3340 вогненних днів

Новости

  15 Фев , 2011

У суботу, 12 лютого, напередодні святкування річниці виведення військ колишнього СРСР з Афганістану, в малому залі ОДА відбулася зустріч голови обласної держадміністрації Миколи Круглова та голови обласної ради Ігоря Дятлова з керівниками районних та міських організацій ветеранів Афганістану.

Розпочинаючи зустріч, Микола Круглов привітав усіх із 22-річницею виведення військ з Афганістану, зауваживши, що до цієї війни можна ставитися по-різному, але в тому, що воїни-афганці отримали наказ і з честю його виконали, сумніватися не можна. «Ви прийшли на зміну ветеранам Великої Вітчизняної війни, адже якщо провести нескладні арифметичні дії і додати наймолодший призовний вік (18 років) і 22 роки, що минули з дня виведення радянських військ з Республіки Афганістан, виходить, що наймолодшому з тих, хто воював, зараз не менше сорока, – зауважив Микола Петрович. – Ви – та категорія людей, які знають і запах пороху, і запах крові. Ви з ветеранами Великої Вітчизняної є тим цементом, який повинен скріплювати наше суспільство». У своєму зверненні до керівників районних та міських ветеранських організацій голова облдержадміністрації згадав і про музеї, наголосивши, що експонати, зібрані у них, краще за будь-які слова можуть розповісти про воєнні події. Згадав він і про Старофлотські казарми, в яких планують створити цілий музейний квартал, де будуть розміщені «музей ветеранів, музей Афганістану, адже це частина історії нашої колишньої держави і нинішньої України».

Долучаючись до теми музеїв, голова обласної ради Ігор Дятлов наголосив, що музейну справу необхідно розвивати й у школах. Він звернувся до представників ветеранських організацій з проханням посприяти навчальним закладам у створенні музеїв бойової слави не лише Великої Вітчизняної війни, але й насамперед війни в Афганістані, адже останніх у школах практично немає. Ігор Сергійович також наголосив, що це сприятиме військово-патріотичному вихованню дітей та молоді області, і подякував ветеранам за їх активну громадянську позицію.

«Незважаючи на різні погляди на війну в Афганістані, – зазначив голова обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів та запасу О.М. Токарев, – ми повинні бути прикладом виконання наказів, щоб не сіяти зерна сумнівів у серцях молоді». Він також наголосив на тому, яка велика робота була виконана задля збереження пам’яті про воєнні події: практично всі районні та міські організації воїнів-афганців отримали приміщення для офісів та музеїв, у багатьох районах установлено пам’ятні знаки воїнам. На часі – створення відповідних культурних центрів не лише в Миколаєві, але й у містах обласного підпорядкування та райцентрах. «Ми не воювали проти держави Афганістан чи проти афганського народу, а тому й не вважаємо цей день Днем Перемоги», – наголосив Олександр Токарев і побажав присутнім здоров’я, щастя та благополуччя. А за великий вклад у розвиток ветеранського руху нагородив голову обласної державної адміністрації Миколу Круглова почесною відзнакою – орденом «Доблесть і Честь».

Після цього про роботу з ветеранськими організаціями розповіли начальники різних управлінь облдержадміністрації. Ольга Сивопляс, начальник головного управління праці і соціального захисту населення ОДА, зазначила, що ведеться активна робота із забезпечення воїнів-афганців та інтернаціоналістів пільгами у сфері житлово-комунального господарства, правом на безплатний проїзд. На жаль, зауважила вона, на сьогодні вручено лише п’ять автомобілів для інвалідів війни, на черзі ще десять. Проблемним лишається питання санітарно-курортного лікування. За минулий рік таким лікуванням було забезпечено лише 195 чоловік, у той час як потребують його більше тисячі інвалідів та учасників бойових дій в Афганістані.

Про особливості медичного обслуговування для ветеранів говорила начальник управління охорони здоров’я ОДА Світлана Хотіна. Вона зазначила, що в Миколаєві діє доволі потужний медичний заклад – обласний госпіталь інвалідів війни, що наша область, на відміну від багатьох інших, виконує показник у 40 грн. на медикаменти і 35 грн. на харчування для ветеранів. Проте існують і проблеми. На одній із найголовніших – «поборах» у медичних структурах – наголосив сам губернатор і тут же запевнив, що не дозволить зробити «годівницю з медицини». Порушили й питання забезпечення області медикаментами і, зокрема, діяльності комунального підприємства «Фармація». Микола Круглов наголосив, що основним завданням цього підприємства завжди було забезпечення низьких цін на ліки і високого рівня обслуговування. Натомість сьогодні спостерігається ситуація, коли практично єдине комунальне фармацевтичне підприємство намагаються довести до банкрутства і продати за копійки, а комунальні аптеки просто закриваються, не витримуючи конкуренції з приватними закладами.

У розрізі проблем медицини Світлана Хотіна торкнулася й питання соціальних зобов’язань. Вона зауважила, що приватні аптеки в багатьох районах області підтримали ініціативу управління охорони здоров’я ОДА, і тепер за кожною з них буде закріплено 5-7 сімей, які обслуговуватимуться за пільговими цінами. Такі ж плани існують і щодо стоматологічних клінік.

Після офіційної частини всіх запросили на святковий концерт «Зустріч бойових друзів», який відбувався в обласному Палаці культури. Хвилиною мовчання пом’янули загиблих. Потім усіх присутніх привітали із 22-ю річницею виведення військ колишнього СРСР із Афганістану голова обласної спілки воїнів-інтернаціоналістів та запасу О.М. Токарев, заступник голови облдержадміністрації В.М. Рукоманов та перший заступник голови обласної ради В.В. Пащенко, які наголосили, що воїни-афганці – це справжні лицарі, до яких далеко будь-якому голлівудському герою. Про доблесть, честь і мужність тих, хто воював, говорили й мер міста Володимир Чайка, і консул Генерального консульства Російської Федерації в Одесі Андрій Аксьонов.

Найактивніші з афганського руху були нагороджені Почесними грамотами та подяками обласної ради, облдержадміністрації, міського голови та пам’ятними медалями. А щоб свято справді вдалося, всіх присутніх привітали танцювальні та вокальні колективи міста.

Тетяна КОРЕНКІВСЬКА
Фото Дмитра ЛАСКІНА

Сообщение:

*

НОВОСТИ