Захистити ліс і його мешканців

Новости, Экономика

  2 Дек , 2010

Проблемам мисливства та лісорубства було присвячене засідання колегії обласного управління лісового та мисливського господарства, яке провів начальник управління Петро ПАЛАМАРЮК.

До участі в засіданні колегії, що відбулася 29 листопада, були запрошені заступник голови облдержадміністрації Віталій Травянко, який, зокрема, курирує питання лісового господарства, заступники начальника обласного управління лісового та мисливського господарства, спеціалісти секторів управління, користувачі мисливських угідь, єгері та лісники. На розгляд колегії було винесено ряд питань, зокрема про стан ведення мисливського господарства користувачами мисливських угідь Миколаївської області й перспективи його розвитку та про роботу державної лісової охорони з питань збереження лісів від незаконних вирубок та інших лісопорушень.

Згідно з інформацією, що надав сектор мисливського господарства обласного управління лісового та мисливського господарства, сьогодні загальна площа мисливських угідь по області становить 2043 тис. га. Веденням мисливського господарства займаються три підпорядковані управлінню державні лісогосподарські підприємства, а також інші користувачі – обласна організація УТМР, ТВМР Миколаївського гарнізону, ТОВ «Мисливців та рибалок Вознесенська» та ТОВ «Мисливці Катеринки».

Як повідомили на колегії, в області наразі налічується 20120 офіційно зареєстрованих мисливців. Чисельність працівників, зайнятих у мисливському господарстві області, – 242 людини. Завдяки вимогам та постійному контролю з боку управління облік мисливських тварин користувачами угідь почав проводитись відповідно до вимог законодавства, у більшості користувачів поліпшилася робота з охорони та відтворення мисливської фауни. Своєчасно та якісно проводяться біотехнічні заходи, в господарствах ведеться цілеспрямована робота зі знищення хижаків, зросла культура полювання.

«У результаті створення в управлінні сектора мисливського господарства та введення в усіх районах області посад мисливствознавців стала відчутною боротьба з порушниками правил полювання. Якщо у 2007 році було виявлено 823 порушення правил полювання, 2008-му – 640, 2009-му – 533, то на 26 листопада поточного року поки що зафіксований 231 випадок. Як видно, вал браконьєрства почав спадати. І все ж боротьба з браконьєрством громадськими мисливськими організаціями УТМР та ТВМР ведеться вкрай на низькому рівні», – зазначив заступник начальника управління з питань ведення мисливського господарства Віктор Лесик.

Головний спеціаліст сектора мисливського господарства Геннадій Бойко зауважив, що районні організації УТМР порушують вимоги ст. 29 та 30 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», зокрема – в частині створення єгерської служби. «Практично всі єгері в районних організаціях УТМР працюють на 0,2-0,4 ставки, тож угіддя фактично залишаються без охорони. Така ж ситуація в ТВМР Миколаївського гарнізону. Цими користувачами не вкладаються кошти на охорону та відтворення мисливської фауни. Значних збитків мисливській фауні також останніми роками завдають випалювання стерні, очеретів тощо. Відсутність правової бази для притягнення землекористувачів до відповідальності тільки сприяє цим порушенням», – додав Геннадій Анатолійович.

Такий стан мисливської фауни викликав нагальну потребу чіткого регулювання полювання, розроблення спеціальних правил, строків та способів добування диких звірів і птахів. Тим паче, що останнім часом зменшилась кількість основного нашого хутрового звіра – зайця-русака, хоч і вживається ряд заходів з метою виправлення ситуації.

Великої шкоди мисливському господарству завдає браконьєрство, проти якого ведеться рішуча боротьба. Справжній мисливець, який закоханий у природу, ніколи не дозволить собі стріляти забороненого звіра чи птаха, або полювати в недозволені строки чи в забороненому місці.

Саме тому з метою посилення роботи по веденню мисливського господарства Держкомлісгоспом України ініціюється створення служби «Державна мисливська охорона», до якої мають увійти державні районні мисливствознавці. Новостворена служба координуватиме охорону державного мисливського фонду, вестиме боротьбу з браконьєрством, займатиметься теоретичною підготовкою мисливців та перевіркою їхніх знань.

Підвищення чисельності основних видів мисливської фауни, доведення її до оптимальної у перспективі залишається основним завдання користувачів мисливських угідь області. Досягнення цього можливе лише завдяки проведенню систематичних та якісних біотехнічних заходів, достовірних обліків мисливської фауни, керуванню ростом популяцій мисливських тварин, поліпшенню їх якості за допомогою селекційних відстрілів, оновленню стада, підгодівлі тварин у зимовий період. Боротьба з браконьєрством, створення комплексних мисливських господарств, у тому числі й розвиток іноземного туризму, в майбутньому забезпечуватимуть успішний розвиток мисливського господарства.

Колегією управління також розглянуто результати роботи державних лісогосподарських підприємств щодо виявлення та притягнення до відповідальності осіб, які скоїли лісопорушення. Так, протягом 11 місяців 2010 року обсяг самовільних вирубок на землях держлісфонду становив 78 куб. м, що втричі перевищує минулорічний показник. Найбільші обсяги самовільних вирубок поточного року зафіксовано на території Врадіївського, Володимирівського та Веселинівського лісгоспів. Порівняно з минулим роком розмір заподіяної шкоди зріс у чотири рази.

Разом з тим у поточному році в 2,5 разу зменшилася кількість інших порушень лісового законодавства Так, кількість пожеж, які виникали в лісах області здебільшого з вини відвідувачів лісу та необережного поводження з вогнем, удалося скоротити порівняно з минулим роком в 11 разів.

Лише бережливе ставлення до природи та активна участь у виконанні заходів щодо її збереження і відтворення примножать природні багатства та прикрасять нашу рідну землю. Експлуатація природних багатств має провадитись раціонально, щоб ними могли користуватись не лише нинішнє, а й прийдешні покоління.

Валентина СТЄКОЛЬЩИКОВА
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ