Курс на системні реформи

Новости, Экономика

  18 Сен , 2010

16 вересня з робочим візитом Миколаївську область відвідав міністр аграрної політики України М.В. Присяжнюк. У рамках програми перебування на Миколаївщині він зустрівся з господарським колективом області та головами сільських та селищних рад, презентувавши їм Концепцію комплексної державної програми реформ та розвитку сільського господарства України, зокрема сільських територіальних громад.
Міністр аграрної політики Микола Володимирович Присяжнюк на початку наради одразу зробив акцент: «Аграрний сектор – флагман української економіки. Україна взяла курс на систематичні економічні реформи».

«За дорученням Кабміну відпрацьовується Національна доктрина розвитку АПК, до якої долучена наука, техніка, соціальні технології», – додав міністр.
Презентуючи Концепцію комплексної програми реформ і розвитку сільського господарства України, М. Присяжнюк наголосив на тому, що жодний соціальний проект чи дотація не забезпечать належного рівня розвитку будь-якої галузі.

Як зазначив Микола Володимирович, за 19 років Україна постійно «в реформах», але адаптуватися до них так і не змогла. Міністр АПК новацій та кардинальних змін не планує. Системний, конструктивний підхід до запланованої роботи, збереження села й забезпечення продовольчої безпеки країни – ось його основна мета. Наука, соціальні дослідження підтверджують: Україна – аграрна держава. Якщо інші галузі не достатньо розвиваються до рівня зарубіжних держав, то АПК має великий потенціал для розвитку та конкурентоспроможності на міжнародному аграрному ринку.

Міністр скептично висловився щодо розвитку фермерського руху. «На сьогодні в Україні 42 тис. фермерських молочних господарств, у свою чергу молочне стадо складає 39 тис. голів – у цьому випадку 1 корова припадає на одне господарство. Де розвиток і конкурентоспроможність? Ми будемо заохочувати за рахунок фінансової мотивації фермерів до збільшення молочного поголів’я та м’яса тварин. Фермер буде переможений агрохолдингами, якщо держава своєчасно не допоможе. Якщо не буде економічного підґрунтя, село зникне саме по собі. Свиноферма повинна пахнути, а не смердіти, тобто селяни повинні бути з самого початку зацікавленими в розвитку українського села», – наголосив міністр.

Система дорадницьких служб, як каже міністр, хоча й на стартовому рівні, розпочала свою роботу. Такі служби вже багато років існують за кордоном: і приватної, і державної форм власності. Тоді постає запитання, якщо служби будуть приватні, то за чий рахунок вони працюватимуть, і відповідно державні – на базі чого відбуватиметься їх діяльність? За переконанням міністра, в Україні будуть державні дорадницькі служби, які після виборів до місцевих рад розпочнуть свою плідну роботу. Як зазначив міністр, у всіх вишах аграрного напрямку поступово проводитимуться семінари для сільських голів з метою роз’яснення та впровадження новітніх досягнень в аграрній науці, техніці та інноваційних технологій українських й світових виробників та дослідників.

Українське село нині більше схоже на резервацію, адже 15 млн. населення – це сільські жителі. Певні соціальні дотації з боку держави все ж таки існують, але вони не можуть вирішити питань економічного розвитку. Саме тому роль дорадницьких служб – об’єднати освіту, науку, соціальну сферу, щоб узяти курс на стрімкий, ефективний та результативний розвиток українського села.
Важливе питання, якого торкнувся міністр, це – доля земель сільськогосподарського призначення, яке теж представлено у впроваджуваній Концепції реформ. За словами Миколи Володимировича, багато ідей та пропозицій було розглянуто у міністерстві щодо створення Державного земельного фонду.

Земельний фонд України сьогодні розподіляється таким чином: перелоги – 0,4 млн. га, пасовища – 5,5 млн. га, сінаж – 2,4 млн. га, землі сільськогосподарського призначення – 41,6 млн. га, рілля – 32,4 млн. га, багаторічних насаджень – 0,9 млн. га, інші землі – 18,7 млн. га. «Це остання стадія, коли держава не має права припуститися прорахунку чи помилки. Ми будемо намагатися залучати інвестиції за рахунок передачі землі у форму довгострокової оренди з наступним правом іпотеки договорів оренди», – наголошує М. Присяжнюк.

Серед напрямків діяльності «Земельного фонду» буде контроль за раціональним та ефективним використанням земельних ресурсів, організація консультування селищних та сільських голів щодо земельних ресурсів, створення умов для використання та обробітку земельних ділянок сільськогосподарського призначення та державної форми власності, залучення інвестицій, формування ефективного розвитку цієї сфери за участю національних та закордонних банків. Термін реалізації цього питання – 10 років.

Ще один пункт, вирішення якого передбачає Концепція міністра аграрної політики, – питання відсутності внутрішньої логістики та системи вироблення, збереження та реалізації вирощеної продукції. Міністр має намір знову відродити так звані оптові ринки. В уявленні пересічної аудиторії це поняття сприймається як звичайнісінький базар. А повинні бути створені потужні розподільчі центри. Приклад такого центру вже плідно функціонує протягом кількох років у Львові, де реалізують свою продукцію 17, а закуповують 14 областей України.

Кінцевим результатом упровадження внутрішньої логістики стануть такі розподільчі центри в усіх областях України, що сприятимуть підвищенню безпеки та якості харчових продуктів, підвищенню конкурентоспроможності продукції і ринку, оптимізації логістики, збільшенню об’ємів продажу сільськогосподарської продукції, стабільності для кінцевого споживача, ефективному використанню природних ресурсів та управлінню відходами, покращенню санітарно-епідеміологічної ситуації в регіоні та здійсненню аналізу інформації.

В планах міністерства створити оптові центри не лише зі збереження овочів та фруктів, а й молочарські та м’ясозаготівельні. Також Микола Володимирович планує перетворити «Укркоопспілку» в безприбуткову організацію на кшталт заготівельних кооперативів, мета якої буде заготівля на місцях сільськогосподарської продукції.
Голова Миколаївської облдержадміністрації М.П. Круглов зауважив: якщо не буде реальних кроків, то Польща й Аргентина так і залишаться постачальниками м’яса, а Туреччина – овочів і фруктів в Україну. Лише трансформація пропозицій у конкретні документи, з подальшою їх реалізацією та впровадженням, зможе дати ефективний результат.

Голова обласної ради Т.В. Демченко наголосила, що у сьогоднішній складній ситуації треба докласти усіх зусиль, щоб потенційні можливості трансформувались у реальні результати. І ряд питань соціального характеру обласна рада ефективно вирішує, виділивши на їх реалізацію 20 млн. гривень коштів. Це і програма «питна вода», і реконструкція дитячих садочків, і зовнішнє освітлення сільської місцевості. Але попри ці досить вагомі результати, питання газифікації села залишається відкритим, адже 30% газифікації – низький показник.

Завершуючи свій візит до Миколаївщини, міністр агрополітики зауважив, що тільки спільними зусиллями виконавців усіх рівнів, шляхом дії перевернутої піраміди (від думки одного господаря до впровадження міністерських програм) ми зможемо досягти результатів у реформуванні аграрної галузі та розвитку сільських територій.

Валентина СТЄКОЛЬЩИКОВА
Фото автора

Сообщение:

*

НОВОСТИ