Рожеве щастя… у портфелі

Новости, Официально

  2 Сен , 2010

Невтішна історія із реконструкцією Богданівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Доманівського району (коли під час нескладного укріплення фундаменту лівого крила будівлі спочатку завалився дах школи, а невдовзі рухнули і її стіни) – практично не сходить зі сторінок «Рідного Прибужжя».

У результаті зухвалого недбальства з боку замовника, проектувальників, підрядників у жовтні 2009 року було повністю зруйновано сільську школу. Діти у розпалі навчального року вимушені були піти у прийми скрізь, де тільки це було можливим: починаючи від корпусів дитсадків, закінчуючи будівлею сільської ради.

Склалася вкрай складна ситуація, адже упиралася у кошти. На частковий ремонт об’єкта потрібен один фінансовий ресурс, а на його повний демонтаж і будівництво нової будівлі школи – ця сума зростає до захмарної цифри.

Та, як кажуть, факт, що вже відбувся, – річ уперта. Він вимагає беззаперечного сприйняття. І депутати обласної ради зі свого боку зробили все можливе задля виправлення гірких наслідків чиновницького недбальства.

Проблему з виїздом на місце декілька раз всебічно вивчили робочі групи; по ній були прийняті конкретні рекомендації профільною комісією обласної ради та рішення сесією обласної ради.

Як результат – все-таки знайдено джерела фінансування «екстремального» об’єкта.

Перед відповідними службами і зацікавленими сторонами в особі замовника (управління капітального будівництва облдержадміністрації), проектувальниками, районною владою та Богданівською сільською радою стояла одна задача: проявити максимум уваги і відповідальності до ходу будівництва. Адже учні повинні сісти за парти нового навчального року у власному домі, а не продовжувати поневірятись по пристосованих до навчального процесу приміщеннях.

На жаль, сподівання не справдились. Бо як і того разу, коли через ремонт була зруйнована школа, сьогодні управління новим будівництвом «хворіє» на той самий інертний недуг: «моя хата скраю»…

Тож, ще минулої осені на шкільному подвір’ї красувалася добротна будівля, одне крило якої все ж потребувало укріплення фундаменту. Громада звернулася зі своєю проблемою до М.П.Круглова, який на той час був народним депутатом. Микола Петрович одразу ж перейнявся зверненням богданівців, оскільки йшлося про сільських дітей, безпечними умовами їх виховання та навчання. Свою чітку позицію в цьому питанні висловили і голова обласної ради Т.В.Демченко, депутатський корпус обласної ради п’ятого скликання.

Рішенням сесії обласної ради 19 жовтня 2009 року на реконструкцію Богданівської загальноосвітньої школи Доманівського району було виділено фінансовий ресурс – понад три з половиною мільйони гривень (профінансовано 1556 тисяч гривень). Та в процесі проведення відновлювальних робіт остаточний вигляд об’єкта не покращився, а погіршився і повністю став аварійним. Коли завалився дах будівлі, продовжувати навчальний процес стало неможливим.

Чому подібне взагалі могло статися, виникає закономірне запитання? Зрозуміло, що через чиюсь помилку, чийсь прорахунок, або недбалість чи непрофесійність. Факт також є свідченням неякісного управління процесом, що потребував вдосконалення. Бо перш ніж будівельники приступили до роботи, у них на руках був плід діяльності цілого ряду спеціалістів – від фахівців, що проводили експертизу будівлі – до проектувальників, які мали б врахувати виявлені «за» і «проти». І вже тоді – висновок про професійність чи непрофесійність самих будівельників та їх роль у приведенні до погіршання стану будівлі.

Однак головним у цьому ланцюгу зажди був і залишається замовник робіт, на якого і покладається остаточна відповідальність за незадовільний кінцевий результат.

Варто звернути увагу, що управління капітального будівництва облдерж-адміністрації та спеціалісти проектної організації (розробники проекту реконструкції Богданівської ЗОШ) по факту доведення до даної критичної ситуації досі належних висновків не зробили.
Новий 2010/2011 навчальний рік бог-данівські діти знову розпочали у чоти-рьох тимчасово пристосованих для навчання приміщеннях (у різних куточках села).

Як поінформувала районна влада, у приміщенні Богданівської сільської ради буде навчатися 45 учнів, у корпусі № 1 ДНЗ № 2 – 108, старому корпусі № 2 початкової школи – 75, корпусі № 2 ДНЗ № 2 – 30 діток-першокласників.

До школи підвозяться діти ще із трьох сіл – Мар’ївки, Петрівки, Виноградного Саду.
Депутати обласної ради п’ятого скликання приділяють велику увагу проблемам галузі освіти. Тому щойно стало відомо про цю неприємну та вкрай складну ситуацію у Богданівці, одразу ж проявили максимум стурбованості та занепокоєння.

Рішенням сесії обласної ради від 16 квітня 2010 року на реконструкцію Богданівської ЗОШ додатково передбачено 2 мільйони гривень (власні кошти ДП «Енерго-атом»). Тим самим рішенням обласної ради управління капітального будівництва облдержадміністрації належало вжити заходів щодо виконання запланованих робіт з метою їх завершення до 1 вересня 2010 року.

Враховуючи це, 25 червня 2010 року постійна комісія обласної ради з питань промислової політики, транспорту, зв’язку та енергетики заслухала питання про хід виконання рішення сесії по Богданівській школі та своїх попередніх рекомендацій. У них було багато місця для критики. Насамперед, через вкрай слабкі темпи виконання колосального обсягу робіт.

Депутати обласної ради рекомендували Доманівській райдержадміністрації, районній раді та Богданівській сільській раді передбачити на цей об’єкт співфінансування і з місцевих бюджетів (за інформацією ВП «Южно-Українська АЕС» на той момент у зв’язку з введенням мораторію ДП «Енергоатом» кошти на будівництво об’єкта ще не були перераховані.)

Звернімо увагу, що з моменту прийняття (квітневого) рішення обласної ради пройшов певний час – чотири з половиною місяці. Але у депутатів обласної ради знову не було підстав хоча б якісь дії схвально оцінити. Будівельні роботи здійснювались украй повільними темпами, об’єкт не охоронявся, крім того, демонтаж школи було погоджено без відома депутатів обласної ради.

Зважуючи на цей критичний стан, профільна комісія у своїх рекомендаціях зазначала про непрофесійність посадових осіб управління капітального будівництва облдержадміністрації, в результаті чого споруда школи і стала руїною. Депутати обласної ради зажадали від замовника – УКБ облдержадміністрації до 1 вересня 2010 року термінового виправлення ситуації.

Цими днями на об’єкті знову побували депутати обласної ради на чолі з головою постійної комісії обласної ради з питань промислової політики, транспорту, зв’язку та енергетики В.П.Фуксом.

Шкільне подвір’я Богданівської школи нині – суцільний будівельний майданчик. Тут працює одразу декілька будівельних бригад, загальною чисельністю понад 60 чоловік. Але чи можна у лічені дні активних дій на об’єкті звести капітальну споруду? Наразі виконано більше 60 відсотків цегельної кладки стін та лише частково – окремі оздоблювальні роботи у лівому крилі першого поверху будівлі.

Великий обсяг праці очікує підрядника ще попереду. А це – будівництво котельні, виконання штукатурно-оздоблювальних робіт, розведення тепломереж, електрифікація будівлі, покрівля і дах тощо.

Одне слово, відкриття школи 1 вересня було неможливим. Та й навіть до кінця поточного року навряд чи це є можливим.
Депутати обласної ради вкрай стурбовані реальним станом речей. Постійна комісія обласної ради з питань промислової політики, транспорту, зв’язку та енергетики планує найближчими днями окремо заслухати це питання.
Депутатів не влаштовує те, що з боку замовника робіт досі не проведено цілу низку елементарних заходів. Перш за все це затвердження чіткого графіку черговості будівництва, обумовлення етапів та термінів тощо. Як підказує практика, явне відставання призводить до здорожчання кінцевої вартості об’єкта.

Враховуючи критичні запитання як до замовника, так і до підрядника, профільна комісія обласної ради жадає на своєму засіданні заслухати від кожного з них пропозиції про ті заходи, які б могли позитивно вплинути на поліпшення ситуації.

Потрібно врахувати і термінове усунення нових незадовільних факторів, які щойно були виявлені.
Бригади будівельників живуть у тимчасово пристосованих приміщенням – палатках, де немає належних умов для побуту і відпочинку після виснажливої фізичної праці. Навіть про елементарну гігієну тут не подбали. Люди миються водою з бочки під відкритим небом, – бо відповідальні особи забули організувати для них хоча б душ. За питною водою робітники самі після трудового дня ходять по селу. Харчування так само бажає бути більш калорійним. Досі зволікається з регулярним отриманням платні за їх роботу. І це далеко не все…

***

Як бачимо, рожеве щастя богда-нівської дітвори про школу наразі ледь визирає з-під портфелів чиновників… Чи може за такої ситуації боліти душа за справу?
Легковажне ставлення до вирішення важливого завдання – не красить відповідальних осіб. Тим паче, якщо ще і йдеться про своєчасне та ефективне використання коштів Ташлицької програми.

Олександра МЕНТЕЛЬ,
радник голови обласної ради

Сообщение:

*

НОВОСТИ