Грип: краще попередити, ніж лікувати

Новости, Общество

  21 Дек , 2010

У п’ятницю, 17 грудня, у приміщенні Миколаївської обласної лікарні відбулася науково-практична конференція «Актуальні інфекції. Грип: епідеміологія, діагностика, терапія» за участю лікарів інфекціоністів, пульмонологів, сімейних лікарів та дитячих терапевтів області.

Першим із доповіддю «Ситуація по грипу та ГРВІ в Україні» виступив заступник головного державного санітарного лікаря Миколаївської області Олександр Ігнатенко. Зокрема він зазначив, що на сьогодні рівень захворюваності на грип та ГРВІ має чітку тенденцію до зростання. У середньому він щотижня збільшується на 15 – 17%. Лише у Львові та Вінниці спостерігається перевищення епідеміологічного порогу на 21% та 24%, а в Житомирській, Полтавській та Сумській областях – погіршення епідеміологічної ситуації. Проте, за словами лікаря, у більшості областей України захворюваність ще не досягла порогового рівня, а за даними епідеміологічного моніторингу, вона знаходиться лише на сезонному рівні.

Як і в цілому по Україні, на території нашої області більш за все на грип та ГРВІ хворіють діти віком до дев’яти років. Захворюваність викликана в більшій мірі аденовірусами та вірусами парагрипу. Тому з метою запобігання грипу та ГРВІ лікарі рекомендують вчасно зробити щеплення. На придбання вакцини з різних рівнів бюджету було виділено 1130574 грн. (у тому числі 547 тис. грн. із обласного бюджету). Всі райони, крім Врадіївського та Миколаївського, долучилися до фінансування процесу вакцинації. Всього в області вже зробили щеплення 13 тис. осіб. Проте, як зазначають спеціалісти, епідеміологічна безпека може бути досягнута лише завдяки значному охопленню населення специфічними та неспецифічними імунопрофілактичними заходами щодо попередження захворюваності на грип та ГРВІ. Однак ефективність специфічних заходів залежить від таких факторів, як активність вірусів у епідеміологічному сезоні, відповідність їх штамів вакцинним, відсоток охоплення щепленнями в різних колективах та населення у цілому, адекватність імунної реакції на вакцинацію. Саме тому необхідно застосовувати, в першу чергу, заходи неспецифічної імунопрофілактики: часто мити з милом руки та обличчя, зменшити перебування у громадських місцях та контакти з людьми, які мають симптоми захворювання, спати не менше 7-8 годин, повноцінно харчуватися, якнайбільше перебувати на свіжому повітрі, щодня провітрювати приміщення та робити вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів, при появі перших симптомів захворювання залишатися вдома, викликавши лікаря.

Щодо прогнозів, то в цьому сезоні, за словами Олександра Ігнатенко та за результатами проведених вірусологічних досліджень, очікується залучення до епідеміологічного процесу близько 30% населення країни.
Про особливості виникнення епідемії грипу в 2009 – 2010 роках розповів завідувач кафедри інфекційних захворювань Харківської медичної академії післядипломної освіти, професор Василь Малий. Він зауважив, що ця епідемія була спричинена вірусом пандемічного каліфорнійського грипу H1N1, сезонного грипу та поєднанням цих двох вірусів. Того сезону на території України було зафіксовано 18398 летальних випадків. Також Василь Пантелеймонович пояснив присутнім, що основними причинами масової епідемії було неврахування загальної епідеміологічної ситуації як по Україні, так і в окремих її регіонах, недостатня підготовка медичних працівників, відсутність у їх роботі відпрацьованої тактики дій, неврахування тяжкості протікання захворювання, відсутність профілактичних заходів, спрямованих на запобігання грипу та ГРВІ. Ознайомив професор із методами лікування грипу на початкових стадіях захворювання. Він порекомендував дотримуватися постільного режиму, випивати за день не менше двох літрів води та обов’язково додержуватися інструкцій лікаря.
Сподіватимемося, що в цьому сезоні епідемія грипу не досягне таких масштабів, як у минулому, а лікарі докладуть максимум зусиль, аби запобігти її масовому поширенню та уникнути летальних наслідків.

Анна НІКУЛІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ