Про дахи, воду та відповідальність влади

Официально

  2 Окт , 2010

Як кажуть у народі, доки грім не вдарить, Іван не перехреститься. І хоч прислів’ю вже, певно, років і років, але підтвердження сказаному можемо бачити ледь не щодня. От і Очаків не став винятком.

Цього року в області, мабуть, не лишилося жодного населеного пункту, який не постраждав би від зимових снігопадів та завірюх. Дісталося й Очакову: 43 дахи багатоповерхівок зазнали серйозних пошкоджень і потребували ремонту. Як дізналися ми вже на місці від жителів будинків, дахи протікали й до стихії, і проблема ремонту існувала вже кілька років, а мешканцям останніх поверхів часто доводилось латати дах самостійно за власний кошт. Проте снігопади показали, що своїми силами і навіть силами місцевої влади владнати ситуацію не вдасться. Питання класифікувалося як надзвичайна ситуація місцевого значення. Довелося звернутися до губернатора, а вже через нього вийти на Кабінет Міністрів з проханням виділити гроші з резервного фонду. Як пояснив перший заступник голови облдержадміністрації Геннадій Ніколенко, отримати ці кошти було дуже непросто, адже взимку постраждало багато областей, особливо Західна Україна, і всі фінансові ресурси були спрямовані насамперед на ліквідацію наслідків стихії у тих регіонах. Проте зусиллями Миколи Круглова Очаків таки отримав понад 14 млн. гривень на ремонт дахів у 43 будинках. Тепер стоїть завдання – вчасно освоїти ці кошти і до середини жовтня завершити роботи на об’єктах.

Геннадій Ніколенко взяв питання під свій контроль і 27 вересня з робочим візитом побував в Очакові, щоб на місці подивитися, як освоюються кошти. «Будь-яка робота багато втрачає лише через те, що немає належної організації», – зауважив він і додав, що в даній ситуації все навпаки: проводиться вже третя робоча нарада, наслідком перших двох стало створення оперативного штабу, залучення населення та депутатів міськради для проведення громадського контролю за тим, з одного боку, як будівельники виконують взяті на себе зобов’язання, а з іншого – які умови створені для проживання і роботи самих будівельників. І, як виявилося, громадськість пішла назустріч владі: допомогли в очищенні дахів від сміття, у знятті антен, забезпечили вільний доступ на дахи, навіть потурбувалися про зберігання будівельного інвентарю.

Робочий візит розпочали з експрес-наради за участю Очаківського мера Миколи Топчия, його заступників та керівників будівельних організацій, які взялися за ремонти дахів. Розглянули кілька питань: стосовно розподілу об’єктів між організаціями, проживання та харчування будівельників, забезпечення необхідними будматеріалами тощо. Щодо останнього Геннадій Борисович зауважив, що існує домовленість між облдержадміністрацією та шиферним заводом «Дельта-Буг» на отримання шиферу з цього підприємства: «Нам необхідно приблизно 4900 листів шиферу, і керівництво заводу готове відвантажити його в необхідній кількості і в максимально короткі строки. Проте, на жаль, є деякі нарікання від будівельників на якість матеріалу. Тому ми домовились, враховуючи прохання громадян про якісний ремонт покрівель, що буде проводитись серйозний аналіз шиферу, який завозитиметься, для того, щоб ми справді могли гарантувати якість виконаних робіт. Частину шиферу будівельники закупили за свої кошти у харківського заводу-виробника: він, звісно, дещо дорожчий, але якість у кілька разів вища». Що ж до ізоляційного матеріалу, потреба в якому також гостро відчувається для так званих м’яких покрівель, заступник голови Миколаївської ОДА зазначив, що виробник його знаходиться також на Харківщині, тому найближчим часом буде укладено домовленості із керівництвом підприємства на поставку ізоляційних матеріалів.

Після наради вирушили оглянути об’єкти, на яких ведуться роботи. Деякі з них обіцяли завершити вже до кінця цього тижня. А всі будинки – відремонтувати до 15 жовтня.

***

Іншою проблемою, якій також приділили немало уваги, була проблема води: по-перше, ремонт каналізаційної системи, вартість якого також увійшла у суму в 14 млн. грн. з резервного фонду Кабінету Міністрів України, по-друге, «реанімація» комунального підприємства «Сирена», яке єдине забезпечує водопостачання та водовідведення в регіоні. Із першим питанням усе зрозуміло: фінансування є, за ремонт взялася одна із субпідрядних будівельних організацій і разом із здачею об’єктів, на яких ведеться відновлення покрівель, до середини жовтня планує завершити й реконструкцію системи каналізації. А ось друге питання викликало чимало суперечок стосовно шляхів та способів його розв’язання.

Практично з перших років свого існування «Сирена» вже стала збитковою, адже отримала у спадок борги колишнього збанкрутілого підприємства. Тепер мерія знову пропонує піти тим же шляхом. «За нинішнього стану речей «Сирену» ми не реанімуємо. Отже, що, на мою думку, потрібно робити: треба терміново передавати всі основні фонди новому підприємству чи комбінату комунальних підприємств, збиратись депутатським корпусом, брати зобов’язаність із кредиторської заборгованості нашим міським бюджетом, складати договір реструктуризації і поступово гасити кредит», – заявив на засіданні Очаківський міський голова. Але ж гіркий досвід такого способу вирішення проблеми вже є і гарантувати, що цього разу наслідки не будуть такими же, не може ніхто, скоріше навіть навпаки. Тому перший заступник голови Миколаївської ОДА Геннадій Ніколенко нагадав усім присутнім, що «Сирена» – єдиний постачальник води у місті. І відновити її нормальну роботу цілком можливо. Для цього треба лише правильно організувати наповнення міського бюджету: по-перше, ввести сезонний тариф на воду (оплату не за 4,5, а за 9 кубометрів води для тих, у кого немає лічильників), адже ні для кого не секрет, що в літній період, у час відпусток, на квартирах в Очакові проживають десятки відпочивальників, відповідно води споживається у кілька разів більше, але платять підприємливі жителі по мінімуму. По-друге, провести рейд, виявити і від’єднати всі несанкціоновані підключення до системи водопостачання. По-третє, встановити обмежувачі струму, які дають змогу підтримувати сталий тиск у системі водопостачання і водночас економити електроенергію. По-четверте, встановити міні-станції на власних водних свердловинах і отримати можливість реалізовувати власну воду. І це лише кілька варіантів виходу із ситуації. «Не можна вирішити проблеми «Сирени» за рахунок бюджету, якщо не працювати задля наповнення цього бюджету», – підкреслив Геннадій Ніколенко і додав, що у розв’язанні важливих питань, що стосуються власного міста, влада не може бути «настільки беззубою».

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА
Фото автора

Сообщение:

*

НОВОСТИ