Служба зайнятості: відповідаючи на виклики часу

Новости, Общество

  23 Окт , 2010

Ярмарок вакансій і послуг обласної служби зайнятості вже давно став традиційним. Завдяки популяризації можливостей державної служби зайнятості та залученню соціальних партнерів, передусім роботодавців, тисячі наших земляків або визначилися зі своїм професійним вибором, або навіть знайшли роботу до душі та по силах. Ось і 21 жовтня в фойє обласного Палацу культури, як кажуть, яблуку не було де впасти. Близько ста вільних вакансій пропонували представники понад двох десятків підприємств та організацій, а необхідні роз’яснення надавали спеціалісти обласного та шести районних центрів зайнятості (Ленінського, Заводського, Корабельного, Центрального м. Миколаєва, Миколаївського та Жовтневого).

На урочистому відкритті заходу його учасників тепло привітали та побажали успіхів перший заступник голови облдержадміністрації Геннадій Ніколенко, директор обласного центру зайнятості Володимир Луста, Миколаївський міський голова Володимир Чайка.
– Обласна влада, – сказав Г.Б. Ніколенко, – робить усе для того, щоб люди працевлаштовувалися, а роботодавці отримували кваліфіковані кадри. Таке ганебне соціальне явище, як безробіття, має бути якщо не ліквідовано, то бодай зведено до мінімуму.

Перший заступник голови облдержадміністрації із задоволенням констатував, що на Ярмарку пропонували вакансії й обласні комунальні підприємства, й ті підприємства, які відроджуються. Серед них – і ВАТ «Інгул». Успішно пройшовши процедуру санації, наразі трансформаторний завод налагоджує виробництво. Тож і на Ярмарок вакансій начальник відділу кадрів ВАТ «Інгул» Тетяна Борзенко завітала не з порожніми руками, а з пакетом із п’яти вакансій. Підприємство пропонує роботу кваліфікованим фрезерувальнику, шліфувальнику, юрисконсульту, головному енергетику та підсобному робочому. Рівень заробітної плати – від однієї до трьох тисяч гривень.

А з головними надбаннями та проблемними питаннями служби зайнятості журналістів на брифінгу ознайомив директор обласного центру зайнятості Володимир Луста. Попри те, що Володимир Вікторович очолив цю важливу соціальну організацію лише декілька місяців тому, тема боротьби з безробіттям для нього не є новою, бо до того працював і керівником райдержадміністрації, і віце-губернатором.


Головні підсумки роботи служби зайнятості Миколаївщини у січні-вересні 2010 року є наступними. За 9 місяців соціальними послугами, що їх надає ця державна структура, скористалися 45883 незайнятих громадянини. Станом на 1 жовтня цього року на обліку в службі зайнятості перебувало 13484 громадянини, серед них 57 відсотків – це жінки. За сприяння служби зайнятості були працевлаштовані 19294 особи. Пройшли підготовку, перепідготовку та підвищили кваліфікацію в навчальних закладах різних типів 4714 чоловік.

Протягом зазначеного періоду база даних служби зайнятості налічувала майже 24 тисячі наявних вакансій, які пропонували 4405 роботодавців. «На жаль, – зазначив В. Луста, – більшість з підприємств та організацій шукали претендентів на робочі місця з рівнем зарплати нижче середньої. Відтак навіть серед незайнятих громадян знайти охочих працювати на маленький оклад не так багато». Проблемою є й те, що чимало фірм та приватних підприємств зазначають у відомостях лише мінімальну заробітну плату, виплачуючи решту коштів «у конвертах». Наслідки від тінізації доходів є руйнівними як для бюджету держави, так і для самих працівників, які, пішовши на заслужений відпочинок, матимуть мінімальний або близький до того рівень пенсії.

Серед негативних тенденцій сьогодення директор центру зайнятості назвав і ризик утрати персоналу. Лише за один рік ринок праці зменшився на 10 тисяч працівників, що зумовлено світовою економічною кризою. Ще одним віянням часу Володимир Луста назвав підвищені вимоги роботодавців до шукачів роботи: «Нині підприємствам потрібні не просто робочі руки, а кваліфіковані робочі руки».
Служба зайнятості постійно приділяє підвищену увагу соціально вразливим верствам населення, передусім інвалідам.
– Їм живеться набагато гірше, ніж нам, здоровим людям, і їм важко конкурувати на ринку праці, – зауважив В. Луста. – Тому ми вважаємо справою честі в першу чергу надати допомогу саме таким людям.

Коментуючи діяльність обласної служби зайнятості крізь призму статистики, її керівник зазначив: за січень – жовтень 2010 року послугами служби зайнятості скористалося майже на 10 тисяч осіб менше, ніж торік. «Це насамперед зумовлено змінами в законодавстві, – пояснив В. Луста. – Нині тих, хто має наділ землі в сільській місцевості, держава вважає занятими громадянами». Але попри таке істотне зменшення претендентів на вакансії, за деякими показниками роботи обласна служба занятості або наблизилася до минулорічних показників, або навіть перевищила їх! Так, у громадських роботах взяли участь 7403 безробітні, а це на 812 осіб більше, ніж за відповідний період 2009 року. Причому спостерігається обнадійлива тенденція: все більше людей беруть участь не в одноразових роботах – десь прибрати, покосити траву, а в більш серйозній діяльності, наприклад, у будівництві. Причому, як повідомив Володимир Луста, деякі безробітні не тільки працюють на будівництвах по кілька місяців, а й потому оформлюють повноцінні трудові відносини з роботодавцями.

Чимало людей знайшло себе в цьому житті й завдяки відновленню в травні 2010 року виплати одноразової допомоги по безробіттю для започаткування власної справи. За рахунок такої виплати протягом травня – вересня працевлаштовані 292 особи.

І лише нещодавно в Україні започатковано програму для молоді «Перше робоче місце». Фактично цим нововведенням відновлюється радянський досвід: протягом року держава через службу зайнятості фінансує всі витрати роботодавця по грошовому утриманню молодого випускника вишу чи середнього спеціального закладу. Таким чином в області вже працевлаштовані 64 молоді людини, з них 80 відсотків поповнили лави робочого класу.

Продовжуючи тему працевлаштування випускників навчальних закладів, Володимир Луста наголосив на тому, що служба зайнятості мусить впливати на ситуацію на освітньому полі. Тож при відкритті нових спеціальностей у тому чи іншому виші слід зважити: а чи будуть затребувані на ринку праці такі спеціалісти після закінчення навчального закладу? Адже тих же юристів наші інститути та університети готують занадто багато, в той же час лікарів у медичних закладах катастрофічно не вистачає.

Під час спілкування з журналістами Володимир Луста розвіяв поширений у суспільстві міф: мовляв, можна стояти на обліку в центрі зайнятості й, отримуючи допомогу по безробіттю, жити на широку ногу.
– Це не так, – сказав Володимир Вікторович. – По-перше, максимальний розмір цієї допомоги – трохи більше двох тисяч гривень, що небагато. Але навіть такі суми отримують одиниці, а середній розмір цього виду соціальних виплат становить 800–900 гривень, на які особливо не розженешся.

Андрій ТЮРІН
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ