На ниві служіння людям

Новости, Экономика

  14 Дек , 2010

21 грудня 1990 року побачила світ Постанова Ради Міністрів Української Радянської Соціалістичної республіки № 381 «Про створення державної служби зайнятості в Українській РСР». Саме з цієї без перебільшення історичної миті веде свій літопис державна служба зайнятості. З нагоди 20-літнього ювілею цієї важливої соціальної служби 9 грудня з журналістами миколаївських ЗМІ зустрівся директор обласного центру зайнятості, депутат Миколаївської обласної ради Володимир ЛУСТА. Тема прес-конференції – «Сходинки становлення та розвитку служби зайнятості від бюро по працевлаштуванню до служби зайнятості міжнародного рівня».

Як не дивно, але послуги з працевлаштування незайнятого населення надавалися на теренах сучасної Миколаївської області ще в XIX столітті. Після реформи 1861 року велика кількість селян почала переселятися до міст, і тому виникли ринки по найму робочої сили – у Вознесенську, Лисій Горі, Казанці, Голті та Новому Бузі. Першою установою в Миколаєві, що займалася виключно питанням працевлаштування, було Опікунське товариство Будинку працьовитості.

А в жовтні 1915 року в Україні було створено першу біржу праці – термін, що застосовується й донині. Ці установи, будучи посередниками між найманими працівниками та роботодавцями, організовували також громадські роботи, допомагали у створенні трудових колективів для виконання разових робіт.

– Але в 30-х роках минулого століття, – зауважив В.В. Луста, – сам термін «біржа праці» на теренах СРСР зник, насамперед з ідеологічних міркувань. Адже вважалося, що в Країні Рад праця не продається і не купується. Натомість з’явилися територіальні управління кадрів, головним завданням яких було не подолання безробіття, а боротьба з плинністю кадрів.

З крахом СРСР і руйнацією економіки у 80-х роках держава все ж визнала, що в країні можуть бути незайняті громадяни працездатного віку. Першою ластівкою нових віянь в царині трудових відносин можна сміливо вважати обласний центр профорієнтації молоді, який був створений у Миколаєві в червні 1989 року. А вже за півтора року вийшла вже згадана вище Постанова Ради Міністрів УРСР, тож саме 21 грудня 1990 року вважається датою створення державної служби зайнятості.

За два десятиліття послугами обласної служби зайнятості скористалися майже 1,2 мільйона незайнятих мешканців Миколаївщини. З них були працевлаштовані 400 тисяч осіб, а 74 тисячі чоловік з метою підвищення власної конкурентоздатності на ринку праці пройшли навчання, перенавчання та професійну підготовку. Можливістю мати додаткове джерело поліпшення власного добробуту скористалися 126 тисяч наших земляків, які були задіяні на громадських роботах.

Як зазначив Володимир Луста, за цей час мінялися форми та методи роботи, законодавча база, структура управління державною службою зайнятості, впроваджувалися новітні технології – як-от Єдина технологія обслуговування незайнятого населення. Проте незмінним залишався головний пріоритет служби – сприяння населенню у пошуках роботи. Серед головних завдань та напрямів роботи державної структури – співпраця з роботодавцями, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, іншими соціальними партнерами у подоланні незайнятості населення, профорієнтаційна робота, особливо – серед молоді, професійне навчання та перенавчання безробітних, заохочення їх до відкриття власної справи, поліпшення іміджу служби. Над виконанням цієї важливої соціальної місії всі ці роки сумлінно та наполегливо працює високопрофесійний колектив обласної служби зайнятості, й кожен з 479 працівників уносить свою посильну лепту в подолання складної соціальної проблеми.

Під час прес-конференції В.В. Луста проаналізував динаміку ринку праці за останні 20 років. Якщо у «дебютному», 1991 році, до служби зайнятості Миколаївщини звернулися у надії знайти роботу 15248 наших земляків (з них завдяки сприянню служби були працевлаштовані майже 10 тисяч безробітних), то під час посилення соціально-економічних негараздів ця цифра щорічно збільшувалася: 1997 р. – 48 тисяч, 2000 р. – 76 тисяч, а найбільше людей – 86 тисяч осіб – звернулися до обласної служби зайнятості у 2005 році.

У 2008-му, останньому передкризовому році, у базових центрах зайнятості Миколаївщини зареєструвалися в статусі безробітних понад 74 тисячі осіб. Із них завдяки втіленню активних програм пошуку роботи знайшли постійну роботу 31644 громадянина.

Попри кризу, за 11 місяців 2010 року статус безробітних отримало всього 57 тисяч мешканців області, тобто менше середніх показників останніх років.
– Нічого дивного у такій статистиці немає, – зауважив Володимир Вікторович, – адже уряд ухвалив низку протикризових постанов, які, зокрема, обмежили можливість приймання на облік деяких категорій громадян – володарів земельних паїв, користувачів присадибних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства тощо.

Всі ці заходи, наголосив директор обласного центру зайнятості, дали змогу врятувати від банкрутства Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (а саме за кошти Фонду й здійснює свою діяльність державна служба зайнятості). «Наразі, – сказав В.В. Луста, який щойно повернувся з наради директорів у Києві, – ситуація змінилася, й серйозно розглядається питання про повернення нормативних положень щодо реєстрації безробітних, що діяли раніше. Адже прожити за рахунок здавання земельного паю в оренду або, ведучи натуральне господарювання на власному клаптику землі, дуже складно».

І якщо це плани, то активні форми пошуку роботи вже відновлено в повному обсязі. За січень – листопад 2010 року до активних програм були залучені 37190 безробітних, з них працевлаштовані – близько 30 тисяч осіб. Це – і виділення дотацій роботодавцям для створення нового робочого місця, і виплата одноразової допомоги безробітним з метою здійснення підприємницької діяльності, й навчання та перенавчання безробітних тощо. Крім того, 85 випускників навчальних закладів області знайшли роботу завдяки Програмі «Перше робоче місце», яку було започатковано цього року.

Неабияк покращили фінансове становище безробітних та їхніх родин, сприяли трудовій реабілітації незайнятих громадян громадські роботи. Але якщо раніше безробітні переважно брали участь у разових роботах, що потребували низької кваліфікації працівників, то нині ситуація кардинально інша. Тимчасові бригади кваліфікованих будівельників, котрі через кризу втратили роботу, активно залучаються до здійснення будівельних та ремонтних робіт, насамперед на об’єктах соціальної сфери – у школах, дитячих садках, лікувальних закладах. Великий обсяг робіт було виконано при підготовці до всенародного свята – 65-ліття перемоги у Великій Вітчизняній війні. Були полагоджені та відремонтовані пам’ятники та барельєфи у селах та містечках області, впорядковані місця масового поклоніння невмирущому подвигу українського народу. Лише на організацію громадських робіт та оплату праці їх учасників центрами зайнятості Миколаївщини у поточному році було виділено та освоєно близько шести мільйонів гривень.

Продовжуючи тему фінансів, Володимир Луста оприлюднив й інші статті витрат обласної служби зайнятості за 11 місяців 2010 року. Так, виплачено соціальної допомоги по безробіттю – 81 млн. грн., надано одноразової допомоги на відкриття власного бізнесу – 3 млн. грн. Ще понад 14 млн. грн. були виплачені роботодавцям, які створили нові робочі місця для безробітних. А на різні інформаційні послуги було направлено 1,5 млн. грн. І, як наголосив Володимир Вікторович, питома вага цього напрямку діяльності у кошторисі служби зайнятості буде у подальшому невпинно зростати, адже людина має отримати максимум корисної інформації щодо пошуку роботи та тих послуг, що їх надає державна служба зайнятості. До уваги безробітних, які звертаються до служби зайнятості, – і різноманітна наочна інформація, і термінали самостійного пошуку роботи, і мережа сайтів – від районних до державного, й інші новітні інформаційні технології. Проте, як зазначив Володимир Луста, навіть за цих умов служба зайнятості ніколи не відмовить відвідувачам у спілкуванні в режимі «Людина – людина», коли висококваліфіковані спеціалісти не лише нададуть безробітним консультації з різних тем, а й зарадять добрим словом, людським співчуттям.

Загалом у поточному році Миколаївська обласна служба зайнятості вже отримала з Фонду на здійснення своїх статутних завдань 138 млн. грн.
Попри передсвятковий формат медійного заходу, Володимир Луста чесно й відверто окреслив і ті негаразди, що заважають більш ефективній роботі з працевлаштування незайнятого населення. Це – і недосконале законодавство, і недостатня кількість робочих місць (служба зайнятості – сервісна служба між роботодавцем та шукачем роботи!), і «тінізація» економіки. «Якщо порочне коло з легалізації робочої сили буде розірвано, вирішиться багато соціальних питань, у тому числі щодо подолання безробіття», – сказав В. Луста.

***

Апофеозом святкування в області 20-річчя державної служби зайнятості стане 15 грудня, коли відбудеться Форум роботодавців та соціальних партнерів Миколаївщини під гаслом «20 років на службі людям». А 21 грудня делегація обласної служби зайнятості візьме участь у святкових заходах, що пройдуть у столиці України.

Андрій ТЮРІН
Фото Юрія ПОДИМИ

Сообщение:

*

НОВОСТИ