Райдужний світ народних мелодій

Культура, Новости

  11 Дек , 2010

Музика – сплетіння тисячі звуків у неповторний візерунок зачаровуючої сонати, розмова душі з Богом у ніжних обіймах його величності – вальсу, згусток безмежної радості і любові, бездонної туги і печалі, який вривається нестримним вихором у людське серце і переносить його в інший світ, у якому слова стають зайвими. Музика відкриває внутрішній зір душі, пробуджує ледь уловиму мелодію серця…

Юних обдарованих особистостей, небайдужих до музики і виконавського мистецтва, об’єднує у стінах Палацу творчості учнів гурток оркестру народних інструментів, метою діяльності якого є всебічний розвиток дитини, розкриття її особистісного потенціалу, вдосконалення природних нахилів і здібностей, плекання у душі кожного вихованця любові до музики і всього прекрасного. У наступному, 2011 році – оркестр народних інструментів, який у числі перших був створений у Палаці творчості учнів, святкуватиме свій 25-річний ювілей.

Його історія бере початок ще з 1923 року. Тоді це був маленький колектив – ансамбль дитячого клубу, яким довгий час керували видатні музиканти – Григорій Феофанович Манілов і Надія Ісаївна Тищенко. У 1986 році оркестр очолили ентузіасти народної музики, професійні музиканти, педагоги культурно-просвітнього училища – Ольга Валентинівна та Анатолій Володимирович Комінарці. За 12 років їх керування в колективі склалися свої традиції, з’явився цікавий репертуар, а творчі поїздки і зустрічі зробили його відомим за межами міста. Саме в цей період оркестр отримав високе звання – «Зразковий художній колектив».

Минали роки, змінювався педагогічний склад. І у 1999 році оркестр народних інструментів очолила молодий талановитий педагог – Інна Володимирівна Близниченко, яка зберігає і продовжує творчі надбання оркестру, формує нові традиції колективу, створює атмосферу доброзичливості і взаєморозуміння педагогів та юних музикантів. Сьогодні оркестр народних інструментів може пишатися сильним викладацьким складом. Л.В. Загороднюк (педагог по класу акордеона), С.В. Гончарук (педагог по класу гітари), Г.О. Савранський (педагог по класу баяна та сопілки), І.В. Близниченко (керівник оркестру, його невтомний натхненник, керівник по класу домри) – для цих людей оркестр став невід’ємною частиною життя. Вони – не лише педагоги-професіонали, фахівці вищої категорії, а й передусім яскраві особистості, які горять своєю улюбленою справою, вміють зацікавити нею сучасну молодь, стати для неї справжнім взірцем та орієнтиром.

На сьогодні в оркестрі – понад 70 вихованців, є тут і п’ятирічні, і вісімнадцятирічні музиканти, із гарячими серцями, окриленими душами, закохані в класичне і народне музичне мистецтво. День за днем юні оркестранти вдосконалюють свою виконавську майстерність, а музика для кожного із них стає частинкою душі, паралельним виміром світла і гармонії, досконалості і краси. Безтурботні і галасливі, на сцені вони умить серйознішають, сповнюються хвилюючим трепетом і урочистістю.

Колектив оркестру народних інструментів багато гастролює, підтримує творчу дружбу з дитячими колективами Харкова, Севастополя, Херсона. Щорічно в Палаці творчості проходять «Музичні зустрічі» із творчими колективами Миколаївського коледжу культури та мистецтв, музичного училища, філіалу Київського національного університету культури і мистецтв. Яскраво та радісно проходять зустрічі вихованців оркестру та дитячого центру міста Мелітополя. Оркестр народних інструментів активно займається концертною діяльністю. Він бажаний гість на різних концертних майданчиках міста, улюбленець ветеранів Великої Вітчизняної війни, прикраса всіх концертів Палацу творчості. Щорічно вже протягом тривалого часу оркестр народних інструментів спільно з органами Миколаївської міської ради дарує свято музики притулку для людей похилого віку. Своєю безпосередністю і величезним зарядом позитиву завоювали симпатію публіки і юні, але безперечно талановиті, «Веселі ложкарі».

Завдяки керівнику та педагогам оркестру в Палаці творчості учнів започаткований конкурс виконавської майстерності в інструментальному жанрі «Струмочок». Колектив є постійним учасником обласного конкурсу-огляду «Заграй, музико». Він має лауреатські звання численних фестивалів і конкурсів інструментальної музики. Приємні спогади у пам’яті юних музикантів залишили поїздки на фестивалі у Нову Каховку, в Москву на VІ Міжнародний фестиваль дитячої творчості освітніх закладів «Слов’янська мозаїка», який проходив під девізом «Молодь за культуру миру».

Керівник оркестру народних інструментів І.В. Близниченко та увесь педагогічний колектив роблять усе можливе для того, аби життя їхніх вихованців було яскравим, насиченим, сповненим цікавими подіями. Ці люди перебувають у постійному пошуку нових ідей, експериментують, шукають нових форм творчого самовираження.

14 листопада в Палаці творчості учнів «Зразковий художній колектив» оркестру народних інструментів презентував нову концертну програму, тим самим укотре засвідчуючи свій високий художній рівень, професійне зростання, відшліфовану виконавську майстерність. Юним музикантам удалося вразити найшановніших і найдорожчих для себе глядачів: своїх батьків, дідусів, бабусь, рідних і близьких людей, педагогів. Мабуть, це і є тим найбільшим визнанням для кожної творчої особистості – бачити сяючі очі і щасливі посмішки, чути щирі оплески, відчувати любов і захоплення своїх глядачів. У виконанні юних оркестрантів прозвучало багато шедеврів класичного та народного музичного мистецтва: «Реве та стогне Дніпр широкий», «Вийшли в поле косарі», «Соловейко», «Червона рута», «Танок дівчат» із опери «Князь Ігор», «Політ джмеля», вступ до опери «Травіата» тощо. З порухом руки диригента всі музиканти умить зливаються в єдиний цілісний організм – вони проживають кожну композицію, наповнюють бурхливим океаном музики увесь довколишній простір. Музика чудодійним свіжим ключем, солодким тремтінням проникає в серця глядачів і змушує їх схвильовано битися. Творча співпраця оркестру народних інструментів і фольклорного ансамблю «Барвінок» під керівництвом Ірини Квітки вилилася у створення чудових музичних композицій: незабутньої, хвилюючої мелодії років війни «Біля калини плакала мати», а також веселої народної пісні «Чорноморець іде». Свято музики переливалося різнокольоровими барвами звуків: вистукували запальну «Кадриль» «Веселі ложкарі», дзвінко виспівувала сопілка, ніжно перебирала струни душі романтична гітара, навівав легку меланхолію вальсу акордеон, розганяв кров по тілу шалений джаз. Особливо вразив неочікуваний фінал концерту, неординарний творчий експеримент – виконання мелодії з кінофільму «Пірати Карибського моря», яку молоді музиканти присвятили своїм дорогим батькам. Концерт закінчився, але усі глядачі понесли в своїх серцях велике світле свято музики, якого так часто не вистачає у сірій коловерті буднів.

Гурток оркестру народних інструментів при Палаці творчості учнів став для обдарованої молоді міста Миколаєва своєрідним мистецьким простором, у межах якого діти почуваються затишно і комфортно, мають змогу розвивати свій музичний хист, удосконалювати виконавську майстерність, реалізовувати особистісний творчий потенціал, спілкуватися з однолітками зрозумілою для всіх мовою – мовою музики.

У наш непростий час, коли нівелюються вічні духовні цінності і моральні орієнтири, надважливим є створення необхідних умов для розвитку самодостатньої, творчої особистості із багатим внутрішнім світом, яка має в житті велику світлу мету, оберігає свій життєвий простір від негативних впливів навколишньої дійсності, особистості, яка у всьому вміє бачити щось гарне і позитивне, свідомо обирає свій шлях у житті. Керівник оркестру народних інструментів та увесь викладацький колектив – педагоги за покликанням, які плекають у дитячих серцях любов до усього прекрасного, розкривають перед своїми вихованцями чарівний світ музики, вчать їх бути наполегливими і цілеспрямованими на шляху до своєї мети.

Ю.О. КРЕМНЯК, керівник гуртка Палацу творчості учнів

Сообщение:

*

НОВОСТИ