Велике коло питань прокурорського нагляду

Новости, Официально

  16 Сен , 2010

Нещодавно в залі засідань прокуратури Миколаївської області пройшов брифінг із журналістами щодо питань стану законності та боротьби зі злочинністю.Перший заступник прокурора області Михайло Кунденко та заступники прокурора Леонід Кафтанов й Ігор Бошуляк звітували про роботу органів прокуратури за останні два місяці поточного року. Основну увагу було приділено питанням дотримання законів у сфері оплати праці, пенсійного забезпечення, протидії незаконному обігу наркотичних засобів, відшкодування податку на додану вартість та порушень, що спостерігаються у земельній сфері.

Як зазначає М. Кунденко, станом на перше серпня поточного року заборгованість із виплати заробітної плати в області становила 47,9 млн. грн., із них заборгованість у розмірі 18,3 млн. грн. за економічно активними підприємствами, 27,6 млн. грн. – за підприємствами, щодо яких реалізується процедура відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, 2 млн. грн. – за підприємствами, що призупинили економічну діяльність.

Станом на 7 вересня 2010 року органами прокуратури порушено 43 кримінальні справи за ознаками злочинів, передбачених статтею 175 Кримінального кодексу України («Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат»), з яких до суду направлено 36, внесено 307 документів прокурорського реагування, за наслідками розгляду яких відшкодовано 31,7 млн. грн., притягнуто до відповідальності 125 посадових осіб, з них троє – представники контролюючих органів.

Завдяки вжитим заходам з початку року органами прокуратури області пред’явлено 1224 позови та заяви про видачу судових наказів про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати на загальну суму 4,6 млн. грн. Судом задоволено 752 позови та заяви, за результатами розгляду яких стягнуто 3,1 млн. грн., реальне виконання становить 1,5 млн. грн.
Окрема увага приділяється виявленню фактів прихованих трудових відносин та виплаті заробітної плати у «конвертах».

Зокрема за результатами розгляду припису прокуратури області керівництвом ВАТ «Вадан Ярдс Океан» погашено заборгованість за березень поточного року в розмірі 3,7 млн. грн. На виконання припису прокурора Заводського району м. Миколаєва керівництвом ДАХК «ЧСЗ» погашено заборгованість із виплати заробітної плати перед працівниками підприємства на загальну суму 8,7 млн. грн.

За фактом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей прокуратурою області 7 квітня 2010 року відносно посадової особи територіальної державної інспекції праці в Миколаївській області порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем») та ч. 1 ст. 366 («Службове підроблення») Кримінального кодексу України. Кримінальну справу розглянуто судом із винесенням вироку.

Також була проведена робота органів прокуратури у сфері пенсійного забезпечення. Станом на 8 вересня 2010 року за підприємствами Миколаївської області існує заборгованість по внесках до Пенсійного фонду на загальну суму 78,3 млн. грн., з якої заборгованість економічно активних підприємств становить 12,4 млн. грн.
З метою скорочення зазначеної заборгованості органами прокуратури області впродовж поточного року внесено 95 приписів та подань про усунення порушень вимог пенсійного законодавства, за результатами розгляду яких на користь Пенсійного фонду відшкодовано 5,2 млн. грн., до відповідальності притягнуто 66 посадових осіб, 7 з яких – посадові особи контролюючих органів.

Актуальним залишається питання протидії незаконному обігу наркотичних засобів. Злочинність у цій сфері, як констатує заступник прокурора, набуває нових масштабів, адже збут наркотичної продукції ведеться великими обертами через мережу Інтернет.
В області діє 623 заклади охорони здоров’я, в яких надається відповідна медична допомога населенню. Спеціалізована наркологічна допомога надається Миколаївським обласним та Первомайським наркологічними диспансерами. На диспансерному обліку по області зареєстровано хворих за всіма наркологічними захворюваннями 13351 особа, з них із діагнозом «наркоманія» – 1136 осіб.

Перевіркою ефективності реалізації органами місцевої виконавчої влади регіональних програм і заходів, спрямованих на попередження наркоманії встановлено, що передбачені заходи на районному рівні переважно виконуються не в повному обсязі або взагалі не виконуються. Упродовж 2009 року та першого півріччя 2010 року фінансування заходів, передбачених програмою реалізації державної політики у сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у Миколаївській області протягом 2009–2010 років, не здійснювалось, у зв’язку з чим виконання останньої проводилось у межах загального обсягу асигнувань, виділених на охорону здоров’я. Перевірками встановлено випадки незаконної видачі рецептів на право отримання лікарських наркотичних засобів та сильнодіючих речовин, порушення ліцензійних умов діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та інші порушення.

Виявлено також факти незаконної видачі рецептів на право придбання наркотичних засобів, таких як «трамадол» і «феназепам». У зв’язку з цим прокуратурою порушено 5 кримінальних справ.
Встановлено, що відсутня взаємодія органів внутрішніх справ з органами охорони здоров’я щодо обліку осіб, схильних до вживання наркотичних засобів, у тому числі неповнолітніх. У зв’язку з цим прокуратурою області начальнику УМВС України в Миколаївській області внесено подання.

Усього органами прокуратури області за результатами перевірок принесено 2 протести, за якими притягнуто до дисциплінарної відповідальності 66 осіб, заявлено 2 позови.
Що стосується питання заборгованості з податку на додану вартість, то з початку року вона зменшилась на 49,1 млн. грн. За результатами проведених впродовж 2010 року перевірок дотримання законів при адмініструванні та відшкодуванні податку на додану вартість порушено 11 кримінальних справ. За результатами надійшло 3,9 млн. грн. ПДВ, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 27 посадових осіб органів державної податкової служби.

Результати перевірок свідчать, що посадові особи органів державної податкової служби подеколи діють всупереч вимогам законів та вдаються до вчинення кримінально караних діянь.
Органи прокуратури протидіють порушенням і у земельній сфері. В ході перевірок дотримання норм законодавства у цій галузі протягом липня–серпня поточного року порушено 6 кримінальних справ, внесено 50 приписів та подань, притягнуто до відповідальності 10 посадових осіб, пред’явлено 19 позовів, внесено 31 апеляційну скаргу. Були проведені перевірки діяльності органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та державного контролю з питання дотримання ними вимог земельного законодавства при використанні земельних ресурсів, вилученні земель, наданні їх у власність і користування, продажу та зміні цільового призначення.

За результатами перевірки встановлені численні порушення у сфері земельних відносин.
Так, Миколаївським міжрайонним природоохоронним прокурором встановлений факт протиправного вилучення з державної власності земельної ділянки площею 40,04 га, на якій розташовано 6 курганів стародавніх захоронень ІІ ст. до н.е., чим державним інтересам завдано шкоду на суму 279 тис. грн. За вказаним фактом прокуратурою порушена кримінальна справа за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України («Службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки»). Наразі по справі триває слідство.

Ще один аспект, який прокоментував перший заступник прокурора області, – ситуація навколо газопроводу в Арбузинці. Прокуратура оскаржила рішення господарського суду Миколаївської області щодо права власності на газопровід високого, середнього, низького тиску, загальна протяжність якого 51852 м.
Нагадаємо, що рішенням господарського суду від 26.02.09 за приватним підприємцем О. Щербиною було визнано право власності на даний газопровід.

Після проведеної прокуратурою перевірки встановлено, що зазначеним рішенням порушуються інтереси держави та громадян, оскільки будівництво газопроводу проводилось не лише за кошти держави, а й кошти мешканців смт Арбузинка.
З метою захисту інтересів громадян та держави 6 липня 2010 прокуратурою області до господарського суду внесена заява про перегляд зазначеного рішення суду за нововиявленими обставинами. 9 вересня 2010 року вказану заяву задоволено, рішення господарського суду Миколаївської області скасовано, впровадження у справі закрито.
Підбиваючи підсумки даної зустрічі, заступники прокурора Миколаївської області зазначили, що ефективна своєчасна дієвість – запорука високої результативності.

Валентина СТЄКОЛЬЩИКОВА

Сообщение:

*

НОВОСТИ