Крючек (до речі, вихідці з України) за підтримки держадміністрації та громадських організацій Волгоградщини.
У заході взяли участь 38 колективів, переважна більшість з яких представляли пісенний фольклор донського регіону (Волгоградська, Воронежська, Ростовська області), а також гості з Москви, Санкт-Петербурга, Самари, Тули, Кубанського краю, навіть з Південно-Африканської Республіки.

Честь репрезентувати народну пісенну творчість козаківчорноморців України випала тернівчанам.
Основна мета і головне завдання фестивалю – вивчення, розвиток і популяризація традиційної культури донського краю у всіх проявах його життя. Тому він являв собою велику родину, де співали діти, молодь, люди старшого віку.

Розпочалося свято з конкурсу протяжної пісні «Разродимая сторонка». І полилися пісні десь із сивої давнини: то тужливополіфонічні, лірико-побутові, то образно-героїчні, то разудалі жартівливопобутові. А ще вбрання, властиве лише певному регіону, народна хореографія, специфічний говір, інструментарій. І все це сприймалося схвальними вигуками «Любо!»
Та ось на сцену виходять статні козаки, чепурні козачки Тернівського хору, і зал зривається бурею оплесків. Уже після першої проспіваної пісні глядачі не могли стримати своїх емоцій. Вигуки «Любо! Любо!» вимагали виконання ще інших пісень, хоча за положенням кожен колектив повинен співати лише по одній.

Підбиваючи підсумки, голова журі, професор Московського державного університету культури і мистецтв Є.О. Зосимова не змогла стримати хвилювання, сказавши: «Я знала, що українці вміють добре співати, але цей спів вище всяких похвал».

Справжнє свято відбулося на другий день у місті геройської слави донських козаків Калач-на-Дону. Всі учасники вшанували пам’ять і поклали квіти до памятника загиблим у громадянській, Великій Вітчизняній війнах, потім хрестною ходою від собору Святої Богородиці попрямували на центральний майдан міста, де мав відбутися великий святковий концерт. Тут гості мали можливість ознайомитися з витворами декоративно-прикладного мистецтва майстрів народної творчості.

Зрештою починається відкриття свята. Вразило, що всі мешканці, від малого до старого, співають свій козацький гімн «Всколыхнулся, взволновался православный Тихий Дон», при цьому традиційно козаки і козачата, знявши головні убори, тримали їх на зігнутих правицях.

А далі знову полинула народна пісня спочатку у виконанні державного козачого ансамблю «Казачья воля», потім інших професійних і аматорських колективів. І ось ведучий програми представляє Тернівський козачий хор з України (ми виступали останніми), і буря схвальних вигуків рознеслася по майдану. Вже після першої пісні захопленню глядачів не було меж. Кожний з номерів, а ми співали замість двох запланованих вісім (!) пісень, супроводжувався бурхливими оплесками, оваціями, вигуками «Любо! Любо! Любо!». Разом з нами глядачі співали (адже багато з них були з України), танцювали, плакали.

А на сцені, окрім хору, красувалися солісти: Ольга Татарчук, Лариса Атанасова, Галина Христо, Юлія Босенко, Микола Шарецький, Іван Бернатович, Олег Охримов, а також оркестрова група, яку очолює обдарований баяніст Дмитро Кученьов. І як підсумок – Гран-прі VІІ Всеросійського фестивалю традиційної козацької культури «Станица».
Упродовж фестивалю проводилися майстер-класи та «круглі столи» з питань збереження традицій народного співу. А наприкінці відбулася творча зустріч Тернівського хору з хором студентів Волгоградського інституту мистецтв і культури.

Величезному успіхові творчий колектив Тернівського хору завдячує насамперед управлінню культури облдержадміністрації, її начальнику, знавцю народної творчості Світлані Миколаївні Гладун, завідуючій відділом управління Тамарі Василівні Андрієвській, директору Миколаївського філіалу КНУКіМ професору О.К. Іванову, його заступнику професору Г.А. Гарбар і всім причетним до цього заходу, а також підприємству-перевізнику «Оріон-Авто» і водіям Василю Миколайовичу Червоному і Володимиру Андрійовичу Ткаченку.

О.А.ШПАЧИНСЬКИЙ, заслужений працівник культури України, професор

Сообщение:

*

НОВОСТИ