Миколаївщина: минуле та сучасність

Новости, Общество

  28 Сен , 2010

Миколаївщина – давній регіон, багатий природними ресурсами, потужними промисловими і сільськогосподарськими підприємствами. Наші люди продовжують славні традиції своїх попередників, натхненно і самовіддано трудяться у виробничій сфері, на науковій ниві, впевнено працюють на перспективу, зберігаючи досягнуте, будуючи і втілюючи в життя нові плани. Наш край багатий на різні історичні пам’ятки. 22 вересня 1937 року була створена наша область.

До 73-ї річниці створення Миколаївської області в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гмирьова була проведена науковопрактична конференція, читання на тему: «Миколаївщина – мій рідний край», на якій були присутні заступник голови обласної державної адміністрації з соціальних та гуманітарних питань Наталя Іванцова, викладачі Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського, Чорноморського державного університету ім. П. Могили, Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова, Миколаївського державного аграрного університету, краєзнавці, бібліотекарі, студенти.

Наталя Борисівна зазначила, що цей день є знаковим для області, бо у нашій історії є «білі плями», які треба досліджувати. Ажде Миколаївщина територіально розташована таким чином, що завжди давала і дає можливість розвиватися різним галузям: промисловості, портовому господарству, виробництвам, науці, культурі – це те життя, яким живуть миколаївці.

Зі вступним словом виступив завідувач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Чорноморського державного університету імені Петра Могили, доктор історичних наук, професор Петро Микитович Тригуб. Він розповів присутнім про створення Спілки краєзнавців у нашій області, про її розвиток, визначних особистостей, таких як Ю.С. Крючков, В.П. Шкварець, М.М. Шитюк та інших. Про Миколаївську область було написано 539 книг та брошур і більше тисячі різних статей, існують фахові видання на краєзнавчу тематику. Він запропонував видати великий довідник з історії Миколаївщини.

Старший викладач кафедри всесвітньої історії інституту історії та права Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського, директор Науководослідного центру «Лукомор’є» Охоронної археологічної служби Інституту археології НАН України, археолог Кирило Володимирович Горбенко виступив з доповіддю на тему «Археологічні пам’ятки Миколаївщини». На всій території України знайшли вже близько 60 тисяч історичних пам’яток. Тільки у нас в області розташовано близько 5 тисяч таких знахідок. Серед них найвідомішими є стоянка біля с. Анетівка у Доманівському районі, різні кургани (а їх 4 тисячі по всій області), пам’ятки бронзової епохи (с. Розанівка Новобузького району, городище «Дикий Сад»), античного періоду (о. Березань, Ольвія Понтійська, Кінбурнська коса) та інші.

Археологічна пам’ятка «Дикий Сад» – це городище пізньої бронзи, яке розташоване на березі Південного Бугу, у місці впадіння в нього річки Інгул, в історичному центрі міста Миколаєва. Городище є давнім містом-портом, яке має не лише всеукраїнське, а й всесвітнє культурно-історичне значення. За останній час було знайдено багато глиняного посуду та розкопана одна будівля з потужним кам’яним фундаментом. Можна сказати, що ця будівля має найпотужніший фундамент з усіх будівель, що були знайдені тут. Городище вперше було відкрито ще в 1927 р. Феодосієм Камінським – директором Обласного Миколаївського археологічного музею. До цього унікального історичного місця приїжджали з Франції, Германії, Італії, США. Є ідея з пам’ятки створити музей під відкритим небом, але на це не вистачає фінансування.

Викладач інституту історії та права Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського, заступник директора Науководослідного центру «Лукомор’є» Охоронної археологічної служби Інституту археології НАН України, археолог Олександр Ігоревич Смирнов детальніше розповів присутнім про такі пам’ятки археології, як Ольвія та о. Березань, а саме про останні знахідки на цих розкопках. В Ольвії на некрополі в цьому році було знайдено нерозграбоване жіноче погребіння. Вченими було встановлено, що дівчина померла через велику кількість хвороб. На ній були золоті сережки, обручка, а біля померлої розкидані 300 нефритових та гранатових бусин, монети, посуд. На території о. Березань було знайдено широку дорогу шириною 3,5 метри (в той час у Греції дороги були не ширші одного метру).

Владислав Анатолійович Пархоменко – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України МНУ ім. В.О. Сухомлинського розповів про миколаївців на фронтах І Світової війни, а студентка ІІ курсу Миколаївського державного аграрного університету Діана Потапенко доповіла про жертв сталінських чисток на початку 30х років минулого століття на Миколаївщині. Завідуюча відділом документації та наукових досліджень краєзнавства Віра Миколаївна Жевнер та бібліотекарі МОУНБ ім.О. Гмирьова провели огляд літератури.

Наприкінці конференції заключне слово взяла Наталя Іванцова, яка запропонувала до 75-ї річниці Миколаївської області провести конкурс або проект серед молоді, у якої свій погляд на історію нашого краю, щодо святкування та проведення майбутнього свята. Створити робочу групу для видання багатотомного довідника з історії Миколаївщини, кожного її району, залучити до роботи науковців, викладачів, краєзнавців та студентів. Вона пообіцяла винести це питання на розгляд обласної ради. Будемо сподіватися, що наша область розвиватиметься і досягатиме нових вершин!

Ірина КАЛІНІЧЕНКО

Сообщение:

*

НОВОСТИ