Цілі та проблеми комунальної галузі

Конфликт, Новости

  12 Окт , 2010

Потреба реформування системи житлово-комунального господарства постала не сьогодні й не вчора, але питання шляхів і напрямів цієї реорганізації не раз заганяли у глухий кут як комунальників, так і споживачів послуг. Досвідом про те що, а головне, як треба змінювати в системі ЖКГ поділилися спеціалісти державного підприємства «Агентство розвитку житлово-комунального господарства» під час проведення «круглого столу», який відбувся у стінах обласної державної адміністрації. Участь у ньому взяли міські голови, голови райдержадміністрацій, керівники комунальних підприємств.

Відкривав семінар перший заступник голови облдержадміністрації Геннадій Ніколенко. Він зауважив, що питання надання комунальних послуг – це саме ті, які потребують щоденної уваги влади всіх рівнів для того, щоб мати змогу контролювати їх і не допускати ситуації заборгованості. Тим паче, що на сьогодні в галузі спостерігається позитивна динаміка: на реорганізацію ЖКГ направлено більше одного мільярда гривень, у той час як згідно з плановими прогнозами передбачалося освоїти лише близько 700 млн. грн.; вдалося не допустити стрімкого зростання дебіторської та кредиторської заборгованості на основних комунальних підприємствах області, забезпечити стабільну динаміку розрахунків за надані послуги. «Середній термін заборгованості населення за житлово-комунальні послуги в цілому по області становить десь близько двох з половиною місяців. Хочу зазначити, що цей термін на сьогодні не викликає в нас великої стурбованості, адже кілька років тому він складав рік і більше», – прокоментував перший заступник голови ОДА. Крім того, підкреслив Геннадій Борисович, згідно з постановою № 976 від 27.06.03 Кабінету Міністрів України щодо реструктуризації заборгованості громадян за комунальні послуги споживачі мають змогу продовжити строк виплати боргу за спожиті воду, газ, електроенергію тощо, підписавши з підприємством ЖКГ відповідний договір. Таких договорів лише на Миколаївщині щорічно укладається близько п’яти тисяч.

Серед інших нагальних питань у галузі – створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Миколаївщина, порівняно з іншими областями, має позитивний досвід у цьому напрямі. За матеріалами останньої колегії, проведеної міністром з питань житлово-комунального господарства, наша область за темпами створення ОСББ посідає третє місце в Україні. У самому ж обласному центрі їх налічується 655 і охоплюють вони 702 будинки.

Проблемною назвав Геннадій Ніколенко роботу щодо встановлення в оселях громадян приладів обліку, простіше, лічильників. Він зазначив, що згідно з підрахунками експертів, як вітчизняних, так і світових, відсутність таких приладів у будинках часто призводить до понаднормових витрат, зокрема енергетичного ресурсу. Через це наявні високий рівень споживання, але мінімальний рівень оплати комунальних послуг.

Пріоритетними у роботі з реформування і розвитку житлово-комунального господарства заступник голови обласної ради Олена Симоненко назвала напрями щодо забезпечення громадян області питною водою, утилізації твердих побутових відходів, модернізації комунальної теплоенергетики. «І на виконавчу владу, і на органи місцевого самоврядування покладено велику відповідальність за здоров’я наших людей, тому що, говорячи про реформування житлово-комунального господарства, ми не можемо скидати з рахунку те, що сьогодні і діти в дошкільних навчальних закладах, школах, і люди, які перебувають у лікарнях, дійсно заслуговують на те, щоб отримати тепло, щоб була якісна вода, щоб можна було почуватися комфортно в державі, в якій ми сьогодні живемо», – наголосила Олена Іванівна.

Досвідом, як досягти цих комфортних умов проживання, поділився заступник генерального директора ДП «Агентство розвитку житлово-комунального господарства» Євген Радченко. Для початку він відзначив, що Миколаївщина дійсно є тією областю, де видно позитивні зрушення у галузі ЖКГ. Але не можна зупинятися на досягнутому. Найперше і найосновніше, що необхідно, за словами пана Радченка, запам’ятати представникам галузі, – це те, що житлово-комунальне господарство не може фінансуватися лише за рахунок державних коштів, особливо у теперішній час, коли існує можливість альтернативного фінансування: кредити, грошові гранти на впровадження того чи іншого проекту, лізингові схеми фінансового забезпечення проектів у комунальній галузі та багато інших. Тому спеціалісти компанії у своїх виступах під час «круглого столу» торкнулися питань стосовно джерел фінансування енергозберігальних проектів у житлово-комунальному секторі та процедури їх отримання, особливостей співпраці з лізинговими компаніями щодо створення або модернізації того чи іншого об’єкта ЖКГ, будівництва котелень на альтернативних видах палива, особливостей створення та діяльності об’єднань громадян багатоквартирних будинків тощо.

Завершився семінар дискусійним майданчиком, під час проведення якого всі його учасники мали змогу детальніше обговорити проблеми, що стоять перед їхніми підприємствами чи населеними пунктами, отримати кваліфіковану консультацію, а можливо, й вирішити питання про подальшу співпрацю в галузі реформування ЖКГ.

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА

Сообщение:

*

НОВОСТИ