Михайло Петренко – повернення в Україну

Культура, Новости

  21 Дек , 2010

Миколаївський обласний музей ім. В.В. Верещагіна 14 грудня презентував виставку графічних творів уродженця нашого міста, художника Михайла Михайловича Петренка. Захід проходить згідно з програмою «Повернення в Україну» та до 100-річного ювілею музею. Твори художника були передані до колекції музею у 2009 році. На даний момент Михайло Михайлович проживає у США (Сан-Франциско, Каліфорнія). Йому 72 роки.

Михайло Михайлович Петренко народився 9 жовтня 1936 року в місті Миколаєві, у сім’ї інженера-кораблебудівника. Він пішов шляхом батька, закінчив кораблебудівний технікум, працював, згодом продовжив освіту в Ленінграді, але у 1963 році кардинально змінив свій життєвий шлях – пішов з останнього курсу Ленінградського технологічного інституту та вдало здав іспити до Ленінградського вищого художньо-промислового училища ім. В.І. Мухіної. В цей час його захоплювало ілюстрування книг, а малювати він полюбляв з дитинства. Майбутній художник старанно освоював техніку гравюри, офорта та акварелі.

Проблеми книжкової графіки увійшли до сфери наукових інтересів художника. Він написав кандидатську дисертацію «Проблеми інтерпретації класичної літератури в російському образотворчому мистецтві ІІ половини ХІХ століття».

Цінність робіт М. Петренка в тому, що своїми художніми творіннями він представляє цікавий період у розвитку книжкової ілюстрації. Адже 60-70-ті роки ХХ століття відзначилися підйомом у галузі книжкової графіки.

В експозиції виставки представлено 68 творів художника, виконаних у техніці офорта (на металевій дошці голкою роблять малюнок, а заглиблення елементів зображення посилюють шляхом травлення металу кислотами, витравлені місця наповнюють фарбою і на спеціальному станку друкують відбиток на зволоженому папері), ліногравюри (опукла гравюра, створювана вирізуванням малюнка на лінолеумі), літографії (спосіб друку з плоскої поверхні, підготовленої таким чином, що фарба збирається тільки в гідрофільних місцях і відсутня в гідрофобних (водовідштовхувальних); при застосуванні літографії на кам’яній або металевій пластині створюється за допомогою олії, смальцю або гуміарабіка візерунок; жирні місця не змочуються фарбою і стають тлом), начерки олівцем. Серед них 62 роботи – ілюстрації до творів вітчизняної літератури, написаних самим М. Петренком та іншими авторами.

Експозиція виставки складається з двох комплексів. До першого входять автопортрети художника, ілюстрації до власних літературних творів митця під назвою «Камінь в степу», «Кентавр». Крім того, до цього комплексу ввійшли станкові роботи, що не мають приналежності до серії або літературного сюжету та створені у невизначений період. У другому комплексі представлені ілюстрації літературних творів вітчизняних письменників. Це ліногравюри, які ілюструють «Мцирі» М. Лермонтова, «Вірші» О. Пушкіна, «Велика куля» А. Бітова. В техніці офорта виконано ілюстрації до романів М. Олейнікова «Новий Овідій» та М. Басенка «Початок». Начерки та ілюстрації до оповідання Ю. Бартош-Кум’ятського «Пізня краса» виконані в техніці офорта та олівцем.

Відкривали виставку директор музею ім. В.В. Верещагіна Сергій Росляков, заступник голови постійної комісії обласної ради з питань культури, науки і освіти, сім’ї та молоді, спорту Таміла Бугаєнко, члени Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України.

Виставка «Михайло Петренко – повернення в Україну» розрахована на велике коло глядачів, що захоплюються технікою офорта та ліногравюри. Також виставка викликає інтерес з боку цінителів вітчизняної літератури та книжкової ілюстрації.
Повернення робіт Михайла Петренка – це значний вклад у розвиток культури.

Ірина КАЛІНІЧЕНКО
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ