Увічнили пам’ять про Ватерлоо

Культура, Новости

  5 Окт , 2010

30 вересня у селі Ставки Веселинівського району відбулися культурно-історичні заходи з нагоди проведення Днів європейської спадщини в Миколаївській області та 200-річчя переселення німців до Північного Причорномор’я. Зокрема відкрито пам’ятну дошку, де зазначено про заснування німцями-колоністами у 1819 році поселення Ватерлоо (нинішні Ставки).

З незвичною назвою села місцеві жителі пов’язують давню легенду. Як відомо, Ватерлоо – бельгійське містечко, де об’єднаними військами було розгромлено 72-тисячну армію Наполеона. В ході битви начебто німецькі солдати врятували життя російському генералу. Завдячуючи їм, генерал пообіцяв виділити землі на території Північного Причорномор’я. І обіцянку свою дотримав. Тож, починаючи з 1813 року, на території нинішнього Веселинівського району виникла німецька колонія Ватерлоо з числа німців, які брали участь в історичній битві.

Німці займалися сільським господарством, вирощували хліб та виноград, були добрими господарями. З назвою Ватерлоо село проіснувало до 1944 року. Вихідців із цієї німецької колонії, як і багатьох інших, спіткала складна доля. Багато хто з них опинився в радянських таборах або засланнях. Правда про трагедію німецького народу в Радянському Союзі тривалий час приховувалася. Сьогодні ж багато науковців, краєзнавців, простих громадян звертаються до історії німецьких поселень. Так, миколаївський археолог та краєзнавець Василь Нікітін видав книгу «Ожившая память поколений», в якій досліджує історію освоєння земель Північного Причорномор’я на прикладі колонії Катериненталь (нинішня Катеринівка Веселинівського району). А мешканка Катеринівки Ніна Денисюк створила в своєму селі музей, який повністю відтворює хату німця-колоніста. В ході урочистих заходів ці люди були нагороджені Почесними грамотами Посольства ФРН в Україні. Вручив грамоти Почесний консул ФРН у м. Одесі Олександр Кіфак.

Як зазначив у своїй промові пан консул, у Миколаївській області старанно зберігають пам’ять про німців, які зробили величезний внесок у засвоєння та розвиток територій. Відкриття пам’ятної дошки – безперечний доказ цьому. Олександр Кіфак відзначив велику активність миколаївського товариства німців «Відергебурт» та його керівника Ігоря Майснера, висловив слова вдячності голові Миколаївської облдержадміністрації Миколі Круглову за підтримку починань національно-культурних товариств області та за серйозну роботу в напрямку збереження на Миколаївщині міжнаціонального миру та злагоди. У заходах взяли участь начальник відділу у справах національностей облдержадміністрації О. Івашко, секретар Ставківської сільради Т. Крижанівська, представники управління з питань зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності, європейської інтеграції, туризму і курортів облдержадміністрації, Веселинівської райдержадміністрації та районної ради.

Проведення Днів європейської спадщини у Веселинівському районі викликало інтерес з боку миколаївських студентів та школярів. Так, до села завітали студенти Чорноморського державного університету, університету культури, учні миколаївської школи № 22. Студенти ЧДУ подарували місцевій школі книжки з історії німецьких поселень, а студенти університету культури та учні школи – творчі виступи. Також від обласного товариства німців його голова Ігор Майснер передав Ставківській школі 40 примірників книги В. Нікітіна «Ожившая память поколений». Зі свого боку дирекція школи звернулася до консула та керівника німецького товариства з проханням допомогти у зборі історичних матеріалів про заснування села, про перших його жителів. Заходи завершила екскурсія на страусину ферму «Саванна» у с. Ставки. Саме на будівлі ферми було встановлено пам’ятну дошку.

Відділ у справах національностей облдержадміністрації

Сообщение:

*

НОВОСТИ