Миколаївці у світі армспорту

Новости, Спорт

  11 Янв , 2011

З давніх часів боротьба на руках була одним з найпопулярніших видів єдиноборств у різних народів світу.
На початку ХV століття князь Албанський Георгій Кастріот (Скандербег) відбирає у своє прославлене військо тільки особисто перевірених у рукоборстві, сильних і мужніх чоловіків. Про ці події більш як півтисячолітньої давнини яскраво розповідається в історичній кінодрамі «Великий воїн Албанії Скандербег».

У 1952 році американський журналіст Білл Соберанс у місті Петалума (штат Каліфорнія) провів перші офіційні змагання з армрестлінгу.
Наприкінці 50-х років у різних державах почали створюватися спортивні федерації, які активно популяризували армрестлінг.

У 1962 році Білл Соберанс та його однодумець Дейв Девого провели перший чемпіонат світу, який мав великий успіх.
Вдячні мешканці міста Петалума, де була проведена перша світова першість, спорудили пам’ятник батьку-зачинателю армрестлінгу Біллу Соберансу.
З цього ж часу у місті Петалума почали проводитися чемпіонати світу серед професіоналів.

Білл Соберанс у 1961 році першим зареєстрував WWC – Всесвітню корпорацію врістрестлінга (wrist wrestling) – це ще одна назва боротьби на руках. Нині WWC, в яку входять спортивні федерації 15 держав, очолює Дейв Девого. Трохи пізніше створюється WAF – Всесвітня рада армспорту. У 1996 році на конференції WAF у м. Віргінія-Біч (США) було прийняте рішення про перейменування «армрестлінга» на «армспорт». З цього часу армрестлерів почали називали армборцями.

У 1998 році WAF розділилась на два табори, які вирішують між собою хто буде мати справу з Міжнародним олімпійським комітетом щодо проведення переговорів відносно включення армспорту у програму Олімпійських ігор. Сьогодні у WAF входить близько 80 держав. Україна має представництво в обох WAF.

Перші офіційні змагання з армрестлінгу на території колишнього Радянського Союзу пройшли у серпні 1989 року.
На території України боротьба на руках почала культивуватися у різних містах, незалежно одне від одного, а саме у Львові, Києві, Харкові, Луганську, Миколаєві у 80-ті роки минулого сторіччя.
За останні два десятки років спортсмени України, беручи участь у чемпіонатах, першостях Європи і світу, вибороли понад 100 нагород найвищої проби.

А тепер згадаємо перші кроки армспорту на Миколаївщині. Боротьба на руках почала культивуватися в області з ініціативи голови комітету з фізичної культури і спорту Ленінського райвиконкому міста Миколаєва Миколи Фещенка, інструктора зі спорту Миколаївського будинкобудівного комбінату Ігоря Івченка, тренера спортклубу «Соколя» Олександра Юровського.

Восени 1989 року за пропозицією голови спорткомітету Миколи Фещенка вперше у програму культурно-розважальних заходів на міській ярмарці були включені змагання з армрестлінгу.
Емоційні змагання з нового видовищного виду спорту, організовані спорткомітетом, сподобалися мешканцям міста й області.

У подальшому спорткомітетом проводиться робота з пропаганди нового виду спорту серед населення. Змагання з армрестлінгу включаються до календаря спортивних змагань, перекладаються міжнародні правила змагань з армрестлінгу, на Миколаївському заводі «Зоря» виготовляються перші столи і тренажери для занять армспортом.

Через два роки, 23 грудня 1991 року, спорткомітетом у кінотеатрі «Юність» м. Миколаєва проводиться перший чемпіонат Миколаївської області з армрестлінгу. Першим переможцем в абсолютній ваговій категорії стає військовослужбовець Дмитро Рижкович. Популярність армрестлінгу росте, кількість тих, хто ним займається, невпинно зростає – від кількох десятків у спортивних клубах міста Миколаєва до більш як двох сотень у містах і районах області, передусім у містах Очакові, Вознесенську, Первомайську, Миколаївському, Березнегуватському, Арбузинському районах. Досить швидко цей простий, демократичний вид спорту, який не потребує значного матеріального забезпечення, але вимагає від спортсмена копіткої роботи над своїми фізичними кондиціями, цілеспрямованості, непереборної волі до перемоги, завойовує широке коло прихильників серед мешканців Миколаївщини. Тому в 1992 році спорткомітет проводить уже відкритий чемпіонат області, на який з’їжджаються спортсмени з різних куточків України.

Переможцем цих змагань в абсолютній ваговій категорії стає спортсмен із Луганська Сергій Кузьмін, який за два роки здобуде срібну нагороду чемпіонату світу з армрестлінгу.
Переможцями у вагових категоріях на цьому чемпіонаті стали: 80 кг – Борис Бініашвілі; 75 кг – Віктор Шаповалов; 68 кг – Дмитро Кривоносов; 61 кг – Максим Михайленко.

Згодом, 1 листопада 1992 року, в змаганнях з армрестлінгу взяли участь жінки. Чемпіонкою в абсолютній ваговій категорії стала Оксана Мельничук.
24 серпня 1998 року абсолютним чемпіоном області стає Денис Самойленко, який утримує це звання до теперішнього часу.

Враховуючи зростаючу зацікавленість шанувальників армрестлінгу, починаючи з 1995 року, спорткомітет започатковує відкритий чемпіонат Миколаївської області з армрестлінгу «Кубок «Чорного моря». Ці турніри збирали багато титулованих і талановитих молодих спортсменів з багатьох куточків України, які у подальшому гідно прославляли Миколаївську область, Україну на змаганнях найвищого рангу. Так, учасник турніру Борис Біліашвілі, виступаючи за збірну Миколаївської області на першому чемпіонаті України у 1993 році у місті Львові, став першим чемпіоном України в абсолютній ваговій категорії.

За два десятки років проходить подальше становлення рукоборства у Миколаївській області, армрестлінг завдяки наполегливій праці піклувальників спорту, організаторів спортивного руху, спортсменів, тренерів, спортивних функціонерів зробив величезний крок від любительської боротьби на міських ярмарках, азартних сутичок на підмостках міських кінотеатрів, будинків культури, спортивних клубів до безкомпромісних поєдинків на змаганнях найвищого рівня.
Що на сьогодні являє миколаївський армспорт?

Це – один з 58 видів спорту, які культивуються в області. За два десятки років існування до занять армспортом залучено 500 осіб. Армспорт активно культивується у чотирьох містах і десяти районах області. Визнаним осередком рукоборства став Чорноморський державний університет ім. Петра Могили (ректор Л.П. Клименко, завідуюча кафедрою фізичного виховання, депутат міської ради, срібний призер олімпіади 1980 року Антоніна Димова). 10 спортсменів є кандидатами у майстри спорту України, 25 мають перший спортивний розряд, понад сто армборців виконали масові спортивні розряди. Одинадцять суддів отримали суддівські категорії. Провідними тренерами з армспорту області є Ігор Оніщенко, Сергій Окулов, Денис Ковальов, Олександр Лешуков, Ольга Лешукова.

Подальший розвиток боротьби на руках в області значно гальмує недостатня кількість тренувальних баз з відповідним обладнанням, де можна було б вести цілорічну підготовку, а також готувати збірну команду області. Ще однією проблемою є брак якісного стандартного обладнання (столи, тренажери). Команді потрібен лікар, психолог, масажист. Відсутнє фармакологічне забезпечення. У системі дитячо-юнацького спорту області немає ні ДЮСШ з армспорту, ні відповідних відділень у спортивних школах.

Разом з тим в області виховано багато талановитих і перспективних спортсменів, які у подальшому мають змогу на достатньо високому рівні виступати на змаганнях найвищого спортивного рівня. Це, в першу чергу, такі армборці, як Денис Самойленко, Вадим Головенко, Євген Лисаков, Артур Мусаелян, Мгер Мусаелян. Ураховуючи вищезазначені обставини, а також необхідність створення належного статусу місцевого осередку армспорту для підготовки належного підгрунтя щодо подальшого розвитку рукоборства у Миколаївській області, один із фундаторів ручної боротьби в Україні, засновник армрестлінгу на Миколаївщині Микола Фещенко разом з активним популяризатором і одним з провідних армборців і тренерів області Ігорем Оніщенком у жовтні 2008 року утворили громадську організацію «Миколаївська обласна федерація армрестлінгу», а в січні 2009 року перейменовують її у Миколаївську обласну федерацію армспорту.

У квітні минулого року в місті Миколаєві з робочим візитом побував президент Всесвітньої федерації армспорту WAF 1967 Осман Абдель Гані. Керівник WAF 1967 ознайомився з досвідом роботи Миколаївської регіональної федерації армспорту, а також з місцевою спортивною інфраструктурою. Він відзначив велику роботу, яку за останні два десятки років проводять шанувальники боротьби на руках на Миколаївщині.

У грудні 2011 року виповнюється 20 років з часу започаткування (пройшов перший чемпіонат області) рукоборства на Миколаївщині. Армспорт Миколаївщини пройшов славний шлях від спорту для всіх до світових вершин, від змагань на ярмаркових майданчиках до чемпіонату світу.

Обласна федерація армспорту планує відзначити цю подію підкоренням нових рубежів і запропонувати миколаївцям цікавий Міжнародний турнір «Кубок «Чорного моря», на який планується запросити яскравих, провідних армборців з багатьох куточків світу.

Олександр ЮРОВСЬКИЙ, заступник голови правління обласної федерації армспорту

Сообщение:

*

НОВОСТИ