Мистецький шлях музейного бієнале

Культура, Новости

  2 Дек , 2010

У Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна з 1992-го по 2010 роки відбулося 10 Верещагінських бієнале (обласних виставок-конкурсів дитячої творчості, присвячених пам’яті В.В. Верещагіна).

Художня діяльність збагачує людину новими знаннями, виховує естетичне ставлення до дійсності, розвиває творчі здібності. Тому дуже важливо залучати до художньої творчості, до сприйняття навколишнього світу дітей з раннього дитинства, розпочинаючи ще з дитячого садка. Існує думка, що до художньої діяльності треба залучати дітей, які мають необхідні природні здібності. Але це глибоко хибна думка. Всіх дітей можна і необхідно з раннього дитинства прилучати до цього. У них поступово розвивається стійкий інтерес до мистецтва, який сприяє більш глибокому засвоєнню набутих знань, пробуджує у дітей бажання самостійно займатися художньою творчістю, не тільки під наглядом старших викладачів малювання, а й самостійно, по пам’яті відтворювати своє бачення світу.

Сьогодні, як ніколи, приділяють велику увагу художньо-естетичному вихованню підростаючого покоління. У дошкільних закладах існують години малювання, де діти після закінчення роботи разом з вихователем роздивляються малюнки, вибирають кращі, обговорюють їх. Велике значення в процесі художньої практики має також і залучення дітей до світу мистецтва – це показ досягнень дітей їх батькам.

Сьогодні вже не потрібно доводити величезну виховну роль мистецтва у становленні особистості кожної людини, для її гармонійного розвитку. Адже саме мистецтво найбільш ефективно формує моральні та естетичні почуття, смаки, оцінки, ідеали. Найактивнішими періодами формування основ відношення людини до навколишнього світу є дитинство, отроцтво та юність. Саме тоді закладаються фундамент особистості, її світогляд, ідейно-політична свідомість, соціальна та моральна активність.

Миколаївський обласний художній музей ім. В.В. Верещагіна завжди приділяв і приділяє велику увагу художньо-естетичному вихованню підростаючого покоління, сприяючи плеканню нової генерації молодої порослі – людини майбутнього. Музей завжди відгукується на визначні події у країні та світі.

За рішенням ЮНЕСКО 1992 рік був оголошений Роком В.В. Верещагіна – всесвітньо відомого російського художника-баталіста кінця ХІХ – початку ХХ ст. Наш музей від дня відкриття у 1914 році носить ім’я В.В. Верещагіна.

26 жовтня 1992 року виповнилося 150 років від дня народження В.В. Верещагіна, цій знаменній даті колектив музею присвятив низку заходів, які звеличували його ім’я.
Одним із заходів була і дитяча обласна виставка-конкурс Верещагінського бієнале «Світ навколо тебе», запропонована тодішнім директором музею Г.П. Дем’яненко, яка проходить один раз у два роки.

Перша виставка відбулася під девізом: «Я завжди прагнув писати сонце». На пам’ять від виставки-конкурсу всім переможцям та призерам запропонували поставити автограф на символічному великому аркуші білого паперу. Ганна Петрівна Дем’яненко тоді зазначила: «Чистий аркуш паперу – це художня біографія учасників конкурсу-виставки, і сьогодні вона тільки розпочинається, і хто знає, можливо, через 10–15 років ми будемо називати ці імена, але як уже відомих знаних художників».

Учасником першої виставки-конкурсу був і шестирічний Богдан Поліщук, він одержав приз глядацьких симпатій за роботу «Бій лицарів» і теж поставив свій підпис. Пройшли роки, після закінчення ДХШ Богдан продовжив свою художню біографію, навчаючись у Миколаївському вищому училищі культури. Вдосконалюючи свій професійний рівень, закінчив Київську національну академію образотворчого мистецтва та архітектури, факультет сценографії. Це талановитий художник – бере активну участь у студентських виставках та київських виставках художників театру і кіно, організатором яких він буває.Б. Поліщук – головний редактор незалежного театрального журналу «Коза».

На цьому символічному аркуші паперу є і підпис 12-річного Юрія Одробинського. У 1992 році він отримав заохочувальний приз за краще розкриття теми у витворі «Дорожня пригода». Пройшло 18 років з того пам’ятного дня, Юрій закінчив ДХШ, потім Миколаївську філію Київського національного університету культури і мистецтва. Він знаний художник, майстер різьблення, член молодіжного об’єднання Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України, кандидат мистецтвознавства, учасник багатьох виставок. На його рахунку декілька персональних виставок, і в нашому музеї в 2008 році експонувалась його перша персональна виставка, а все починалося з символічного аркуша білого паперу.

З 1992-го виставки-конкурси експонувались під девізами: 1992-й – «Я завжди прагнув писати сонце», 1994-й – «Звичаї та обряди України», 1996-й – «Флора і фауна нашої планети», 1998-й – «Земля – частина Всесвіту», 2000-й – «Моя родина», 2002-й – «Світ у третьому тисячолітті», 2004-й – «Світ без війни», 2006-й – «Мої улюблені літературні герої», 2008-й – «Весь світ – театр».
З кожною новою виставкою географія учасників розширюється і збільшується чисельність її учасників.

У 2010 році експонується Х обласна дитяча виставка-конкурс Верещагінського бієнале, тема якої «Світ навколо тебе». Проходить вона під патронатом президента Національної академії образотворчого мистецтва України, народного художника України, ректора Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, лауреата премії І. Огнієнка, лауреата Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка Андрія Володимировича Чебикіна.
Журі під головуванням народного художника України А.Д. Антонюка визначило переможців у трьох вікових номінаціях.

Заохочувальні призи журі та оргкомітету:
1. Ларичева Ганна (5 років) – робота «Гидке каченя» – за яскраве колористичне вирішення твору і як наймолодшій учасниці конкурсу.
Студія «Майстер-клас». Викладач І.О. М’яло.
2. Заікіна Олена (8 років) – робота «За святковим столом» – за композиційну побудову твору. Палац творчості учнів м. Миколаєва, гурток «Планета дітей». Викладач Л.Л. Андрєєва.
3. Закап Назарій (9 років) – робота «Кролик Тоша» – за самобутній образ свого улюбленця. БТ Арбузинського району, студія «Палітра». Викладач Т.М. Ярошенко.
4. Горбунова Ірина (10 років) – робота «Чекання» – за своєрідне композиційне рішення. Студія «Оранжеве небо». Викладач Л.В. Лук’яненко.
5. Мельникова Ганна (10 років) – робота «Святий Миколай» – за звернення до теми рідного міста та відтворення його історії. ЗОШ № 22 м. Миколаєва.
6. Прасолов Михайло (11 років) – робота «Нестор-літописець» – за створення образу зі стародавньої історії. ДШМ № 3 м. Миколаєва. Викладач С.І. Калинчук.
7. Крилова Оксана (15 років) – робота «Жовта осінь» – за створення ліричного образу рідної природи. ЗОШ № 14, гурток «Юний художник». Викладач Л.В. Зарубенко.
8. Мухамедшина Ольга (13 років) – робота «Світ навколо тебе» – за продовження традицій російського художника В.В. Верещагіна. МОНРЦ (реабілітаційний центр). Викладач Ю.С. Войнаровська.
9. Музика Діана (12 років) – робота «Як я бачу свою країну» – за продовження традицій російського художника В.В. Верещагіна. МОНРЦ (реабілітаційний центр). Викладач Ю.С. Войнаровська.
10. Губіна Маргарита (15 років) – робота «Козлики» – за продовження традицій народного національного мистецтва. Дитяча художня школа. Викладач Н.І. Здіховська.
11. Бугорська Валерія (11 років) – робота «Кіт» – за створення образу свого домашнього улюбленця, приз директора музею. Студія «Майстер-клас». Викладач І.О. М’яло.

Журі визначило і переможців у трьох вікових групах:
1. Молодша вікова група (7–9 років): Непеїна Вероніка (7 років) – робота «Вперше на сцені». Палац творчості учнів м. Миколаєва, гурток «Планета дітей». Викладач Л.Л. Андреєва.
2. Середня вікова група (10–12 років): Райн Даниїл (12 років) – робота «Українське село». Міський будинок учителя, студія «Мауглі». Викладач В.О. Лещенко.
3. Старша вікова група (13–15 років): Кузевич Анастасія (15 років) – робота «Бандурист». ЄЗНЗ «Академія дитячої творчості» м. Миколаєва. Викладач Я.Г. Гончарук.

У 2002 році проходила виставка-конкурс під девізом «Світ у третьому тисячолітті». Валерія Бершадська – семирічна вихованка ізостудії «Оранжеве небо», викладач Л.В. Лук’яненко. Тоді Валерія одержала гран-прі за твір «Дівчина і слон», у своїй роботі вона втілила надію на те, що в третьому тисячолітті люди стануть добрішими.
Валерія Бершадська навчається у ДХШ, викладач Є.Г. Кручиніна. Вона обдарована особистість, учасниця багатьох виставок-конкурсів.

2009 року була учасницею у виставках-конкурсах у Національному центрі народної культури (музей Івана Гончара (Києво-Печерська лавра), за роботу «Зустріч зі святим Миколаєм» одержала відзнаку. У всеукраїнському конкурсі учнівської творчості «Об’єднаємося ж брати мої» (м. Київ) за роботу «Великдень» одержала перше місце. У 2010 році за роботу «Натюрморт» отримала перше місце в цьому ж конкурсі (м. Київ).

2010 року Валерії Бершадській виповнилося 15 років. Вона учасниця виставки-конкурсу «Світ навколо тебе», в Х Верещагінському бієнале представила три роботи: «Портрет гречанки», «Зустріч зі святим Миколаєм» і «Святковий день». Гран-прі одержала за роботу «Святковий день», де вона відобразила національний святковий дух українського народу, робота виконана в яскравій колористичній манері, притаманній українцям. Валерія нагороджена почесним дипломом Академії мистецтв та грамотою Міністерства культури і туризму.
Побажаємо юній дебютантці, вдосконалюючи художню майстерність, у недалекому майбутньому стати відомою, знаною художницею, не тільки в Україні, а й поза її межами.

Слід відмітити, що велику допомогу у придбанні призів для нагородження переможців та призерів конкурсу надали представники обласних та міських організацій:
– керівник обласної організації Партії регіонів М.П.Круглов;
– голова правління ВАТ «Миколаївобленерго» Б.В. Соркін;
– керівник виробництва «Прометей» Р. Гороян.

Діти отримали заохочувальні призи журі та оргкомітету в різних номінаціях. Нагороджували юних художників директор Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна С.М. Росляков, президент Національної академії образотворчого мистецтва України А.В. Чебикін і начальник Управління культури Миколаївської обласної державної адміністрації С.М. Гладун.

На виставці експонуються роботи, виконані у техніці гуаші: «Соняшники» Юлії Дубовенко (15 років) – ДХШ, викладач О.М. Маркитан; «Подорож у казкову країну» Наталії Корабльової (10 років) – Палац творчості учнів, гурток «Планета дітей», викладач Л.Л. Андреєва; «Весна та гойдалки» Юлії Войтенко (14 років) – ДХШ, викладач Н.І. Махова; у виготовленні свого твору «Веселі котики» Віктор Точьонов (8 років) використав папір, олійну крейду – Палац творчості учнів, гурток «Веселий фламінго», викладач О.М. Кірьякіді.

Одним з найдавніших видів декоративно-вжиткового мистецтва є вишивання хрестиком та ручне ткацтво кольоровими нитками. Ці види народного мистецтва були дуже поширеними в давні часи в Україні. Вишивка хрестиком на канві акрилом представлена в роботах: «Блакитна симфонія» Вікторії Тотм’яненої (15 років) та «Дівочі мрії» Валерії Яровенко (14 років) – Академія дитячої творчості, викладач В.Б. Димова.

У широкому значенні гобеленом називають виготовлену ручним способом ткану картину або тканий килим. Слово «гобелен» одержало назву від прізвища красильника Гобелена, який обслуговував красильні майстерні мануфактур у Франції. Окрасою виставки є гобелен-картина «Чарівні іриси» Ольги Дем’яненко (15 років) – Академія дитячої творчості, викладач В.Б. Димова та гобелен «Кохання» Катерини Лаузіної (15 років) – Академія дитячої творчості, викладач Є.В. Кушнір.

Одним із цікавих видів декоративно-вжиткового мистецтва є батик – техніка ручного розпису тканини. Ця техніка була відома ще з VІ століття н.е. на Далекому Сході. Батик з’явився спочатку в Індонезії, звідки розповсюдився в Азію, а в ХХ столітті в Європу і використовувався для прикрашення тканини, одягу, панно. Цей вид мистецтва в експозиції представлений роботами «Місто» Ганни Мироненко (15 років) – ДХШ, викладач Н.О. Іванова та «Квіткова симфонія» Ірини Засядько (14 років) – Академія дитячої творчості, викладач Г.В. Кузнєцова, де майстриня у створенні батика використала бісер, акварель. Скло, фольгу, розпис використала у виготовленні свого витвору «Еллінські мотиви» Ганна Колбенкова (13 років) – Академія дитячої творчості, викладач Я.Г. Гончарук.

В експозиції виставки можна побачити витвір «Колаж» Вікторії Митліної (13 років) – ДХШ, викладач Н.О. Іванова; витинанки під назвою «Козлики» Маргарити Губінової – ДХШ, викладач Н.І. Здіховська; аплікацію з тканини «Побачення» Юлії Макарцевої (14 років) – ДХШ, викладач Н. Русінова. Студія «Майстер-клас», викладач І.О. М’яло, представила маску «Королеви шахової дошки», виконану з пап’є-маше, велюру, пластика, тканини 12-річною вихованкою Валерією Гусєвою.

До експозиції виставки Х Верещагінського бієнале ввійшло 240 робіт, представлено художні витвори 170 авторів, різних за віком. Роботи надійшли з міст Миколаєва, Первомайська, Очакова, смт Снігурівка, Арбузанського району.

Всі витвори в експозиції надають виставці-конкурсу «Світ навколо тебе» неповторність, своєрідність. Добротою, ніжністю, задушевністю, розмаїттям барв і технік, теплотою дитячих сердець наповнена зала виставки.

Після закінчення експонування кожної виставки-конкурсу твори призерів та переможців Верещагінського бієнале залишаються в збірці музею. З 1992 року в музеї існує фонд дитячої творчості, який налічує більше 350 дитячих робіт.

Наступне ХІ Верещагінське бієнале відбудеться у жовтні 2012 року під девізом «Скарби музеїв світу».
Городяни і гості міста! Запрошуємо вас відвідати цю оригінальну виставку-конкурс «Світ навколо тебе», вона надає можливість відчути тепло дитячих сердець, яким наповнена експозиція.
Виставка працюватиме до кінця 2010 року за адресою музею: м. Миколаїв, вул. Велика Морська, 47. Телефони для довідок: 37-23-53, 37-08-45.

Людмила САМСОНОВА, науковий співробітник науково-освітнього відділу Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна

Сообщение:

*

НОВОСТИ