Медичні огляди школярів – обтяжлива формальність чи дієвий засіб профілактики?

Конфликт, Новости

  11 Сен , 2010

Сьогодні у суспільстві широко обговорюється впровадження обов’язкових медичних оглядів школярів. З настанням нового навчального року і закінченням масового проходження оглядів дітьми є можливість підбити певні підсумки, зробити висновки щодо доцільності цієї новації.

Прокоментувати порушене питання ми попросили фахівця обласного управління охорони здоров’я облдержадміністрації, обласного педіатра Наталю Ярославівну Кравцову.

– Початок осені знаменує собою одразу декілька подій: завершення оздоровчого сезону, початок навчального року та для лікарів, особливо дитячих, – збільшення кількості пацієнтів. Це явище прийнято називати «сезонним підйомом захворюваності». Вважається, що воно обумовлене несприятливими для нашого організму змінами погоди, послабленням імунної системи й, як наслідок, розповсюдженням вірусних інфекцій. Проте, за оцінками фахівців, у осіннього сплеску звернень до лікарів є й інші причини. Об’єктивно більшість дитячого населення нашої країни має певні проблеми зі здоров’ям. Але на прийом до лікаря зазвичай дитина потрапляє лише тоді, коли ці проблеми проявляються вже певними ускладненнями, розвитком хвороби. З початком навчального року збільшується навантаження на організм і, якщо у того є «слабкі місця», ми, як наслідок, бачимо розвиток захворювання. Кожен чув про трагічні випадки, які мали місце на уроках фізичної культури у минулому навчальному році. Померли діти. Хвороби, які призвели до таких жахливих наслідків, було виявлено запізно. Самим прикрим моментом цього є те, що за умови своєчасного виявлення проблем, здоров’я вдається зберегти майже у всіх дітей.

– Цього року на законодавчому рівні було встановлено вимогу щодо медичного огляду школярів. Чи доцільне таке примусове відвідування фахівців, до того ж «поголовне»?

– Будь ласка, назвіть мені медика, який буде проти профілактичних заходів, – посміхається Наталя Ярославівна, – попри всі досягнення медицини, профілактика була, є і, я впевнена, залишатиметься самим дієвим методом збереження здоров’я. Щодо введення обов’язкових медичних оглядів – це те, за що я особисто готова щиро подякувати керівництву нашої держави.

– Але ж це, по-перше, може створити певні проблеми для батьків, які мають щільний графік роботи, а по-друге, не гарантує власне здоров’я дитині.

– Все залежить від того, як це організувати, – зауважує моя співрозмовниця, – нами було заздалегідь проведено роботу з керівництвом шкіл. Тож учням було запропоновано пройти медичні огляди та надати до шкіл довідки ще наприкінці минулого навчального року. Це допомогло попередити певний ажіотаж і, наскільки мені відомо, особливих проблем з цим ми не маємо. На даний час у Миколаївській області оглянуто всіх першокласників, діток старшого віку – на 87%. Термін оглядів продовжено до 15 жовтня. За результатами огляду вже зараз можна сказати, що у великої кількості дітей було виявлено проблеми із зором, поставою, певні негаразди зі сторони серцевосудинної системи. Ми не маємо офіційних даних з цього питання, але, за оцінками лікарів, приблизно у 30–40% випадків це стало прикрою новиною для батьків. Ви праві, сам огляд не гарантує здоров’я дитині, але він дозволяє виявити проблему, інформувати про неї батьків і значно збільшує шанси на те, що буде своєчасно вжито адекватних заходів для того, аби виявлену проблему прибрати.

– Наскільки ми розуміємо, впровадження регулярних медичних оглядів має унеможливити розповсюдження занед-баних форм хвороби?

– Звісно. До того ж, крім обов’язкових медичних оглядів, у школи мають повернутися виїзні медичні комісії. Старше покоління, мабуть, пам’ятає таке явище зі свого дитинства. Це дає змогу не просто сподіватись на підвищення якості профілактичної складової медицини, але й казати, що такі зрушення вже відбуваються у реальному часі. Підтримка держави, зусилля наших медичних працівників та небайдужість батьків надають нам реальний шанс запобігти багатьом проблемам. І цей шанс потрібно використати заради наших дітей.

Прес-служба управління охорони здоров’я облдержадміністрації

Сообщение:

*

НОВОСТИ